Twój własny sygnał
Jeśli nie masz mikrofonu wbudowanego w notebook lub słuchawek z mikrofonem, kup najprostszy mikrofon za kilkanaście złotych. Większość dostępnych na rynku modeli różni się wyłącznie wyglądem. Nie wybieraj profesjonalnych modeli, bo te bez dodatkowego wzmacniacza dają bardzo cichy dźwięk i praktycznie nie nadają się do użytku.
Z pończochy i kawałka drutu zrób ministatyw z osłonką na mikrofon. Nie wygląda to zbyt elegancko, ale odfiltrowuje część szumów.
Po podłączeniu mikrofonu do różowego wejścia karty dźwiękowej (może być umieszczone z przodu lub z tyłu obudowy peceta) kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika w zasobniku systemowym i z menu podręcznego wybierz Urządzenia do nagrywania.
W nowym oknie w zakładce Nagrywanie powinien być zaznaczony jako urządzenie domyślne mikrofon. Czy działa, sprawdzisz, mówiąc do niego głośno. Wskaźnik po prawej stronie powinien pokazać poziom dźwięku. Jeżeli poziom jest zbyt niski, kliknij dwukrotnie ikonę mikrofonu. W oknie Właściwości: Mikrofon przejdź do zakładki Poziomy i suwakiem Zwiększanie wydajności mikrofonu zwiększ wydajność urządzenia. Pamiętaj, że zbyt duże wzmocnienie spowoduje duże szumy w nagraniu.
Zainstaluj program Free Sound Recorder. Podczas instalacji aplikacji odznacz opcję Set Free Sound Recorder web search as my home page, aby nie instalować zbędnych komponentów. Uruchom program i podłącz mikrofon, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
Parametry nagrania ustawiasz po kliknięciu przycisku Options. Warto wybrać format WAV, gdyż wtedy dźwięk nie będzie niepotrzebnie kompresowany przed dalszą obróbką.
Jeżeli powiesz coś do mikrofonu, wskaźniki pokażą poziom sygnału. Optymalny to mieszczący się mniej więcej między 25 procent a 50 procent zakresu skali. Kliknij przycisk Rec, aby zacząć nagrywanie. Aby je zakończyć, kliknij przycisk Stop.
Pamiętaj, że mikrofonu nie można trzymać zbyt blisko ust, bo wówczas nagrają się wszystkie, nawet najcichsze szmery, których normalnie nie słyszysz, a także dźwięki wydychanego powietrza. Jeżeli możesz, ustaw mikrofon nie centralnie przed ustami, lecz nieco z boku. Wówczas wydychane powietrze nie będzie uderzało w mikrofon, co pozwoli uniknąć bardzo głośnych „pyknięć” w nagraniu.
Większość prostych mikrofonów zadziwiająco dobrze wychwytuje wszelkie szumy z tła. Staraj się więc nagrywać głos wieczorem, przy zamkniętych drzwiach i oknach w pokoju. Mów wyraźnie, otwierając szeroko usta. To znacząco poprawia jakość nagrania.