A A A

Tylko jeden kabel

PC Format 3/2008
Wymiana danych między komputerami jest coraz łatwiejsza, głównie za sprawą prostych w budowie sieci komputerowych, a także pojemnych nośników, takich jak dyski zewnętrzne czy pamięci USB flash. Jednak, by przenieść dane z komputera na komputer, nie potrzeba ani sieci, ani nośników wystarczy jeden kabel.

Wymiana danych między komputerami

Po zestawieniu połączenia przez kabel lub Wi-Fi można mieć dostęp z jednego komputera do danych znajdujących się na drugim. Dane trzeba wcześniej udostępnić.

Dostęp do danych


W Eksploratorze Windows przejdź do folderu lub dysku, który chcesz udostępnić. Kliknij na nim prawym klawiszem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybierz Udostępnianie i zabezpieczenia.


W nowym oknie, w zakładce Udostępnianie zaznacz pole Udostępnij ten folder w sieci, w polu poniżej możesz wpisać dowolną nazwę, pod jaką folder będzie widoczny. Dodatkowo, jeśli chcesz stworzyć dla drugiego komputera możliwość zapisu w tym folderze, zaznacz: Zezwalaj użytkownikom sieciowym na zmianę moich plików. Zatwierdź ustawienia, klikając OK.


Na drugim komputerze otwórz okno Eksploratora Windows i kliknij w nim ikonę Moje miejsca sieciowe. Powinny tam automatycznie trafić foldery udostępnione na pierwszym komputerze. od folderów lokalnych różnią się one ikonami, np. Backup na Benq, Temp na Benq.Jeśli ich nie ma, poczekaj kilka minut, gdyż wymiana danych o grupach roboczych, komputerach i udostępnionych zasobach nie odbywa się natychmiastowo.


W każdej chwili możesz uzyskać dostęp do zasobów, wpisując w pasku adresowym ścieżkę w formacie UNC, czyli \\nazwa_komputera\nazwa_zasobu (w naszym przykładzie może to być \\Benq-r53eg\Temp).Pozostaje tylko otworzyć interesujący cię katalog i przegrać pliki z jednego komputera na drugi.

W razie problemów

Nowo zainstalowany system Windows XP nie powinien stwarzać żadnych problemów podczas wymiany danych. Gdyby się jednak pojawiły, można wypróbować następujące sposoby.


Ustaw statyczne adresy IP kart sieciowych. Zrób to podobnie jak w kroku 4 warsztatu „Konfiguracja kart sieciowych”. Jednak w polu Adres IP wpisz ręcznie adresy, np. dla jednego komputera: 192.168.100.1, dla drugiego zaś: 192.168.100.2 (w obu przypadkach maska podsieci automatycznie ustawi się na: 255.255.255.0). Statyczna konfiguracja adresów ma też duże znaczenie, gdy łączysz ze sobą komputery, na których są różne systemy operacyjne.


Zwróć uwagę, czy zapora wbudowana w system jest wyłączona. Otwórz więc Panel sterowania, kliknij w nim Centrum Zabezpieczeń, następnie w dolnej części okna kliknij opcję Zapora systemu Windows. W nowo otwartym oknie zaznacz opcję Wyłącz i zatwierdź ustawienia, klikając OK.


Jeśli komputery mają problemy z rozpoznaniem swoich nazw (połączenie zostało ustanowione, ale nie masz dostępu do zasobów), w pasku adresowym zamiast nazwy zdalnego komputera można użyć jego adresu IP, np. zamiast \\Benq-r53eg\Temp użyć \\169.254.176.6\Temp.

Problemy z udostępnianiem

Aby móc udostępniać zasoby, powinieneś mieć w systemie uprawnienia administratora. Dla zwykłego konta nie będzie to możliwe – w menu kontekstowym nie pojawią się odpowiednie polecenia lub wszystkie opcje zakładki Udostępnianie będą wyłączone. Po drugie, zależnie od konfiguracji systemu, udostępnianie może odbywać się w nieco inny sposób, niż pokazany powyżej. System może wyświetlić kilka komunikatów z ostrzeżeniami, a dopiero po ich przejściu wyświetli właściwe okno.

Łączenie przez USB

Połączenie komputerów przez port USB nie jest sprawą oczywistą, ponieważ port ten jest w zasadzie przystosowany do innych zadań, mianowicie do podłączania urządzeń peryferyjnych do peceta. By za jego pośrednictwem dało się połączyć dwa komputery, potrzebny jest specjalny kabel USB, zakończony dwiema płaskimi wtyczkami typu A. Przewód ten ma także kontroler, który umożliwia komunikację między komputerami. Przykładem może być kabel Digitus NetLink DN-3004–1 (w polskich sklepach występuje często pod nazwą EzLink-200), który kosztuje ok. 50 zł. To bez porównania więcej niż w przypadku kabelka sieciowego, no i dostępność takich przewodów w sklepach również pozostawia wiele do życzenia.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto