Zalety powerbanków
- Małe gabaryty
- Wbudowana latarka
- Ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie
- Różne pojemności
Powerbank jest jak zapasowa bateria, którą można podłączyć do innego urządzenia elektronicznego i „przelać energię” niczym wodę z kubka do kubka. Potrzebny jest do tego jedynie kabelek USB.
Najważniejsze parametry
O tym, jak wiele urządzeń naładujesz powerbankiem, decyduje jego pojemność podawana w miliamperogodzinach (mAh). Możesz oszacować, ile razy naładujesz bankiem energii np. swój telefon, porównując pojemność baterii smartfona z pojemnością powerbanku.
Do napełnienia powerbanku możesz użyć ładowarki od telefonu – bank ma standardowe wejście microUSB (nieliczne wyposażono w nowsze wejście USB-C). Modele o wysokiej pojemności (powyżej 10 000 mAh) ładują się bardzo długo – nawet pół dnia. Dlatego coraz więcej urządzeń przystosowanych jest do ładowania prądem o wysokim natężeniu, np. 2000 mA. Sęk w tym, że mało kto ma w domu odpowiednią ładowarkę (te od smartfonów zapewniają zwykle natężenie 1000 mA), a do powerbanków taka nie jest dołączana.
Równowaga
Z pojemnością powerbanków rosną też ich gabaryty oraz waga. Obie cechy mają spore znaczenie podczas pakowania i noszenia bagażu. Jeśli zapasowej energii potrzebujesz sporadycznie, wybierz mniejsze urządzenie, np. 6000 mAh, a gdy planujesz wakacje pod namiotem, zabierz pojemny powerbank, np. 20 000 mAh, i zostaw go w miejscu noclegu.
Urządzenie należy przechowywać w suchym, ciepłym otoczeniu. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w pokrowiec, najlepiej nieprzemakalny. Taki dodatek kosztuje kilkadziesiąt złotych.
Dodatkowe funkcje
Większość banków ma więcej niż jedno wyjście ładujące. Dzięki temu mogą ładować kilka urządzeń jednocześnie. Często dodatkowe wyjście generuje prąd o podwyższonym natężeniu – nawet do 2400 mA. W porównaniu ze standardowym wyjściem 1000 mA potrafi ono szybciej naładować podłączone urządzenie.
Innym często spotykanym dodatkiem jest wbudowana dioda, która służy jako latarka.
Ponieważ większość elektronicznych gadżetów ładuje się obecnie przez microUSB, producenci powerbanków zrezygnowali z dołączania przejściówek pasujących do gniazdek innego typu.