Recenzje wybranych kart graficznych
1. miejsce - Zotac GeForce GTX 1050 OC
Grafika oznaczona symbolem producenta ZT-P10500C-10L to jedna z wielu podkręconych wersji GeForce’a GTX 1050. Ma wysoką częstotliwość GPU, do 1455 MHz, dzięki czemu zapewnia bardzo dobre osiągi w grach. Ma też niską temperaturę podczas obciążenia, a wentylatory pracują cicho. Przy tym karta jest tańsza niż wiele innych modeli z tym procesorem graficznym. Ma niewielkie gabaryty, wyróżnia się pojedynczym śledziem, choć układ chłodzenia jest standardowy (dwuslotowy). Do konfiguracji karty można wykorzystać program Zotac FireStorm.
PLUSY:
- Najlepsza wydajność
- Dobre chłodzenie
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
2. miejsce - MSI GTX1050 Gaming X 2G
Grafika MSI to typowy produkt gamingowy, na co wskazuje wygląd, możliwości oraz cena – jest wyraźnie wyższa niż innych kart GTX 1050. Grafika ma trzy zdefiniowane tryby pracy (Silent, Gaming, OC) i aplikację Afterburner do konfiguracji. Wymaga też zasilania przez dodatkową linię 12 V. Nominalna i maksymalna częstotliwość pracy w trybie Gaming jest nieco niższa niż w karcie Zotaca, więc osiągi też są minimalnie słabsze. Można je zwiększyć, korzystając z trybu OC. Do chłodzenia służy pokaźny radiator, przez co karta jest stosunkowo duża. Mimo tego temperatura układu graficznego jest wyższa niż w przypadku standardowych kart z GeForce’em GTX 1050.
PLUSY:
- Dobra wydajność
- Trzy tryby pracy
MINUSY:
- Spora temperatura
- Konieczność dodatkowego zasilania
6. miejsce - Sapphire Radeon RX 460 OC Nitro
Najszybsza w teście karta z układem Radeon RX 460 – ma najwyższe taktowanie, na poziomie 1250 MHz. Co ciekawe, wcale nie jest najdroższa, bo Asus STRIX-RX460-04G-GAMING kosztuje o 70 zł więcej. Trafiła na szóstą pozycję naszego zestawienia głównie z powodu konieczności użycia dodatkowego zasilania, a także moc wyższą o kilka watów niż innych kart. Niestety przy tak wyrównanej walce nawet tak drobne szczegóły decydują o pozycji produktu w rankingu.
Porównując kartę Sapphire z najszybszymi układami GeForce GTX 1050, można stwierdzić, że prezentuje identyczny poziom wydajności, choć ma swoje inne mocne i słabe punkty.
PLUSY:
MINUSY:
- Spora temperatura
- Konieczność dodatkowego zasilania
7. miejsce - MSI Radeon RX460 4G OC
Tania wersja Radeona RX 460, poniżej 500 zł. Jest mała, ma pojedynczy wentylator, a ciekawostką jest to, że nie wymaga podłączenia dodatkowego zasilania. Niestety, chłodzenie jest niezbyt skuteczne, bo temperatura dochodzi do 75 stopni mimo dość głośnej pracy chłodzenia. Co interesujące, mimo niskiej ceny karta nie jest całkiem najtańszą wersją RX 460. To wersja wyposażona w 4 GB pamięci (a nie 2 GB), a układ graficzny został minimalnie podkręcony – zamiast zegara do 1200 MHz ma 1210 MHz, co w praktyce nie ma większego znaczenia.
PLUSY:
- Małe gabaryty
- Brak dodatkowego zasilania
MINUSY:
- Głośna praca
- Wysoka temperatura