W artykule:
- Co wpływa na wydajność komputera przenośnego
- Jakie inne ważne elementy ma laptop
- Podsumowanie testu ośmiu modeli do 4000 zł
- Recenzje wszystkich komputerów
- Tabela z wynikami
Laptopy przechodzą powolną ewolucję – nowe generacje procesorów i układów graficznych dają im wydajność i energooszczędność. Wybierając nowy komputer pamiętajmy jednak, że w laptopie nie ma nieistotnych podzespołów, każdy element jest ważny, bo sprzętu nie da się rozbudować tak łatwo jak peceta.
Wydajność
Podstawowe komponenty komputera to te, które wpływają na jego wydajność, przede wszystkim procesor oraz układ graficzny. Praktycznie nie da ich się wymienić w przyszłości, gdyby okazały się za słabe. Dlatego podczas zakupu zwróć uwagę przede wszystkim na nie. W praktyce przydatny jest procesor czterordzeniowy. Jeśli potrzebujesz latopa do gier, niezbędna jest oprócz procesora wydajna grafika, np. Nvidia GTX 850M (ceny od 3000 zł, a w połączeniu z procesorem czterordzeniowym od 3500 zł).
Pozostałe elementy mają mniejszy wpływ na wydajność, ale w miarę możliwości finansowych warto zdecydować się na model z dyskiem SSD oraz 8 GB pamięci RAM, co obecnie wcale nie należy do rzadkości. Niektóre programy oraz gry będą z pewnością lepiej działały z taką pamięcią.
Wyposażenie
Równie istotne są elementy wpływające na komfort, bo znowu żadnego z nich nie wymienimy na lepszy. Najdroższy jest ekran, więc powinien mieć przyzwoite parametry. Przy przekątnej 15,6” lub 17” wskazana jest rozdzielczość 1920x1080, a przynajmniej 1680x1050. Coraz więcej laptopów ma ekrany z matrycą IPS, która cechuje się lepszym wyświetlaniem kolorów. W praktyce świetnym rozwiązaniem okazuje się także podświetlana klawiatura. Oczywiście sam jej układ też jest ważny, ale do niego można się przyzwyczaić, nawet jeśli jest bardzo nietypowy. Najmniej istotny jest touchpad, bo można go łatwo zastąpić dobrą myszką.
Przy coraz lepszej akceptacji Windows 8 przez użytkowników rośnie sens stosowania ekranów dotykowych, choć głównie w komputerach hybrydowych.
Mobilność
Podczas użytkowania komputera w domu nie są potrzebne żadne cechy związane z jego mobilnością. Jednak czasem zdarza się zabierać domowy laptop np. na wakacje. Na szczęście dziś nawet stosunkowo duże laptopy mają przyzwoite parametry: 17-calowe modele ważą poniżej 3 kg, natomiast 15-calowe – 2–2,5 kg. Z łatwością można spakować je do torby lub odpowiedniego plecaka i zabrać w podróż.
Wyjątkiem są sytuacje, kiedy laptopa używamy na co dzień poza domem, np. na uczelni. Wtedy powinien być jeszcze lżejszy – polecamy konstrukcje z ekranem około 13” (może być 12”, ewentualnie do 14”). Mały ekran nie musi być kiepski, bo coraz częściej ekrany tego typu mają dobrą matrycę IPS, dotykową powierzchnię, a rozdzielczość to nawet 1920x1080. Przy tym małe komputery, zoptymalizowane właśnie do użytkowania poza domem, działają na baterii nawet kilkanaście godzin. Trzeba tylko przyznać, że nie są to urządzenia zbyt wydajne.