W artykule
- Opis technologii dźwięku przestrzennego
- Charakterystyka słuchawek dla graczy
- Test 4 modeli
- Recenzje wybranych produktów
- Tabela z wynikami testów
Efekt przestrzennego dźwięku w słuchawkach jest osiągany na dwa sposoby. Pierwszym jest wyposażenie każdej słuchawki w dodatkowe głośniki – maksymalnie 4 zamiast jednego, jak w klasycznych słuchawkach. W tym przypadku słuchawki zachowują się jak zestaw kina domowego – każdemu kierunkowi, z którego dobiega dźwięk, przyporządkowany jest jeden głośnik lub kombinacja głośników.
Znacznie popularniejsze są słuchawki generujące tzw. wirtualny dźwięk przestrzenny. Mają klasyczną budowę – tylko dwa głośniki – a efekt przestrzenny jest generowany przez układ elektroniczny umieszczony na kablu słuchawek (lub w odbiorniku w przypadku słuchawek bezprzewodowych). W bardzo dużym uproszczeniu taki układ używa algorytmów szatkujących sygnał stereofoniczny na krótsze impulsy, które przez ludzki zmysł słuchu są odbierane jako dochodzące z różnych stron.
Obecność aż 8 głośników w słuchawkach sprawia, że są one znacznie cięższe od modeli emitujących dźwięk wirtualny. Ich dłuższe używanie bywa uciążliwe. Dodatkowo poszczególne głośniki muszą być na tyle małe, by kilka zmieściło się w jednej słuchawce. Skutkiem jest niższa głośność niż w modelach z dźwiękiem wirtualnym
Metody podłączenia
Słuchawki z dźwiękiem wirtualnym podłączasz do komputera przez port USB, a pecet nie musi nawet mieć karty dźwiękowej. Jest to więc rozwiązanie odpowiednie dla posiadaczy laptopów. Niektóre modele z pierwszej grupy także komunikują się z komputerem przez USB i nie wymagają karty dźwiękowej. Te, które mają złącza stereo 3,5 mm, opierają swoje działanie na karcie muzycznej komputera. Dodatkowo w celu używania słuchawek USB trzeba zainstalować oprogramowanie na komputerze – w jego skład wchodzi m.in. sterownik.
Przydatne elementy
Dla wygody korzystania ze słuchawek bardzo ważny jest łatwy dostęp do regulacji głośności. Ta funkcja jest zazwyczaj realizowana za pomocą umieszczonego na kablu pilota. Czasami znajdują się tam także dodatkowe przełączniki, na przykład włącznik mikrofonu.
Mikrofon to także niezbędne wyposażenie słuchawek dla gracza. Zazwyczaj znajduje się na giętkim pałąku. A czasami jest odłączany lub chowany w słuchawce. Dobrze, jeśli ma funkcję redukcji hałasów otoczenia, która wyodrębnia głos gracza, dzięki czemu jest bardziej zrozumiały.
Droższe modele słuchawek (za cenę powyżej 500 zł) mogą komunikować się z komputerem bezprzewodowo i mają stację dokującą do ładowania akumulatorów. Dość często spotykaną funkcją jest składana konstrukcja słuchawek, która pozwala na łatwy transport urządzenia – zazwyczaj w pokrowcu, który znajdziesz w pudełku razem ze słuchawkami.