Z poręcznego modelu 7-calowego możesz korzystać jedną ręką, np. czytać książkę lub przeglądać internet, jadąc na stojąco autobusem. Podobnie jest w przypadku urządzeń z ekranem o przekątnej 8 cali, pod warunkiem że waga tabletu nie przekracza 400 gramów. W praktyce ósemki nie są o wiele cięższe niż tablety 7-calowe. Inaczej jest z przekątną 10 cali. Takie urządzenie najwygodniej trzymać obiema dłońmi, bo ma sporą wagę i gabaryty, chyba że możesz położyć tablet na kolanach.
Niezbędnik
Na wyborze przekątnej zakup tabletu się nie kończy. Nawet przy ograniczonym budżecie wybór wciąż będzie ogromny. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozdzielczość ekranu: 1024x768 będzie dobra dla urządzenia 7-calowego, ale dla modeli 10-calowych to za mało (odpowiednie będzie HD, a najlepiej Full HD).
Pamiętaj jednak, że wyższa rozdzielczość oznacza większe obciążenie procesora i akumulatora, co skutkuje wolniejszym i krótszym działaniem tabletu. Zabezpieczeniem przed tym drugim problemem jest pojemność akumulatora. Ten parametr również zależy od przekątnej ekranu – 8000 mAh to odpowiednia pojemność w tablecie 10-calowym, w 7-calowym może być o połowę mniejsza. Większa bateria zwiększa jednak wagę tabletu.
Na wydajność i płynność działania urządzenia mają wpływ: procesor, pamięć RAM i układ graficzny. Nie istnieje tu wyraźny podział na urządzenia małe i duże. Można trafić na tablety 7-calowe z wydajnym procesorem 4-rdzeniowym i 10-calowe z tylko dwoma rdzeniami. Większa liczba rdzeni nie zawsze oznacza lepszą wydajność. Warto sprawdzić taktowanie rdzeni układu. Najlepiej, jeśli wynosi przynajmniej 1,6 GHz. Płynną pracę z wieloma aplikacjami równocześnie i usługami działającymi w tle powinny zapewnić 2 GB pamięci RAM. Z kolei pojemność pamięci flash zdecyduje o ilości danych, które będziesz mógł wgrać do tabletu. Niemal każde urządzenie można rozbudować o kartę microSD, więc ten parametr ma drugorzędne znaczenie.
Dobry aparat w tablecie nie jest niezbędny. Nawet przeciętny smartfon zrobi lepsze fotki i filmy niż tablet za 1000 zł. Ale jeśli na serio myślisz o funkcjach fotograficznych, koniecznie wybierz urządzenie, którego aparat ma autofokus.
A co w środku?
Tani tablet to urządzenie z Androidem. Najlepiej w wersji 4.4. Interfejs w tanich tabletach ma zazwyczaj prosty wygląd i niewiele funkcji. Wzbogacenie urządzenia o dodatkowe aplikacje ze Sklepu Play jest tu konieczne. Droższe i markowe tablety często mają nakładkę graficzną na system, która modyfikuje ich wygląd i funkcje. Lista dodatkowych opcji jest długa. Możliwość uruchamiania kilku aplikacji na podzielonym ekranie czy obsługa tabletu głosem to tylko nieliczne przykłady.
Podsumowanie testu
Ponieważ oferta rynku tabletów to grubo ponad 100 urządzeń, zdecydowaliśmy się na nietypową formę testu. Wybraliśmy po dwa tablety z każdą z aktualnie popularnych przekątnych ekranu: 7, 8 i 10 cali. Mimo ograniczonego górnego pułapu ceny większość urządzeń pochodzi od dużych producentów. Dobrane modele są nowe i najatrakcyjniejsze w swoich kategoriach, przynajmniej na papierze. Ich prawdziwą wartość zweryfikowały nasze testy. Wyniki prezentujemy na kolejnych stronach w trzech pojedynkach.