Zalety zegarków
- Duży, czytelny ekran
- Wbudowany GPS
- Pomiar aktywności
- Współpraca z telefonem
- Konfigurowalny trening
Zegarki mają proste, monochromatyczne ekrany LCD, po kilka przycisków na obudowie, gumową bransoletkę na nadgarstek i kopertę odporną na zachlapanie lub zalanie. W obudowie kryje się m.in. moduł Bluetooth, który pozwala komunikować się ze smartfonem.
Funkcje smart
Po co ta komunikacja? Przede wszystkim po to, by na bieżąco wysyłać z zegarka do telefonu informacje o aktywności. Podobnie jak proste opaski sportowe, zegarki mają wbudowany czujnik ruchu i rejestrują każdy twój krok (lub brak ruchu, np. gdy śpisz). Możesz wyznaczyć sobie dzienny lub tygodniowy dystans do pokonania i śledzić postępy w dedykowanej aplikacji mobilnej. Większość zegarków ma także pulsometr. W każdym momencie możesz sprawdzić swoje tętno, a transfer danych do telefonu pozwala stworzyć wykresy zmian pulsu nie tylko w czasie treningu.
Gdy zaczynasz trening, np. biegowy, do czujnika ruchu dołącza się GPS (o ile ćwiczysz na otwartym terenie). Ten duet mierzy twoje tempo biegu, dystans i pokonane wzniesienia. Kiedy skończysz ćwiczenia, wyniki wysyłane są, a jakże, do telefonu. Na ekranie zegarka możesz sprawdzić tylko ogólny wynik, np. pokonany dystans, a w smartfonie obejrzysz dokładne wykresy, np. pokazujące zmiany tempa biegu i zmiany tętna. Pokonaną trasę aplikacja naniesie na mapę Google.
Asystent treningu
Przed treningiem możesz wybrać, jakie dane zegarek ma wyświetlać na ekranie podczas wysiłku, np. czy ma być to prędkość jazdy (w przypadku treningu na rowerze), czas całego treningu, czy czas ostatniego okrążenia. W ten sposób skonfigurujesz kilka ekranów i będziesz mógł szybko się miedzy nimi przełączać. Zegarki wyposażone w pulsometr będą informować o strefach tętna, w których się znajdujesz. Możesz dopasować swój poziom wysiłku do zakładanego tętna lub ustawić zegarek tak, by ostrzegał – wibracjami lub alarmem – o wypadnięciu z rytmu.
Podstawowe parametry treningu, czas trwania, dystans do pokonania, liczbę okrążeń lub powtórzeń ustawisz w zegarku. Stworzysz w nim nawet prosty plan interwałowy – ćwiczeń o cyklicznie zmienianym poziomie wysiłku. Bardziej zaawansowane plany można zaprogramować w aplikacji mobilnej lub na pececie i wysłać do urządzenia.
Niepozorny gadżet
Dużą zaletą sportowych zegarków jest różnorodność konstrukcji. Możesz zdecydować się na masywne urządzenie z dużą kopertą i pokaźnym wyświetlaczem albo wybrać skromniejszy i tańszy model, który nie zdradza ceny i możliwości samym wyglądem.
Rozmiar wyświetlacza będzie miał znaczenie w trakcie treningu. Duże cyfry i litery łatwiej przeczytać np. w trakcie biegu. Nie musisz się za to martwić jasnością ekranu – cyfrowe wyświetlacze skonstruowano tak, by optymalnie wykorzystywały padające światło. Po zmroku możesz aktywować podświetlenie.
Niektóre zegarki możesz zamontować na kierownicy roweru i używać w formie licznika, który do pomiaru prędkości będzie wykorzystywał sygnał GPS.