Tryki i myki - Piszemy, jak jest
Korzystamy z niego wszyscy, większość z nas wpisuje sobie jego znajomość do CV. Microsoft Word to jednak zaskakująco złożony program, który umożliwia zdecydowanie więcej, niż niejednemu piszącemu może się wydawać. Co dokładnie, polecamy sprawdzić na tych dwóch stronach.
1. Przetłumacz wszystko
Jeśli w trakcie pisania potrzebujesz szybko sprawdzić tłumaczenie konkretnego słowa w innym języku lub czytasz w Wordzie tekst np. po angielsku i nie znasz jakiegoś wyrażenia, to Office 365 przychodzi z pomocą. Wystarczy zaznaczyć interesujący nas fragment, przejść do zakładki Recenzja i wybrać polecenie Przetłumacz.
2. Zaznacz, co chcesz
Zaznaczanie konkretnych fragmentów tekstu bywa problematyczne – ale nie przy wykorzystaniu triku z przytrzymaniem klawisza Alt. Ten prosty zabieg pozwala nie tylko rozpocząć zaznaczanie nawet w środku wyrazu, ale również pionowo, wybierając tylko poszczególne wyrazy z każdej linijki.
3. Pisz i licz
Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale Word umożliwia... liczenie. Wbudowany kalkulator trzeba wywołać za pomocą dostosowywania wstążki (Plik à Opcje à Dostosowywanie wstążki), gdzie po kliknięciu zakładki Polecenia, których nie ma na wstążce odnajdziemy Oblicz. Po dodaniu go do paska szybkiego dostępu możemy zacząć liczyć – wystarczy zaznaczyć gotowe działanie, wcisnąć przycisk Oblicz i na dolnym pasku (patrz zrzut ekranu) pojawi się wynik.
4. Nie krzycz wielkimi literami
Każdemu kiedyś zdarzyło się przypadkowo wcisnąć klawisz Caps Lock na klawiaturze i nim omyłka została zauważona, na ekranie pojawiło się kilka linijek tekstu napisanego WIELKIMI LITERAMI. Większość użytkowników Worda po prostu kasuje wówczas cały tekst, a wystarczy zaznaczyć nieprawidłowo zapisany fragment, przytrzymać Shift i wcisnąć F3. Wówczas program samodzielnie będzie zmieniał całe zaznaczenia.
5. Ostatnie zmiany
Word 365 pozwala na wspólną pracę nad dokumentem online. Oznacza to, że czasem możemy nie być świadomi zmian wprowadzonych przez innych użytkowników. Na szczęście istnieje prosty sposób, by sprawdzić, gdzie doszło do ostatniej edycji tekstu. Wystarczy wykorzystać skrót klawiszowy Shift+F5, by kursor automatycznie przemieścił się w miejsce, w którym doszło do poprzednich zmian.
6. Lorem ipsum
Czasem chcemy szybko sprawdzić, ile znaków mieści się na stronie dokumentu. Możemy do tego wykorzystać gotowy tekst napisany przez kogoś wcześniej lub też użyć wypełniacza. Wystarczy wpisać =lorem(p,l), gdzie p to liczba akapitów, a l odpowiada za liczbę linii i voilà – dostajemy gotowy tekst pisany piękną łaciną.
7. Pisz, gdzie chcesz
Formatowanie tekstu w Wordzie tak, by wyglądał w odpowiedni sposób, może napsuć krwi. Okazuje się jednak, że wystarczy podwójne kliknięcie w konkretnym miejscu, by ustawić w nim kursor i zacząć pisać! Teraz już nic nie powstrzyma kreatywności użytkowników edytorów tekstów!
8. Kasuj słowa, nie litery
Przytrzymaj Ctrl+Backspace, by kasować całe wyrazy za jednym wciśnięciem. Sposób ten nie wyeliminuje problemu z eliminowaniem literówek, ale zdecydowanie przyspieszy kasowanie zdań, gdy postanowimy zapisać coś w odmienny sposób niż pierwotnie.
9. Powiedz, co chcesz zrobić...
...a Word ci pomoże. W edycji 365 jest funkcja „Powiedz mi, co chcesz zrobić”, która pozwala na szybkie wyszukanie interesującej nas opcji bez przedzierania się przez wiele menu. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo i dostajemy konkretną funkcję na tacy.