W artykule:
- Na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie tabletu
- Omówienie testu ośmiu niedrogich urządzeń
- Opisy wybranych tabletów
- Tabela z pełnymi wynikami testu
Zaledwie rok temu tanie tablety miały słabej jakości ekrany, jednordzeniowe, mało wydajne procesory i niewielką pojemność pamięci. Natomiast drogie tablety były szybkie i wyposażone na tyle bogato, że bez trudu mogły sprostać praktycznie każdemu zadaniu. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Nawet niedrogie tablety są wyposażone w dwurdzeniowe procesory oraz układy graficzne o dobrej wydajności. Co więcej, docierają do nas informacje o urządzeniach z czterordzeniowymi procesorami, których premiera ma nastąpić w najbliższych miesiącach.
Rozmiar tabletu
Tanie tablety produkowane są zwykle z niewielkimi ekranami o przekątnej 7–8 cali lub z dużymi, wygodniejszymi w obsłudze panelami o przekątnej około 10 cali. Podsta-
wowymi zaletami tych pierwszych urządzeń są oczywiście mniejsze wymiary i waga, a więc większa mobilność. Modele 10-calowe to konstrukcje, które również zmieszczą się w plecaku, ale ich miejscem pracy będzie głównie twój dom lub biuro. Wybierając tablet, musisz zdecydować, czy zależy ci bardziej na mobilności czy na wygodzie obsługi.
Typ i rozdzielczość ekranu
W najtańszych modelach (poniżej 500 zł) spotkasz ekrany wykonane w technice TN. Mają one słabe kąty widzenia i wyświetlają obraz przeciętnej jakości. Znacznie lepszym wyborem będzie zatem tablet wyposażony w ekran LCD IPS. Ten typ wyświetlacza zapewnia dużo lepsze kolory oraz zdecydowanie szersze kąty poprawnego widzenia obrazu.
Należy także zwracać uwagę na rozdzielczość ekranu. Jeżeli masz do wyboru dwa ekrany o tej samej przekątnej, to wyświetlacz o większej rozdzielczości zapewni lepszy, bardziej szczegółowy obraz.
Procesor i pamięć
W nowoczesnym tablecie powinien pracować co najmniej dwurdzeniowy procesor taktowany częstotliwością około 1,5 GHz. Prawidłowa ilość pamięci operacyjnej to minimum 1 GB. Oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem byłby czterordzeniowy procesor i 2 GB pamięci operacyjnej, ale to niestety oznaczałoby zakup urządzenia w cenie zaczynającej się od 1500 złotych.
Wyposażenie
Niezbędnym dodatkiem do tabletu jest ładowarka sieciowa oraz przewód USB służący do szybkiej wymiany danych z komputerem. Niektóre tablety z wbudowanym odbiornikiem GPS mają także ładowarkę samochodową oraz uchwyt do umieszczenia tabletu na szybie lub desce rozdzielczej samochodowy. Opcjonalnym wyposażeniem są słuchawki oraz przejściówka pozwalająca podłączyć urządzenia z pełnowymiarowym wtykiem USB (pamięci pendrive, modemu 3G) do obecnego w tabletach portu USB w wersji micro lub mini.
Bardzo przydatnym dodatkiem do tabletu jest pokrowiec na urządzenie – ułatwia transport i zabezpiecza ekran przed porysowaniem. Niestety zazwyczaj taki dodatek musisz dokupić osobno. Bardzo rzadko jest dołączany do urządzenia.