Opisy wybranych komputerów
1. miejsce - Lenovo Yoga 500-15IBD
Najlepiej wyposażony laptop – ma procesor Core i7, grafikę GeForce 940M, 8 GB pamięci RAM i 15-calowy ekran Full HD, a do tego wygodną, podświetlaną klawiaturę z sekcją numeryczną, port Gigabit Ethernet i audio z systemem Dolby. Jako domowy laptop do pracy i rozrywki sprawdzi się świetnie, ale niestety w roli tabletu będzie spisywał się średnio – głównie ze względu na duże gabaryty i to, że waży ponad 2 kg.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Dobre wyposażenie
- Podświetlana klawiatura
MINUSY:
- Największe gabaryty i waga (słaba mobilność)
2. miejsce - Asus Transformer Book Flip TP300LJ
Komputer w dobrze prezentującej się aluminiowej obudowie i o mocnej konfiguracji – z procesorem Core i7 i grafiką GeForce 920M, a także 8 GB szybkiej pamięci RAM oraz pojemnym dyskiem 1 TB. Ekran ma rozdzielczość Full HD, ale jest ciemny (maks. 119 nitów) i ma słabe kąty widzenia. Inną wadą jest irytujące działanie touchpada – kliknięcie przycisku powoduje przesunięcie kursora (nie trafia się w odpowiedni punkt).
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Pojemny dysk 1 TB
MINUSY:
- Ciemny i słaby ekran
- Przyciski touchpada
- Spore gabaryty i waga
3. miejsce - Lenovo Yoga 3 14
Ultrabook o bardzo zgrabnej konstrukcji, znacznie bardziej poręczny niż Yoga 500 z pierwszego miejsca. Ma mniejszy (ale nadal Full HD) ekran 14”, procesor Core i5, grafikę GeForce 940M
i niezły dysk SSHD. Cieszą podświetlana klawiatura i jej automatyczne wyłączanie po złożeniu ekranem do wierzchu, interfejs 802.11ac i tryb Paper Display (do czytania). Ciekawostką jest złącze zasilające pełniące również rolę portu USB.
PLUSY:
- Najlepsze wyposażenie
- Podświetlana klawiatura
MINUSY:
- Spore gabaryty i waga (jak na tablet)
5. miejsce - Asus Transformer Book T100HA
Asus T100 to najlepiej rozpoznawalny laptop hybrydowy – najnowsza wersja ma nowy, szybszy procesor Atom x5-Z8500 z lepszą grafiką HD Graphics, a także pamięć DDR3-1600. Z boku ekranu znajdują się dwa porty USB (w tym jeden typu C), kolejny jest w klawiaturze. Zaletą jest długi czas pracy na baterii, sięgający 24 godzin, a także ekran o jasności 450 nitów. Drobną wadę stanowi nierówne podświetlenie matrycy, a praca na tak małym urządzeniu nie jest zbyt komfortowa.
PLUSY:
- Do 24 godz. na baterii
- Lekki w trybie tabletu
- Porty w klawiaturze
MINUSY:
- Komfort pracy (mały ekran, klawiatura itd.)
6. miejsce - Dell Inspiron 13 7000 Series (7347)
Laptop robi dobre wrażenie – jest stosunkowo lekki jak na urządzenie z ekranem 13,3”, ma odporną na zabrudzenia obudowę imitującą aluminium, podświetlaną klawiaturę, a w komplecie rysik. Ekran o rozdzielczości HD – a w testowanym egzemplarzu także procesor Core czwartej generacji, wykonany w starszym procesie produkcyjnym 22 nm – należą do głównych wad. W wersji z nowszym procesorem czas pracy na baterii powinien być dłuższy.
PLUSY:
- Podświetlana klawiatura
- Rysik w zestawie
- Odporny na zabrudzenia
MINUSY:
7. miejsce - Acer Aspire Switch 12 (SW5-271)
Jedyny w teście komputer z procesorem Core M, ale niestety tylko M-5Y10a, o nominalnej częstotliwości 800 MHz. Jest on niewiele szybszy od Atoma, za to skraca czas pracy na baterii – przy obciążeniu urządzenie wytrzymuje zaledwie 200 minut. Nieco rekompensują to jasny ekran Full HD i szybki dysk SSD. Sposób odłączania ekranu od klawiatury okazuje się niepraktyczny – aby jej użyć, trzeba ją odpiąć i umieścić z przodu ekranu. Całość składa się ekranem do góry, co grozi jego uszkodzeniem.
PLUSY:
- Lekki w trybie tabletu
- Szybka pamięć flash
MINUSY:
- Niepraktyczna konstrukcja
- Krótki czas pracy pod obciążeniem