O wydajności
Teoretycznie do Firefox OS nie powinna być potrzebna duża moc obliczeniowa smartfonu. W praktyce jednordzeniowy procesor Alcatela stanowczo nie radzi sobie z płynną obsługą OS-u. Spowolnienia w działaniu urządzenia są nagminne. Gdy podczas testu pozwoliliśmy urządzeniu na pobranie aktualizacji do zainstalowanych aplikacji, praca ze smartfonem nie była możliwa – proces aktualizacji pochłonął całą moc obliczeniową.
Wyświetlanie stron internetowych nie stawowi problemu, gdy wczytywane są witryny w wersji mobilnej. Płynna praca z pełną wersją portali internetowych jest poza zasięgiem One Touch Fire. Zaobserwowaliśmy spore kłopoty z obsługą gestów szczypania ekranu w celu powiększania elementów obrazu. Ta funkcja działa tak chimerycznie, że momentami trudno stwierdzić, czy smartfon rzeczywiście jest przystosowany do korzystania z niej.
O perspektywach
Przed twórcami Firefox OS jeszcze ogrom pracy. Szansy na powodzenie projektu upatrujemy w rynku tanich urządzeń przeznaczonych dla osób, które dopiero wkraczają w świat smartfonów. Ich niewygórowane wymagania odnośnie liczby funkcji systemu Firefox OS spełni z nawiązką. W międzyczasie projektanci będą dodawali brakujące funkcje i poprawiali błędy (Mozilla zapowiada częste aktualizacje). Póki co Android nie jest zagrożony.
PLUSY:
- Smartfon przyjazny początkującym
- Ładny design obudowy
MINUSY:
- Poważne braki w systemie
- Bardzo słaba płynność działania