Temat numeruTwój własny kanał

    Twój własny kanał

    Na YouTube możesz właściwie bez ograniczeń publikować materiały wideo. Da się to wykorzystać nie tylko do celów rozrywkowych. Jeśli twoje wideo będzie popularne, Google chętnie podzieli się z tobą pieniędzmi uzyskanymi z wyświetlanych obok reklam.

    Twój własny kanał

    Do publikowania filmów potrzeby jest własny kanał. Możesz na nim udostępniać cudze filmy lub publikować własne. Warto zadbać o to, by kanał wyglądał atrakcyjnie i zachęcał do oglądania zamieszczonych tam materiałów.

    YouTube akceptuje praktycznie każdy popularny format wideo aż do rozdzielczości 1080p. Jednak, by nie przekroczyć limitu 20 GB, który jest ograniczeniem objętości przesyłanego klipu, przed załadowaniem filmu warto go opracować w edytorze i wyeksportować za pomocą kodeka H264, z dźwiękiem ACC. Plikiem kontenerem z tymi strumieniami może być popularny MP4 lub MOV. Można także skorzystać z kodowania Windows Media, zapisanego w pliku WMV. Użytkownicy YouTube wolą oglądać krótkie, maksymalnie kilkuminutowe materiały.

    Standardowe konto w serwisie pozwala na zamieszczanie klipów nie dłuższych niż 15 min. Łatwo można zlikwidować to ograniczenie. Na stronie www.youtube.com/upload znajdziesz opcję zwiększania limitu. Pojawi się formularz weryfikacji konta. Trzeba podać numer komórki, na który Google wyśle kod odblokowujący. Od tego momentu jedyną barierą jest limit 20 GB na plik.

    Jeśli tworzysz własne filmy, możesz spróbować na nich zarobić, przystępując do programu partnerskiego YouTube. Google wówczas wyświetli reklamy obok filmów i podzieli się z tobą zyskami. Własnym filmem, na którym można zarabiać, jest wszystko, do czego masz pełne prawa autorskie. Bez zgody autora nie można także używać grafik, fragmentów filmów, programów telewizyjnych czy nagrań występów na żywo ani hitów muzycznych w charakterze podkładu muzycznego. Ograniczenia dotyczą też obrazów z gier i programów, które mogą być pokazywane tylko z komentarzem, np. w celach edukacyjnych. Do udziału w programie partnerskim potrzebne jest też konto w systemie reklamowym AdSense.

    Google ocenia oglądalność kanału i sprawdza, czy można na nim zarobić. Po akceptacji, oprócz szansy zarabiania, zyskujesz szereg przywilejów. Możesz nadawać na żywo, a także wypożyczać filmy za pieniądze. Dostępne są bogatsze opcje oprawy graficznej. Możesz też liczyć, że Google będzie promował twój kanał na YouTube.

    GOTOWE TŁO DLA TWOJEGO KANAŁU

    Tło do kanału w YouTube można za darmo ściągnąć z sieci. Większość jest dopasowana do starego layoutu kanału, ale zaczynają się pojawiać także tła zgodne z nowym szablonem. Z tych serwisów pobierzesz szablon:
    www.mytubedesign.com
    www.ytlayouts.net
    www.backgroundtube.com

    Statystyki oglądalności

    Aby ocenić popularność filmów, skorzystaj z mechanizmu statystyk, który jest zintegrowany z kontem na YouTube. Liczba odsłon klipu jest wyświetlana poniżej odtwarzacza. Obok jest ikona statystyk. Po kliknięciu tej ikony wyświetli się poniżej panel z wykresem, pokazującym, jak liczba odsłon przyrastała w czasie. Jeśli klikniesz link Wyświetl więcej statystyk, przejdziesz do aplikacji Google Analitycs, gdzie będziesz mógł sprawdzić szczegółowo, kto, kiedy i z jakich lokalizacji ogląda twoje wideo.

    Jak założyć kanał i jak go skonfigurować

    Niezależnie od tego, czy zamierzasz używać swojego kanału do umieszczania w nim własnych filmów czy do polecania i komentowania klipów z serwisu, warto zadbać o jego zindywidualizowany, atrakcyjny wygląd, nadając mu odpowiednie tło i kolorystykę. Zaczniemy od początku, czylko od założenia kanału.

    Krok 1

    Możliwość założenia własnego kanału jest oferowana zaraz po założeniu konta w serwisie YouTube, wystarczy kliknąć Utwórz własny kanał.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli nie skorzystałeś z tej opcji, w każdej chwili możesz do niej powrócić z głównego menu, klikając Mój kanał.

