TelekomunikacjaTwój własny sygnał

    Twój własny sygnał

    Nie musisz wydawać ani złotówki, aby mieć w telefonie dzwonek z najnowszym przebojem lub innym niepowtarzalnym motywem muzycznym. Pokażemy, jak zrobić taką melodię. Wystarczy komputer i darmowe oprogramowanie.

    Twój własny sygnał

    Firmy sprzedające dzwonki do telefonów komórkowych zarabiają na tym olbrzymie pieniądze. Tymczasem w bardzo prosty sposób można samemu zrobić dzwonek. Może to być fragment najnowszego przeboju ulubionego wykonawcy lub zarejestrowany mikrofonem śmieszny tekst, np. „Jaśnie Panie, SMS przyszedł”. Warunkiem powodzenia całej operacji jest posiadanie telefonu, który odtwarza pliki w formacie MP3 i pozwala przypisywać je do określonych zdarzeń, np. sygnału nadchodzącego połączenia. Takie możliwości mają praktycznie wszystkie telefony produkowane nie wcześniej niż przed 4–5 laty.

    Pobieranie utworu z YouTube

    Najpopularniejszą kategorią dzwonków są fragmenty ulubionych utworów lub hitów muzycznych. Jeżeli nie masz płyty CD z takim utworem lub pliku w formacie MP3 albo dowolnym innym, poszukaj teledysku z tą piosenką na YouTube.

    Krok 1

    Zainstaluj program Free YouTube to MP3 Con verter. Podczas instalacji wykonuj polecenia programu, pamiętaj jednak o odznaczeniu opcji Install the DVDVideoSoft Toolbar, aby nie instalować zbędnych dodatków.

    Krok 2

    Tego typu programy zwykle przestają działać po zmianach wprowadzonych przez serwis YouTube. Jeżeli więc zauważysz, że aplikacja nie funkcjonuje poprawnie, kliknij po jej uruchomieniu przycisk DVDVIDEOSOFT. Uruchomi się przeglądarka. Na stronie producenta sprawdź, czy jest nowsza wersja aplikacji. Porównaj numer umieszczony na belce Free YouTube to MP3 Converter i ten przy najnowszej dostępnej do pobrania wersji. Jeżeli jest dostępna aktualizacja programu, pobierz ją i zainstaluj.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Uruchom przeglądarkę internetową i znajdź w serwisie YouTube teledysk z interesującym cię utworem. Zaznacz jego adres i kombinacją [CRTL]+[C] skopiuj do schowka.

    Obraz

    Krok 4

    Przejdź do programu Free YouTube to MP3 Converter i kliknij przycisk Wklej. Program sprawdzi dostępność teledysku i wyświetli stosowne informacje. Aby wybrać miejsce na dysku, w którym zostanie zapisany plik, kliknij Opcje. W nowym oknie przejdź do zakładki Wyjście i w polu Folder docelowy wskaż odpowiedni katalog. Nie musisz z pamięci wpisywać ścieżki dostępu do katalogu. Możesz w tym celu użyć przycisku Przeglądaj. Wybierz z listy katalog i zatwierdź przyciskiem OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Kliknij niebieskie kółeczko, aby rozpocząć zapisywanie utworu. Po dłuższej chwili, zależnej od szybkości łącza i wydajności peceta, utwór w formacie MP3 zostanie zapisany na dysku komputera.

    Obraz

    Przegrywanie plików z płyty Audio CD

    Jeżeli chcesz wykorzystać utwór, który masz na płycie CD, możesz go zapisać w formacie MP3 za pomocą programu Free Audio CD to MP3 Converter.

    Krok 1

    Podczas instalacji programu odznacz opcję Install the DVDVideoSoft Toolbar jak w poprzednim warsztacie, aby nie instalować zbędnych dodatków. Uruchom program i włóż do napędu płytę CD. Po chwili pojawi się okienko Dostępne albumy informujące o rozpoznaniu płyty. Kliknij OK. Jeżeli na płycie nie ma informacji tekstowych lub album nie zostanie rozpoznany, wyświetli się tylko lista kolejnych plików.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Kliknij przycisk Odznacz wszystko i zaznacz tylko ten utwór, który chcesz zapisać na dysku komputera. Kliknij Przeglądaj, aby wskazać katalog, w jakim zostanie zapisany plik MP3. Kliknij Kownertuj w celu rozpoczęcia kopiowania utworu z płyty. Po dłuższej chwili, a jeżeli płyta CD jest porysowana, nawet po kilku minutach, plik zostanie zapisany.

    Obraz

    Nagrywanie dźwięku za pomocą mikrofonu

    Jeżeli chcesz nagrać własny lub cudzy głos, musisz się posłużyć mikrofonem. Za jego pomocą możesz także nagrać dźwięk z głośników, jeśli nie jesteś w stanie przechwycić w inny sposób strumienia dźwięku. Do nagrania możesz wykorzystać Windowsowy rejestrator dźwięku lub prosty i darmowy program Free Sound Recorder.

