Mianem phabletu określane są smartfony o przekątnej ekranu większej niż 5 cali, ale mniejszej niż 7 cali (powyżej tej granicy zaczyna się świat tabletów). Ich odbiorcami są użytkownicy, którzy potrzebują dużego ekranu, ale jednocześnie nie chcą nosić ze sobą dwóch osobnych urządzeń.
Modę na phablety zapoczątkował Samsung, który we wrześniu 2011 wprowadził do sprzedaży pierwsze urządzenie z serii Note. Tamten phablet miał ekran o przekątnej „zaledwie” 5,3 cala, czyli o 0,3 cala większy niż największe współczesne smartfony. Wówczas Note uznawany był za urządzenie gigantyczne. Tymczasem największy obecnie dostępny phablet ma ekran o ponad cal większy. Tak duże urządzenie wymusza zmianę podejścia do sposobu jego obsługi i przenoszenia.
Zalety
Do korzystania z phabletu trzeba zaangażować obie ręce. Jedynie osoby o dużych dłoniach i długich palcach mogą dosięgnąć wszystkich rejonów ekranu. Dodatkowo phablet jest od 70 do 100 gramów cięższy od zwykłego telefonu i szybciej męczy trzymającą go dłoń. Podczas pisania na klawiaturze ekranowej najwygodniej użyć widoku poziomego.
Duży ekran zapewnia komfort korzystania z urządzenia. Największe różnice w stosunku do smartfonu widać podczas używania przeglądarki internetowej, gdy cała strona tytułowa portalu internetowego mieści się na ekranie bez konieczności powiększania czy przewijania widoku. Znacznie wygodniejsza niż na smartfonie jest praca z dokumentami, ale jeśli dotychczas używałeś w tym celu tabletu, będziesz musiał przyzwyczaić się do mniejszych elementów interfejsu i klawiatury. Dzięki dużemu ekranowi phablet zwiększa też doznania płynące z oglądania filmów i grania w mobilne gry. Przekątna 6 cali jest identyczna z tą spotykaną w czytnikach e-booków. Nie dziwi więc, że phablet doskonale spisuje się także w tej roli. Na dodatek w przeciwieństwie do e-booków wyświetla kolory.
Wady
Duży ekran może też być przeszkodą. Szczególnie podczas wykonywania czynności typowych dla telefonu – wybierania numeru, pisania SMS-ów, odbierania połączeń. Odruchowo chcesz w takich sytuacjach użyć tylko jednej ręki. Można to zrobić, ale należy dobrze chwycić urządzenie, aby nie wypadło z dłoni. Samo prowadzenie rozmów za pomocą tak dużego smartfonu nie jest szczególnie kłopotliwe, choć phablet troszkę ciąży w dłoni. Także wykonywanie zdjęć za jego pomocą wydało nam się lekko utrudnione w stosunku do fotografowania smartfonem.
Phabletu nie schowasz do kieszeni spodni. Lepsza będzie wewnętrzna kieszeń marynarki lub kurtki. Możesz też kupić etui chroniące ekran i przenosić phablet w plecaku lub torbie. Aby mieć dostęp do funkcji telefonicznych bez wyjmowania urządzenia, posłuż się słuchawką bluetooth z mikrofonem.