InternetTrenuj z mapą

    Trenuj z mapą

    Wycieczka rowerowa, wędrówka po górach, jogging. Każdą z tych form treningu możesz zarejestrować jako ścieżkę GPS, aby przeanalizować jej przebieg i pokazać osiągnięcia w internecie. Umożliwi to serwis Navime.

    Trenuj z mapą

    Track przesłany do Navime jest analizowany pod kątem statystycznym oraz nanoszony na mapę. Navime korzysta nie tylko z Map Google. Dodatkowo ścieżkę można wyświetlić na podkładzie Open Street Maps, który jest bardziej czytelny dla terenów niezurbanizowanych oraz na mapie UMP, na której są np. szlaki turystyczne w górach. Po przesłaniu ścieżki serwis dopasowuje odczyty wysokości do mapy radarowej terenu wykonanej przez NASA i na tej podstawie generuje precyzyjny profil wysokościowy.

    W profilu znajdziesz także narzędzia pomagające w trenowaniu. Regularnie przesyłając tracki, dowiesz się, jaki dystans pokonałeś w danym okresie, ile czasu spędziłeś w ruchu. Dzięki wbudowanym narzędziom społecznościowym porównasz swoje wyniki z innymi osobami.

    Analiza ścieżek GPS w serwisie Navime

    Konto w Navime utworzysz, klikając link Zarejestruj się na stronie głównej. Track GPS najłatwiej zapisać komórką za pomocą aplikacji Moje trasy do Androida lub za pomocą aplikacji mobilnej Navime.

    Krok 1

    Po zalogowaniu się pod adresem naprowadź kursor myszy na link Dodaj trasę i z menu wybierz dodaj trasę gps . Gdy znajdziesz się na stronie z formularzem, przejdź do sekcji Dodaj nową ścieżkę gps bez wcześniejszego podglądu.

    Obraz

    Krok 2

    Wybierz teraz z pól Rodzaj aktywności oraz Aktywność opcje najlepiej opisujące to, co robiłeś, np. wycieczka i rower trekkingowy. W sekcji Plik ze ścieżką kliknij Wybierz plik i wskaż na dysku zapisaną ścieżkę GPS.

    Obraz

    Krok 3

    Znajdziesz się teraz na stronie z mapą i statystykami wygenerowanymi na podstawie przesłanej ścieżki. Nad mapą jest wykres zmian wysokości, który pochodzi z precyzyjnej mapy radarowej NASA.

    Obraz

    Krok 4

    Ścieżka jest prezentowana domyślnie na podkładzie mapy Google. Jeśli poruszasz się np. po górach i chcesz widzieć na mapie rzeźbę terenu, kliknij Terrain. Ciekawe są także podkłady alternatywne, np. OSM, czyli Open Street Maps.

    Obraz

    Krok 5

    Te opensource’owe mapy są bardziej przejrzyste graficznie i pozwalają lepiej rozróżnić rodzaj drogi. Aktywacja narzędzi pokoloruje ścieżki w zależności od szybkości lub wysokości w danym miejscu.

    Krok 6

    Trasę można modyfikować. W tym celu kliknij Edycja trasy, aby pojawił się pasek z opcjami. Do trasy możesz dodać ilustracje. W tym celu kliknij dodaj lub edytuj zdjęcia i w sekcji Dodaj nowe zdjęcia przycisk Dodaj zdjęcia. Możesz także połączyć trasę z galerią z serwisu Google Picasa.

    Obraz

    Krok 1

    Po kliknięciu Podziel się pojawi się link, który możesz rozesłać znajomym. Jeśli chcesz osadzić obrazek np. na blogu, określ jego wielkość za pomocą list i kliknij pobierz obrazek. Możesz pobrać trasę w postaci pliku – link Pobierz, lub opublikować ją na Facebooku, klikając Dodaj trasę na tablicę.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W Navime możesz również zaplanować trasę i rozesłać ją znajomym, z którymi wybierasz się na wycieczkę. W górnym menu kliknij kolejno: Dodaj trasę, zaplanuj trasę, dodaj opis i kliknij Zapisz. Kliknij rysuj trasę w narożniku mapy. Po dodaniu punktów ścieżki kliknij zakończ rysowanie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Podsumowanie osiągnięć na podstawie wielu zapisów GPS znajdziesz, klikając link Mój profil przy górnej krawędzi ekranu. Na stronie profilu użytkownika jest m.in. kalendarz aktywności, podsumowanie dystansów miesięcznych, łącznego czasu i pokonanego dystansu.

    Krok 4

    W sekcji Profil użytkownika znajdziesz mechanizm wyznaczania i weryfikacji celów. Przewiń profil do sekcji Aktualne cele i kliknij więcej oraz dodaj nowy.

    Obraz

    Mobilna aplikacja Navime

    Mobilną aplikację na Androida znajdziesz w sklepie Google Play pod nazwą Navime GPS Tracker. Umożliwia ona rejestrowanie oraz przesyłanie bezpośrednio do serwisu tracków GPS. Ponadto ma kilka innych przydatnych funkcji, których nie znajdziesz w standardowych programach do zapisu ścieżek. Można na przykład opóźnić moment rozpoczęcia rejestrowania ścieżki, przeglądać statystyki zapisywanej ścieżki, profil wysokościowy, a nawet poznać liczbę spalonych kalorii.

    Wybrane dla Ciebie