    Jeśli nie masz mikrofonu wbudowanego w notebook lub słuchawek z mikrofonem, kup najprostszy mikrofon za kilkanaście złotych. Większość dostępnych na rynku modeli różni się wyłącznie wyglądem. Nie wybieraj profesjonalnych modeli, bo te bez dodatkowego wzmacniacza dają bardzo cichy dźwięk i praktycznie nie nadają się do użytku.

    Z pończochy i kawałka drutu zrób ministatyw z osłonką na mikrofon. Nie wygląda to zbyt elegancko, ale odfiltrowuje część szumów.

    Krok 1

    Po podłączeniu mikrofonu do różowego wejścia karty dźwiękowej (może być umieszczone z przodu lub z tyłu obudowy peceta) kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika w zasobniku systemowym i z menu podręcznego wybierz Urządzenia do nagrywania.

    Obraz

    Krok 2

    W nowym oknie w zakładce Nagrywanie powinien być zaznaczony jako urządzenie domyślne mikrofon. Czy działa, sprawdzisz, mówiąc do niego głośno. Wskaźnik po prawej stronie powinien pokazać poziom dźwięku. Jeżeli poziom jest zbyt niski, kliknij dwukrotnie ikonę mikrofonu. W oknie Właściwości: Mikrofon przejdź do zakładki Poziomy i suwakiem Zwiększanie wydajności mikrofonu zwiększ wydajność urządzenia. Pamiętaj, że zbyt duże wzmocnienie spowoduje duże szumy w nagraniu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Zainstaluj program Free Sound Recorder. Podczas instalacji aplikacji odznacz opcję Set Free Sound Recorder web search as my home page, aby nie instalować zbędnych komponentów. Uruchom program i podłącz mikrofon, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

    Obraz

    Krok 4

    Parametry nagrania ustawiasz po kliknięciu przycisku Options. Warto wybrać format WAV, gdyż wtedy dźwięk nie będzie niepotrzebnie kompresowany przed dalszą obróbką.

    Krok 5

    Jeżeli powiesz coś do mikrofonu, wskaźniki pokażą poziom sygnału. Optymalny to mieszczący się mniej więcej między 25 procent a 50 procent zakresu skali. Kliknij przycisk Rec, aby zacząć nagrywanie. Aby je zakończyć, kliknij przycisk Stop.

    Obraz

    Krok 6

    Pamiętaj, że mikrofonu nie można trzymać zbyt blisko ust, bo wówczas nagrają się wszystkie, nawet najcichsze szmery, których normalnie nie słyszysz, a także dźwięki wydychanego powietrza. Jeżeli możesz, ustaw mikrofon nie centralnie przed ustami, lecz nieco z boku. Wówczas wydychane powietrze nie będzie uderzało w mikrofon, co pozwoli uniknąć bardzo głośnych „pyknięć” w nagraniu. Większość prostych mikrofonów zadziwiająco dobrze wychwytuje wszelkie szumy z tła. Staraj się więc nagrywać głos wieczorem, przy zamkniętych drzwiach i oknach w pokoju. Mów wyraźnie, otwierając szeroko usta. To znacząco poprawia jakość nagrania.

    Tworzenie dzwonka

    Masz już gotowe nagranie, które będzie podstawą do stworzenia dzwonka. Teraz pora na jego edycję. Ten etap jest konieczny, bo zapisana muzyka z teledysku jeszcze nie nadaje się na dzwonek. Do tego celu utwór nie powinien być dłuższy niż 30 sekund (po takim czasie włącza się zazwyczaj poczta głosowa). Interesuje nas też przeważnie refren, a nie sam początek piosenki. Trzeba więc wyciąć odpowiedni fragment. Jeżeli dźwięk nagrywałeś mikrofonem, trzeba usunąć szum, wyciąć zbędne fragmenty i ewentualnie poeksperymentować z efektami specjalnymi. Wszystko to zrobisz za pomocą darmowego programu Audacity. Rozpoznaje on wszystkie popularne formaty, a nie tylko MP3 czy WAV.

    Krok 1

    Zainstaluj i uruchom Audacity. Z menu Plik wybierz Otwórz i wskaż położenie utworu przeznaczonego do edycji. Odtwarzaniem pliku sterujesz za pomocą dużych klawiszy umieszczonych poniżej menu programu. Gdy przytrzymasz kursor nad klawiszem, pojawi się okienko z opisem jego funkcji. Odtwarzanie utworu rozpoczyna się od miejsca, w którym postawisz kursor na ścieżce dźwiękowej.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Aby przesunąć kursor o ułamek sekundy trwania utworu, użyj klawiszy [strzałka w prawo] i [strzałka w lewo] na klawiaturze. W celu dokładnego ustawienia kursora zmień skalę, w jakiej oglądasz ścieżkę dźwiękową. Aby rozciągnąć utwór, wybierz z palety narzędziowej lupę i klikaj lewym klawiszem myszy na ścieżce. Aby zmniejszyć skalę, klikaj prawym klawiszem.

