Każdemu wg potrzeb
|
- Dariusz Hałas
szef działów Software i Internet
Wśród testowanych programów nie ma aplikacji złych. Każdy z testowanych odtwarzaczy ma jakąś cechę, która w określonych przypadkach wyróżnia go spośród pozostałych. VLC Media Player, doskonale sobie radzi z wieloma formatami danych. BESTPlayer jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć dobry odtwarzacz zawsze pod ręką (np. na flashdysku) z możliwością odtworzenia filmu na każdym komputerze. Media Player Classic Home Cinema zużywa najmniej zasobów, co czyni go przydatnym w słabszych komputerach, KMPlayer ma bardzo szeroki zakres ustawień itd. Korzystałem z wszystkich testowanych programów i nie mam swojego faworyta. W zależności od komputera, na którym chcę obejrzeć film, używam rozwiązań najlepiej pasujących do danej sytuacji.
|
W artykule:
- Informacje o dobrych cechach odtwarzaczy multimedialnych
- Opis ciekawych funkcji przydatnych do odtwarzania filmów (także w rozdzielczości HD)
- Dane odnośnie wymagań stawianych współczesnym playerom
- Wyniki testów 6 odtwarzaczy
Odkąd stało się możliwe odtwarzanie na komputerach filmów, pojawiło się od razu mnóstwo formatów dla tego typu danych. Rozwój technologiczny w jakości przekazu obrazu, jego kompresji, udźwiękowienia nie spowodował uporządkowania sytuacji. Gdy tylko standard High Definition trafił pod strzechy, pojawiły się kolejne standardy, formaty, kodeki, a użytkownicy wciąż borykają się z problemem: czym to wszystko odtworzyć?
Nawet najnowszy system operacyjny Microsoftu nie radzi sobie z wieloma współczesnymi formatami multimedialnymi. Dlatego, jeżeli chcesz bez większych problemów odtworzyć niemal każdy materiał wideo, jaki znajdziesz w postaci cyfrowej, musisz doinstalować do systemu odpowiedni program.
Jaki? Właśnie na to pytanie odpowiadamy.
Każdy test jest oparty na konkretnych kryteriach, które mają wpływ na ostateczny wynik. W naszym teście założyliśmy, że najbardziej pożądaną cechą, której użytkownicy oczekują od programowego odtwarzacza multimedialnego, jest obsługa maksymalnie dużej liczby dostępnych formatów wideo. Chodzi po prostu o to, by – po instalacji danego programu – dysponować aplikacją, dzięki której bez problemu odtworzymy każdy interesujący nas film, nawet zapisany w uszkodzonym częściowo pliku wideo!
Druga kwestia to obsługa formatów napisów dialogowych, która na naszym rynku ma duże znaczenie, gdyż większość filmów przechowywanych na dyskach użytkowników ma napisy dialogowe zapisane w odrębnych plikach. Automatycznie wyklucza to z naszego testu odtwarzacze, które standardowo nie potrafią odczytywać i wyświetlać w trakcie odtwarzania filmu napisów dialogowych. Nie potrafi tego np. standardowy Windows Media Player dodawany do systemu Windows. Oczywiście rozpoznawania znaków można „nauczyć” dowolny program odtwarzający, korzystając z komponentów DirectX (za pomocą odpowiedniego filtra DirectShow), jednak wymaga to wprowadzenia pewnych zmian konfiguracyjnych, dlatego wybraliśmy do testów aplikacje, które są wyposażone w funkcje odczytywania napisów.