    Obraz

    Krok 3

    Wypełnij formularz, wpisując nazwę kanału w pole Wybierz nazwę. Kliknij Dalej. Od tej pory twój kanał będzie dostępny pod adresem youtube.pl/twoja nazwa.

    Obraz

    Krok 1

    Aby się dostać do swojego kanału, kliknij nazwę użytkownika w prawym górnym rogu strony YouTube, a gdy pojawią się opcje konta, kliknij link Mój kanał. W warsztacie wykorzystamy nowy layout kanału. Jeśli go jeszcze nie włączyłeś, kliknij w górnej części strony komunikat:

    Obraz

    Krok 2

    Stary layout możesz przywrócić, klikając przycisk Edytuj kanał, a następnie Przełącz z powrotem na starą wersję strony kanału. Różnica między starą a nową wersją kanału oprócz wyglądu to inny układ strony głównej.

    Obraz

    Krok 3

    Aby przejść do panelu edycji, kliknij po wejściu do swojego kanału Edytuj kanał. Znajdziesz się w zakładce Wygląd. Jeśli chcesz, żeby twój kanał miał ikonę lub był wyróżniony twoim zdjęciem, w sekcji Awatar kliknij przycisk Prześlij plik i wskaż na dysku obraz.

    Obraz

    Krok 4

    W tym samym miejscu możesz dodać do strony tło. Musi być przygotowane w formie jednego pliku graficznego o rozmiarach 2000x3000 pikseli, lżejszego niż 1 MB. Grafika musi uwzględniać 960 pikseli wolnego miejsca na środku, które zajmą elementy interfejsu.

    Krok 5

    Możesz też skorzystać z jednego z gotowych szablonów (patrz ramka „Gotowe tło dla twojego kanału”). Aby ustawić tło w sekcji Tło, kliknij przycisk Prześlij plik i wskaż na dysku obraz. Po przesłaniu pojawi się lista opcji powielania tła. Jeśli nie chcesz, by było powtarzane, pozostaw ją bez zmian. Jeśli chcesz użyć przesłanego obrazka jako tekstury do wypełnienia tła kanału, wybierz opcję Powtórz w poziomie i pionie.

    Krok 6

    Teraz pora na dobranie koloru tła. Rozwiń panel Wybierz kolor i wskaż na widocznej palecie barwę tła. Jeśli korzystasz z gotowego szablonu, musisz sprawdzić w bazie szablonów, do jakiego koloru tła jest dopasowany szablon. Skopiuj kod koloru i wklej go do pola poniżej przycisku Wyczyść kolor tła. Kliknij Zaakceptuj.

    Obraz

    Krok 7

    Od razu po przesłaniu plików graficznych wszystkie zmiany są wyświetlane na podglądzie strony poniżej panelu edycji kanału. Jeśli kolor tła i szablon pasują do siebie, zapisz modyfikację, klikając w tym celu przycisk Zmiany gotowe w górnym prawym rogu. Wszystkie ustawienia możesz w każdej chwili zmienić w tym samym miejscu.

    Jak zarabiać na YouTube

    Gdy YouTube przeanalizuje zawartość twojego kanału i stwierdzi, że ma on potencjał reklamowy, zostaniesz zaproszony do programu partnerskiego.

    Krok 1

    Wybierz z menu opcję Menedżer filmów. W oknie menedżera twoich filmów zobaczysz pole: Zarabiaj na swoich filmach. Kliknij Rozpocznij.

    Krok 2

    W kolejnym oknie zaznacz opcję Utwórz nowe konto AdSense i kliknij przycisk Dalej. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące AdSense, po prawej stronie znajdziesz linki z odpowiedziami na najczęstsze pytania.

    Obraz

    Krok 3

    Po chwili okno zmieni zawartość na: Zakończ procedurę tworzenia konta AdSense. Nowo utworzone konto zostanie automatycznie powiązane z e-mailem, jaki podałeś przy zakładaniu konta na YouTube. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli wcześniej wyłączyłeś opcję wyświetlania reklam przy filmach, kliknij z lewej strony zakładkę Zarządzaj kontem i przejdź do pola Treść wyświetlana obok przesłanych filmów. Zaznacz opcję Zezwalaj na reklamy i kliknij przycisk Zapisz zmiany. Wróć do zakładki Generowanie przychodu.

