Podsumowanie testu
Naszym założeniem było przetestowanie dobrych laptopów za około 3000 zł, z wydajnymi procesorami i układami graficznymi. Ponieważ wiele takich konfiguracji ma już ekrany Full HD i inne kosztowne dodatki (np. aluminiowe obudowy), w teście znalazły się także note-
booki do 4000 zł.
Wyposażenie
Najlepiej pod tym względem wypadł zwycięzca naszego testu – Asus z serii N56 V. Ma bardzo dobry ekran Full HD o dużej jasności i kontraście, choć wciąż nie jest to wyświetlacz wykonany w technologii IPS. Atutem tego modelu jest też 8 GB pamięci RAM, zestaw 4 portów USB 3.0, a także dobry zestaw głośnikowy z dodatkowym głośnikiem zewnętrznym. Całość jest zamknięta w eleganckiej, aluminiowej obudowie.
Ekran Full HD trafił także do laptopów Lenovo IdeaPad Y510p (jest nawet nieco jaśniejszy i ma wyższy kontrast niż w Asusie N56V) oraz Asus U38N (mimo przekątnej tylko 13,3”), natomiast HD+ znalazł się w dwóch modelach 17-calowych: Acer Aspire V3 oraz Toshiba Satellite Pro L70.
Z pewnego względu interesujący jest Lenovo IdeaPad Y510p. Ma wolną zatokę, w której można umieścić dodatkowy dysk, napęd optyczny, albo nawet drugą grafikę (jak na zdjęciu poniżej).
Wydajność
Najlepszą ocenę uzyskał model Lenovo IdeaPad Y510p. Ma świetny procesor Core i7–4700MQ, dobrą grafikę GeForce GT 750M (inne laptopy też ją mają, ale w Y510p jej osiągi były najlepsze), a pamięć RAM zapewnia przepustowość ponad 23 GB/s. Dysk twardy otrzymał jedynie ocenę dobrą, bo jest to dysk talerzowy, choć ma dodatkowo 8 GB pamięci flash (tzw. SSHD). Niestety, w testach syntetycznych takie dyski wypadają dokładnie tak samo jak HDD, choć podczas codziennej pracy można odczuć lepszą wydajność.
Natomiast najsłabszym laptopem okazał się Asus U38N, co wynika z zastosowania procesora AMD ze zintegrowaną grafiką Radeon HD 7620G. Za to notebook ma zaletę w postaci dysku SSD, dzięki czemu system i aplikacje bardzo szybko się uruchamiają. Niestety, nie są to wystarczające warunki do komfortowego grania.
Mobilność
Domowy pecet nie musi być wygodny do przenoszenia, ale czasem zdarza się potrzeba zabrania go z biurka choćby na kanapę, dlatego oceniliśmy również mobilność testowanych komputerów. Świetne wyniki pod tym względem uzyskał Acer Aspire V5 i Toshiba Satellite M50. Oba mają 24 mm grubości, są wyposażone w układ Core i5–4200U o nominalnej częstotliwości 1,6 GHz (w trybie turbo do 2,6 GHz). Mają także podobne akumulatory, a mimo to laptop Toshiby może pracować na baterii do około 10 godzin, natomiast Acera – prawie 13 godzin.
Również pod względem wymiarów i wagi oba wymienione modele wypadają bardzo dobrze, co wynika z niewielkiej grubości czy braku zbędnych podzespołów, jak napędy optyczne. Lepiej od nich został oceniony jedynie 13,3-calowy Asus U38N, ale jego czas pracy na baterii jest znacznie poniżej standardów.