    Krok 3

    Gdy znajdziesz moment, który ma być początkiem dzwonka, ustaw kursor w tym miejscu, wybierz z pale- ty narzędziowej przycisk zaznaczony na poniższym obrazku, a następnie kombinacją klawiszy [CTRL]+[I] rozdziel utwór. Dwukrotnie kliknij lewym przyciskiem myszy na fragmencie utworu, który znajduje się przed wybranym początkiem dzwonka – zaznaczy się on na szaro – i usuń go, wciskając klawisz [Delete]. W taki sam sposób wybierz odpowiadający ci koniec utworu i usuń część znajdującą się za nim.

    Obraz

    Krok 4

    Ważnym elementem jest dopasowanie początku i końca dzwonka tak, aby odtwarzając go w pętli, nie słyszeć wyraźnego przeskoku. Aby zapętlić utwór, wciśnij Play przytrzymując klawisz [Shift]. Jeżeli przejście z końca do początku utworu nie brzmi dobrze, cofnij kilka ostatnich kroków do usunięcia końcowej części utworu, używając odpowiednią liczbę razy kombinacji klawiszy [Ctrl]+[Z]. Teraz ponownie zaznacz koniec utworu w innym miejscu i sprawdź, czy całość brzmi lepiej.

    Krok 5

    W celu usunięcia szumów z nagrania zaznacz kursorem fragment utworu, na którym słychać wyłącznie szum, i z menu Efekty wybierz Odszumiacz. W nowym oknie kliknij przycisk Get Noise Profile. Usuń zaznaczenie, klikając w dowolnym miejscu utworu, i ponownie z menu Efekty wybierz Odszumiacz. Tym razem kliknij OK. Szum zostanie usunięty.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Ciekawe efekty daje przyspieszanie odtwarzania dźwięku. Aby uzyskać efekt mowy krasnoludka, wybierz z menu Efekty opcję Zmień prędkość. W nowym oknie ustaw suwakiem Procentowa zmiana, o ile procent ma być przyspieszone odtwarzanie, i kliknij OK. Aby przyspieszyć odtwarzanie dźwięku bez jego zniekształcania, z menu Efekty wybierz Zmień tempo i podobnie jak w poprzednim efekcie ustaw procentowe przyspieszenie. Kliknij OK. Jeżeli chcesz tylko zmienić wysokość tonu bez przyspieszania wypowiedzi, wybierz efekt Zmień wysokość.

    Obraz
    Obraz

    Krok 7

    Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę tonów wysokich lub niskich w utworze, użyj odpowiednio filtra górno- lub dolnoprzepustowego. Z menu Efekty wybierz High Pass Filter i suwakiem ustaw częstotliwość, poniżej której dźwięk będzie tłumiony. Analogicznie po wybraniu Low Pass Filter ustaw częstotliwość, powyżej której dźwięk będzie tłumiony. Eksperymentuj z różnymi ustawieniami dla uzyskania odpowiednich efektów.

    Krok 8

    Gotowy dzwonek musisz wyeksportować. Wybierz z menu Plik opcję Eksportuj. W nowym oknie wybierz format pliku Zapisz jako typ, kliknij Zapisz, a w kolejnym oknie OK.

    Obraz
    Obraz

    Wgrywanie dzwonka do telefonu

    Ostatnią czynnością, jaką należy wykonać, jest wgranie dzwonka do telefonu. Jeżeli twój telefon ma kartę pamięci, wyjmij ją, włóż do czytnika i podłącz go do komputera. Wgraj dzwonek na kartę i włóż ją z powrotem do telefonu.

    Jeśli dysponujesz kablem do połączenia telefonu z komputerem, użyj go i wgraj plik za pomocą aplikacji do obsługi telefonu. Jeśli wybierzesz tryb połączenia „pamięć masowa”, w którym komórka zachowuje się jak czytnik kart, po prostu wgraj utwór na kartę w telefonie lub bezpośrednio do jego pamięci.

    Jeżeli twój telefon nie ma karty i nie dysponujesz kablem do połączenia z pecetem, wykorzystaj telefon znajomego, który ma jedną z tych dwóch opisanych możliwości wgrania dzwonka. Z takiego telefonu plik możesz przegrać do swojej komórki, wysyłając go przez bluetooth.

    Po wgraniu dzwonka należy jeszcze w ustawieniach telefonu wybrać go jako domyślną melodię odgrywaną np. przy nadchodzącym połączeniu.

    Jeśli nie jesteś pewien, jak wykonać którąś z opisanych czynności, sięgnij do instrukcji obsługi swojego telefonu. Jest tam opisane korzystanie z bluetootha, podłączanie telefonu do komputera i ustawianie melodyjek.

    Wybrane dla Ciebie