Podsumowanie testu
Jeszcze kilka miesięcy temu phablety były urządzeniami ekskluzywnymi, które kosztowały powyżej 2000 zł. Dzięki poszerzeniu oferty o nowe marki i modele możesz obecnie kupić phablet za mniej niż 1000 zł. Do porównania wybraliśmy jeden z takich modeli – Go- Clever Fone 570Q, urządzenie ze średniej półki – Huawei Ascend Mate, oraz drogi phablet Sony Xperia Ultra Z. Taki dobór pozwolił sprawdzić, jakich parametrów i funkcji można się spodziewać w każdej z grup cenowych.
Obudowa i wykonanie
Określenie „przerośnięty smartfon” idealnie oddaje wygląd phabletów. Zarówno kształt obudowy, jak i rozmieszczenie przycisków i portów jest bardzo podobne do znanego ze smartfonów. Drobne różnice, jak np. umieszczenie przycisków głośności w dolnej połowie wysokości urządzenia (Sony), ma na celu utrzymanie wygody użytkowania mimo zwiększenia gabarytów urządzenia.
GoClever – najmniejsze z testowanych urządzeń (przekątna 5,7 cala) – jest jednocześnie najcięższe (222 gramy) i najgrubsze z trójki. Jego obudowa czerpie wiele z trzeciej i czwartej edycji Samsunga Galaxy S. Jest wykonane w całości z błyszczącego plastiku, a pod ekranem znajdują się podświetlane przyciski dotykowe. Niestety, podświetlenie szybko wygasa, więc często trzeba szukać przycisków „na ślepo”. W obudowie urządzenia chowany jest wygodny stylus. Zastosowanie, jakie znaleźliśmy dla GoClever, to pisanie odręczne (ewentualnie rysowanie). Precyzja ekranu jest wystarczająco wysoka, aby nie było konieczności używania stylusa w innych sytuacjach.
Projekt i wykonanie ogromnego (6,4 cala) phabletu Sony to małe arcydzieło. Urządzenie ma zaledwie 7 mm grubości, a obudowa spełnia normę wodoszczelności i odporności na brud IP58. Wszystkie porty z wyjątkiem słuchawkowego przykrywają wodoszczelne zaślepki, a tylna ścianka urządzenia jest przykryta taflą szkła. Niestety, ten element szybko się brudzi i, co gorsza, łatwo rysuje.
Trzeci z testowanych phabletów pod względem rozmiaru plasuje się pośrodku (6,1 cala) testowanych i jest z nich najlżejszy (198 gramów). Także w tym urządzeniu część portów jest zaślepiona. Natomiast tył obudowy został pokryty szorstkim przyczepnym materiałem. Dużą wadą wykonania jest wystający obiektyw aparatu. Skutkiem jest bujanie się telefonu na boki, gdy używa się go na płaskim blacie (co bywa konieczne częściej niż w wypadku smartfonu).
Ekran
Phablety Sony i Huawei wyświetlają obraz o podobnej, bardzo dobrej, jakości. Ekran chińskiego urządzenia ma troszkę wyższy kontrast, co uwidacznia się w żywszych kolorach. Natomiast wyświetlacz w urządzeniu Sony charakteryzuje znacznie wyższa rozdzielczość (Full HD w porównaniu do HD), a co za tym idzie, wyższa ostrość i czytelność elementów interfejsu. Sony udało się też wyeliminować problemy z kątami widzenia ekranu, występujące w wyświetlaczach tej firmy.
W porównaniu do dwóch wymienionych urządzeń wyświetlacz GoClever zapewnia obraz o dużo niższym kontraście, ale tej samej rozdzielczości co Huawei (przy wyższej gęstości pikseli). Kolorystyka obrazu jest lekko wyblakła, ale kąty widzenia są dobre.