Pojedynek tabletów 8-calowych
Na pierwszy rzut oka Navroad Nexo Avio i Lenovo A5500 to godni siebie konkurenci o bardzo zbliżonej specyfikacji, możliwościach i cenie. Jednak bliższe poznanie obu urządzeń wyraźnie pokazuje, że tylko jedno z nich jest udanym tabletem godnym polecenia.
Wykonanie
Pod tym względem urządzenia troszkę się różnią. Konstrukcja Lenovo jest wykonana w całości z plastiku i ma zaokrąglone krawędzie. Umieszczenie głośników po obu stronach ekranu sugeruje, że urządzenie powinno być trzymane poziomo w obu dłoniach. Krawędzie obudowy tabletu Navroad są ścięte pod większym kątem. Wylot głośnika znajduje się na tylnej ściance. Ta wykonana jest z matowego aluminium, które dość łatwo zarysować. W Lenovo plastikową powierzchnię pokrywa satynowa guma, znacznie przyjemniejsza w dotyku.
Tablety mają ten sam zestaw identycznie rozmieszczonych przycisków, a porty kart przykrywa zaślepka. Waga tabletów jest bardzo podobna i mieści się w granicach normy.
Podzespoły
Specyfikacja obu urządzeń jest bardzo zbliżona, ale wykonanie poszczególnych elementów już różne. Navroad wygrywa ekranem, który ma znacznie lepsze kąty widzenia (w Lenovo wypadają naprawdę przeciętnie – na pocieszenie zostaje dobry kontrast obrazu). Wbudowany głośnik jest znacznie mocniejszy od zastosowanego w Lenovo, ale jakość dźwięku – poniżej krytyki. Avio ma też wbudowany modem 3G (bez obsługi rozmów głosowych). Lenovo również występuje w wersji z modemem, ale kosztuje wówczas 100 zł więcej niż testowana wersja.
Niemal wszystkie pozostałe elementy lepiej zrealizowano w Lenovo. Największą różnicę widać w wydajności akumulatora. Tablet ma również znacznie pojemniejszą pamięć flash. W Navorad 6 GB dostępne dla użytkownika jest podzielone na dwie nierówne partycje w stosunku 1 do 5. Porównanie wbudowanego aparatu również wypada na korzyść Lenovo. Choć żaden tablet nie nadaje się do robienia dobrych zdjęć, przewagę w rozdzielczości fotek i płynności filmów ma A5500.
Wydajność procesora i układu graficznego oraz ogólna płynność działania urządzeń jest bardzo podobna.
Oprogramowanie
Tu kolejna runda dla Lenovo. Interfejs Navroda to czysty Android, dodatkowo w niezbyt świeżej wersji pozbawionej polskiego słownika w klawiaturze. Wyraźnie widać, że nie został on dopasowany do rozmiarów ekranu i dopiero ręczna zmiana wielkości czcionki na maksymalną likwiduje niedoróbki.
W takiej sytuacji Lenovo nie potrzebuje wiele do wygranej. Interfejs w tym tablecie to autorskie rozwiązanie, w którym wszystkie ikony aplikacji znajdują się na pulpicie. Brak ekranu aplikacji wymaga od użytkownika, który instaluje dużo programów, częstego porządkowania pulpitu i grupowania ikon aplikacji w katalogi. Producent przygotował dodatkowe okno ze skrótami do aplikacji multimedialnych, które wysuwa się z bocznej krawędzi ekranu. Drugi dodatkowy pasek skrótów służy do konfiguracji samej nakładki. Nie jest ona pozbawiona wad. Podobnie jak Navroad nie ma polskiego słownika, a tu i ówdzie zauważysz nazwę menu lub opcji po angielsku.
Werdykt
Lepsze wrażenie zrobił na nas tablet Lenovo. Niemal pod każdym względem jest to konstrukcja lepiej zrealizowana niż konkurencyjny Navroad. Tablet Lenovo wygrywa przede wszystkim dzięki bardziej dopracowanemu oprogramowaniu. Ale urządzenie ma przewagę także w kilku aspektach pozornie niemal identycznej warstwy sprzętowej – największą jest wyraźnie lepszy akumulator.
Zaletą urządzenia Navroad jest wbudowany modem 3G – niewiele tabletów w podobnej cenie ma ten element. Szkoda, że Nexo nie umożliwia dzwonienia.
Lenovo A5500
system Android 4.4.2, ekran 8 cali IPS (1280x800), interfejsy Wi-Fi, bluetooth, GPS, microSD, procesor czterordzeniowy MediaTek MT8382 (1,3 GHz), układ graficzny Mali 400MP, pamięć RAM 1 GB, pamięć flash 16 GB akumulator 4200 mAh, wymiary 217x136x9 mm, waga 360 g
PLUSY:
- Udany, autorski interfejs
- Dużo wbudowanej pamięci flash
MINUSY:
- Zła kalibracja czujnika oświetlenia
- Przeciętne kąty widzenia ekranu
Navroad Nexo Avio
system Android 4.2.2, ekran 8 cali IPS (1280x800), interfejsy interfejsy 3G, Wi-Fi, bluetooth, GPS, microSD, procesor czterordzeniowy MediaTek MT6582 (1,3 GHz), układ graficzny Mali-400 MP, pamięć RAM 1 GB, pamięć flash 8 GB, akumulator 4000 mAh, wymiary 213x134x9 mm, waga 379 g
PLUSY:
MINUSY:
- Brak czujnika oświetlenia
- Mało wbudowanej pamięci
- Stara wersja Androida