A A A

Test laptopów dla graczy

PC Format 05/2016
Najlepszym sprzętem do gier jest komputer stacjonarny, ale w wielu domach nie ma dla niego miejsca i gracze decydują się na laptopa. Jaki sprzęt wybrać, aby spełniał oczekiwania? Postaramy się pokazać mocne i słabe punkty laptopów gamingowych na przykładzie kilkunastu najnowszych konstrukcji. Artur Wyrzykowski

Komfort rozgrywki

Wydajność jest tylko jednym czynnikiem wpływającym na komfort rozgrywki. Do innych należy przede wszystkim ekran. W przypadku komputera stacjonarnego wybierasz monitor z matrycą o odpowiedniej przekątnej, wykonanej w odpowiedniej technologii. Laptop ma już ekran i w zasadzie jesteś na niego skazany, choć da się podłączyć dodatkowy monitor lub telewizor.

Bez tego dodatkowego ekranu można się obejść, o ile laptop ma własny wyświetlacz dobrej jakości. Naszym zdaniem powinien mieć on przekątną 17,3” i rozdzielczość 1920x1080. Większych laptopów właściwie nie ma, a wyższa rozdzielczość (np. 4K) nie ma sensu, bo w grach żadna mobilna grafika sobie z nią nie poradzi. Granie na mniejszym ekranie (np. 15,6”) albo w niższej rozdzielczości HD (1366x768) nie ma sensu, skoro dziś większość sprzedawanych monitorów ma matryce Full HD o przekątnej 24–27”. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru między matrycą TN a IPS, ale wszyscy producenci skłaniają się ku tej drugiej technologii. Co prawda matryce IPS są nieco wolniejsze, ale rekompensatę stanowią znacznie lepsze kolory i kąty widzenia.

Innym ważnym detalem jest klawiatura. Ta też może być zastąpiona dowolną klawiaturą zewnętrzną, ale lepiej od razu wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Należy zwracać uwagę na to, co liczy się w każdej innej klawiaturze – standardowy układ klawiszy, ich odpowiednia wielkość, skok i wytrzymałość. Bardzo przydatnym dodatkiem nie tylko dla graczy jest podświetlenie klawiszy – mniej użyteczne jest podświetlenie elementów obudowy. Duże laptopy mają zwykle klawiaturę numeryczną, ale lepiej zwrócić uwagę na dodatkowe przyciski makro, przełączniki ułatwiające zmianę trybu zasilania lub chłodzenia itp.

Cechy mniej istotne

Laptopy gamingowe mogą mieć zestaw interfejsów bardzo zbliżony do typowego dla zwykłych notebooków: kilka złączy USB, jedno lub dwa wyjścia wideo, port LAN, bezprzewodowe interfejsy Wi-Fi i Bluetooth, czytnik kart SD. Droższe modele mają interfejsów znacznie więcej, przede wszystkim obecne są w nich trzy różne wyjścia wideo. Należy do nich oczywiście HDMI i DisplayPort, a niekiedy uniwersalny Thunderbolt służący do podłączania nie tylko monitorów, ale i pamięci masowych lub stacji z kartami graficznymi. Coraz częściej pojawia się także symetryczny port USB 3.1 typu C, natomiast znikają napędy optyczne.

Warto także przyjrzeć się programom instalowanym w laptopach. Mają one różne zastosowanie: konfiguracja podświetlenia klawiatury, konfiguracja dźwięku, zarządzanie siecią, monitorowanie pracy sprzętu, nagrywanie czy strumieniowanie wideo z gier, ustawianie kolorów ekranu, konfiguracja makr klawiatury, wypalanie płyt, tworzenie kopii zapasowych itd. Niektóre z nich są wręcz obowiązkowe, np. w przypadku klawiatur ze strefowym podświetleniem konieczny jest program do jego konfiguracji. Ale dla wielu komputerów dziesiątki małych programów będą jedynie zbędnym obciążeniem – szczególnie jeśli są instalowane na dyskach SSD o relatywnie małej pojemności.

W laptopach liczy się także coś, co nazywamy mobilnością – łatwość przenoszenia komputera, na co wpływają wymiary i waga, a także możliwość pracy bez zasilania sieciowego, na co wpływa pojemność akumulatora i zużycie energii przez poszczególne podzespoły. Ale laptop gamingowy często pracuje stacjonarnie – mobilność nie ma znaczenia. Jeśli jednak zamierzasz go gdziekolwiek zabierać, sprawdź jego grubość oraz wagę. Jeśli zależy ci na długim czasie pracy na baterii (podczas gry będzie to najwyżej 3–4 godziny), zwróć uwagę na pojemność akumulatora (najlepiej około 90 Wh) oraz technologię Nvidia Optimus, czyli automatyczne przełączanie między grafiką zintegrowaną z procesorem (energooszczędną) a dodatkową.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto