Zalety stacjonarnych głośników bezprzewodowych
- Dobre brzmienie
- Wysoka głośność maksymalna
- Wygoda obsługi
- Współpraca z wieloma urządzeniami
Głośniki bezprzewodowe kojarzą się głównie z mobilnymi konstrukcjami, które można zabrać w plener, by nagłośnić imprezę przy ognisku czy grillu. Ale część z nich przeznaczona jest do użytku domowego. Mają troszkę inną konstrukcję, są większe i otrzymały funkcje, których nie znajdziesz w mniejszych, bardziej mobilnych modelach.
Na salony
Taki głośnik musi mieć odpowiednią prezencję – będzie stał w centralnym punkcie pokoju. Dlatego producenci starają się nadać swoim modelom niebanalne kształty i wykończyć je materiałami wysokiej jakości. Trafisz na urządzenia stylizowane na radia w formie retro albo na głośniki będące spełnieniem snu futurysty – wybór jest bardzo duży.
Urządzenie powinno mieć wygodne, podświetlane przyciski umieszczone w łatwo dostępnym miejscu, a port ładowania – przeciwnie – schowany tak, by kabel nie rzucał się w oczy. Z zasilania sieciowego będziesz korzystał przez większą część czasu – nie wszystkie głośniki stacjonarne mają wbudowany akumulator, a port ładowania bardzo często ma wejście, do którego pasuje tylko dołączona ładowarka.
Tryby gry
Inna cecha, która znacznie różni modele od konstrukcji mobilnych, to dodatkowe wyposażenie. Stacjonarne modele mogą być wyposażone w radio FM, mają wejście audio dla zewnętrznych źródeł dźwięku. Niektóre mogą pracować jako karta dźwiękowa komputera (podłączona kablem USB), inne wyposażone są nawet w odtwarzacz płyt CD. Ten element jest jednak rzadkością, bo sam nośnik zanika.
Odpowiednia moc
Większość opisywanych urządzeń wyposażona jest w dwa przetworniki, które dają namiastkę efektu stereo. Nieliczne modele mają tylko jeden głośnik. Zestaw grający bardzo często ma także pasywne radiatory, które wzmacniają niskie tony, a głośniki z jednym przetwornikiem wyposażone są czasem w deflektor emitujący dźwięk w kierunku 180 lub pełnych 360 stopni. Taki głośnik warto ustawić pośrodku pomieszczenia zamiast klasycznie przy ścianie.
Głośniki coraz częściej potrafią bezprzewodowo łączyć się w pary (a nawet większe zestawy), dając wyższą moc i lepszy efekt stereo. Połączyć możesz tylko urządzenia tego samego producenta, często tylko identyczne modele. Popularnym rozwiązaniem jest też możliwość pracy z kilkoma źródłami dźwięku jednocześnie. Możesz połączyć z głośnikiem np. dwa telefony i jednym kliknięciem zmieniać źródło odtwarzania. Głośnik może też automatycznie przełączać się między urządzeniami.
Nie tylko muzyka
Nie wszystkie głośniki stacjonarne można wykorzystywać do prowadzenia rozmów telefonicznych. Mikrofon znajdziesz tu dużo rzadziej niż w modelach przenośnych. Także funkcja powerbanku nie jest powszechnie spotykana. Okazjonalnie można trafić za to na modele pełniące rolę stacji dokującej dla smartfona – głośnik komunikuje się z telefonem za pomocą portu USB i przy okazji go ładuje. Problemem jest ograniczona kompatybilność, zazwyczaj tylko
z jednym modelem smartfona (najczęściej dość drogim).