Ekologiczne czcionki
Specjalny rodzaj czcionki przygotowany przez holenderską firmę Spranq który pozwala zaoszczędzić nawet do 25 proc. tuszu na każdym drukowaniu w porównaniu z tradycyjnymi fontami. Magia polega na tym, że każdy znak w Ecofont jest podziurkowany. Tak więc małe otworki nie są zadrukowywane i tym samym zmniejszają zużycie atramentu. Czcionka taka po wydruku nie przeszkadza później w czytaniu dokumentu. Jeśli chodzi o wskazówki „czcionkowe”, warto dodać, że oszczędzamy tusz, rezygnując również np. z pogrubiania tekstu.
Stop wydrukom przerywanym
Nigdy nie wyłączaj drukarki po wydrukowaniu ostatniej strony, zanim ta zakończy swoją pracę. Postępując w ten sposób, nie pozwalasz głowicy wrócić na miejsce, co może doprowadzić do zaschnięcia w niej atramentu lub też przeciwnie – jego rozlania. W wyniku zarówno jednego, jak i drugiego może dojść do uszkodzenia urządzenia – naprawa będzie kosztowna.
Czyszczenie drukarki
Oczywiście wyrównywanie głowicy drukarki i czyszczenie dyszy jest przydatne i powinno być wykonywane w miarę regularnie, jednak nadgorliwość nie jest dobrym doradcą. Każdy z tych procesów zużywa sporo tuszu, więc w ramach oszczędności powinniśmy wykonywać je jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne. Czyli w momencie, gdy jakość wydruków wyraźnie się pogorszyła.
Myśl i płać mniej
Zawsze warto odwołać się do zdrowego rozsądku – ile razy zdarzało się nam wydrukowanie niepotrzebnej strony lub dokumentu z błędami? Niejednokrotnie po fakcie orientowaliśmy się, że cały proces trzeba powtórzyć ze względu na kilka literówek czy inne niedoskonałości, które pozostały wcześniej niezauważone. Dlatego warto przed kliknięciem „drukuj” spokojnie przejrzeć cały dokument i sprawdzić pod kątem pomyłek. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale paradoksalnie również czasu.