Przetestuj, zanim kupisz!
|
W naszym teście staraliśmy się przekazać maksimum informacji o 10 przetestowanych produktach. Nic nie zastąpi jednak samodzielnego sprawdzenia. Dlatego zachęcamy, aby przed zakupem program wypróbować. Każdy z pakietów ma bezpłatną, 30-dniową wersję testową, którą można znaleźć na stronie domowej, pod adresem podanym w tabeli. Jeśli program się spodoba, nie trzeba nawet go ponownie instalować. Wystarczy kupić klucz online albo wprowadzić klucz dostarczony w wersji pudełkowej. Klucz można zakupić także bezpośrednio z okna programu.
|
W artykule znajdziesz:
- Opis rozwiązań stosowanych w pakietach bezpieczeństwa
- Test skuteczności działania wybranych pakietów
- Porównanie możliwości i funkcji 10 programów
- Opisy zwycięzców testu
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed zagrożeniami w sieci jest program internet security (IS). Czym się różni od zwykłego antywirusa? Oprócz ochrony przed złośliwym kodem zapewnia osłonę kanałów, którymi szkodniki wnikają do systemu. Filtruje dane przepływające za pośrednictwem protokołu HTTP, co zabezpiecza przed szkodnikami w programach pobieranych z sieci. Chroni także przed szkodnikami instalującymi się bezpośrednio ze stron WWW. Dodatkową, bardzo potrzebną formą ochrony jest też zwalczanie spamu.
Cechą wyróżniającą pakiety IS są narzędzia do ochrony prywatności oraz kontroli nad danymi wysyłanymi do sieci. Znajdziemy w nich menedżery haseł i skanery blokujące wyciek danych do sieci.
Wysoka skuteczność
Kluczowym komponentem pakietu IS jest skaner, który monitoruje, czy w pamięci i plikach nie pojawił się szkodliwy kod. Nie ma obecnie nieskutecznych narzędzi antywirusowych. W teście wykrywania szkodników wszystkie skanery wykazały skuteczność powyżej 90 proc. (próba na podstawie blisko 2 mln kopii szkodliwego kodu). Co ważne, ta skuteczność nie jest osiągnięta, jak jeszcze do niedawna, kosztem zredukowania wydajności peceta.
Jak wynika z naszego testu, stopień obciążenia systemu jest minimalny i oscyluje ok. 50 MB zajętej pamięci, przy blisko zerowym zużyciu mocy obliczeniowej w trybie czuwania. To mało, biorąc pod uwagę, że oprócz skanera, do pamięci załadowane są także moduły firewalla, ochrony prywatności, zabezpieczenie przeglądarki itp. Dlatego wszyscy, którzy unikali oprogramowania zabezpieczającego w obawie o spowolnienie pracy komputera, powinni dać jeszcze jedną szansę tym aplikacjom.
Funkcje
Jako że różnice w skuteczności programów w ochronie systemu przed zagrożeniami i ilością zużywanego RAM-u są niewielkie, przy wyborze pakietu IS warto zwrócić uwagę na jego możliwości. Biorąc pod uwagę, że ceny testowanych aplikacji są do siebie zbliżone, warto wybrać taki program, który ma najwięcej funkcji i jednocześnie jest najwygodniejszy w użyciu. Spośród testowanych programów najlepiej pod tym względem wypadają Symantec Norton Internet Security 2010 oraz Kaspersky Internet Security 2010.
Unikatowe cechy
Oprócz kluczowych komponentów antywirusowych, antyspyware’owych i firewalla każdy pakiet IS ma zestaw unikatowych cech, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo. Jest to na przykład system weryfikacji programów Norton Insight czy tryb piaskownicy w Kasperskym, który izoluje przeglądarkę od kluczowych funkcji systemu. Ponadto każdy z tych programów ma drobniejsze udogodnienia, które poprawiają jakość pracy z komputerem.
Na uwagę zasuguje także BitDefender, który niewiele ustępuje pod względem możliwości aplikacjom Symantec Norton i Kaspersky. Dla tych, którzy oczekują przede wszystkim skuteczności wykrywania złośliwych kodów, najlepszy będzie program Avira. Jednak, nabywając ten program, nie warto kupować pakietu IS, bo ten sam skaner jest dostępny w bezpłatnej wersji pakietu Avira Personal.