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij link Centrum pomocy AdSense, a na no wej stronie Zarejestruj się na koncie AdSense. Wypełnij formularz zgodnie ze wskazówkami. Kliknij Prześlij informacje.

    Krok 6

    Gdy przyjdzie e-mail weryfikacyjny (od kilku minut do paru godzin), kliknij zawarty w nim link. Teraz musisz poczekać na otwarcie konta AdSense. E-mail informujący o tym przyjdzie nie wcześniej niż po kilku godzinach, czasem może to trwać nawet kilka dni. W tym e-mailu znajdziesz dokładne wskazówki dotyczące dalszego postępowania i link do swojego konta AdSense.

    Krok 7

    Wróć do swojego konta na YouTube. Przejdź do Menedżera filmów. Kliknij link Rozpocznij. Na ekranie pojawi się trzeci krok procedury aktywacji konta. Zaznacz wszystkie pola na dole strony i kliknij przycisk Akceptuję. Zobaczysz komunikat potwierdzający zakończenie procedury. Kliknij link Zacznij zarabiać na swoich filmach.

    Obraz

    Krok 8

    Przy filmach pojawi się nowa ikona Zarabianie. Wybierz film, na którym chcesz zarabiać, i kliknij umieszczoną obok niego ikonę.

    Obraz

    Krok 9

    W kolejnym oknie zaznacz opcję Zarabiaj dzięki reklamom i wypełnij formularz dotyczący zawartości filmu. Kliknij Zapisz zmiany. Ikona filmu, który zarabia dla ciebie, zmienia kolor na zielony, a film zostaje przesłany do sprawdzenia. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, kliknij link Więcej informacji.

    Obraz

    Krok 10

    Sprawdzenie filmu trwa do kilku dni. Jeżeli wszystko jest w porządku, nie dostaniesz żadnego powiadomienia. Po prostu na twoim koncie na AdSense zaczną się pojawiać statystyki dotyczące wyświetlanych reklam.

    Krok 11

    Aby wypłacić zarobione pieniądze (musi się uzbierać kwota przynajmniej 10 euro), kliknij link Ustawienia konta, a następnie edytuj metodę płatności i postępuj zgodnie ze wskazówkami serwisu AdSense.

    Obraz

    Wygląd kanału

    Layout swojego kanału możesz dostosować do własnych potrzeb.

    Krok 1

    Kliknij przycisk Edytuj kanał i przejdź do zakładki Karta Polecane. Zaznacz opcję Włącz kartę Polecane. Do wyboru są cztery układy strony startowej.

    Obraz

    Krok 2

    Układ Twórca jest przeznaczony dla kanałów publikujących oryginalne filmy i pozwala na stronie głównej promować wybrany film i najciekawsze playlisty. Układy Blogger i Sieć służą polecaniu filmów innych twórców, drugi – także interesujących kanałów. Układ Wszystko łączy cechy wszystkich trzech i daje największy wpływ na kształt strony twojego kanału.

    Krok 3

    Wybierz układ Wszystko, klikając jego ikonę, i potwierdź wybór przyciskiem Zmiany gotowe. Powrócisz do strony głównej kanału, która od tej chwili znajduje się w zakładce Polecane.

    Krok 4

    Po włączeniu układu Wszystko na stronie powitalnej kanału pojawiły się przyciski, za których pomocą możesz wybrać treść, jaką chcesz promować Dodaj polecany film wideo i Inne kanały.

    Krok 5

    Każdy element strony możesz zmodyfikować w dowolnym momencie, klikając znajdujący się obok niego przycisk Edytuj.

    Krok 6

    Ostatnią rzeczą, jaką warto zrobić, konfigurując kanał, jest dodanie kilku informacji o sobie. W tym celu na bocznym pasku kliknij przycisk Edytuj. Pojawi się szereg pól, które możesz wypełnić informacjami. Jest też mechanizm dodawania linków, a także możliwość podłączenia profilu Facebooka, Twittera czy Google+. Po zakończeniu kliknij Zastosuj.

    Obraz

    Krok 7

    Pozostało już tylko wskazać utworzoną stronę Polecane jako stronę główną kanału na YouTube. W tym celu w panelu edycji kanału przejdź do zakładki Informacje i ustawienia. Następnie z listy Karta domyślna wybierz opcję Karta Polecane. Tutaj możesz dodać tagi opisujące charakter kanału, co ułatwi jego znalezienie w wyszukiwarce.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie