Cechy dobrego programowego odtwarzacza wideo
|
- INTUICYJNA, PROSTA OBSŁUGA
Obecność zaawansowanych funkcji nie jest wadą, ale w interfejsie programu widocznym w oknie głównym powinny się wyświetlać jedynie proste w obsłudze kontrolki sterujące odtwarzaniem filmu.
- OBSŁUGIWANY JAK NAJWIĘKSZY ZAKRES FORMATÓW WIDEO
Użytkownika interesuje film, a nie typ pliku, w jakim został zapisany. Dobry odtwarzacz powinien sobie radzić z wszystkimi popularnymi formatami bez potrzeby dodatkowego instalowania kodeków.
- OBSŁUGA NAPISÓW
Dobry player sam potrafi znaleźć napisy dialogowe, jeżeli są w odrębnym pliku (w tym samym folderze co plik z filmem). Liczy się też obsługa wielu formatów napisów, a funkcja automatycznego pobierania z internetu, w przypadku ich braku na dysku, jest dodatkową zaletą.
- ODTWARZANIE NIE TYLKO PLIKÓW
Dobry program potrafi odtwarzać wideo z różnych źródeł, nie tylko z plików, ale także ze strumieni wideo przesyłanych przez sieć.
|
Podsumowanie testu
Najlepszym programem w naszym teście okazał się VLC Media Pla-
yer. Ten projekt open source uznaliśmy za najbardziej uniwersalny player wśród najpopularniejszych tego typu aplikacji. VLC obsługiwał wszystkie sprawdzane przez nas kontenery danych mutimedialnych (czyli, mówiąc w uproszczeniu, typy plików, w jakich są przechowywane filmy) oraz formaty kompresji (czyli algorytmy dekodujące pozwalające przetłumaczyć odczytywany, skompresowany plik na obraz oglądany na ekranie). Co ważne, VLC nie wymaga doinstalowywania żadnych kodeków. Wystarczy instalacja programu i naprawdę trudno znaleźć plik wideo, któremu VLC by nie sprostał. Jednak pozostałe programy też całkiem nieźle sobie radzą z tym zadaniem.
Nietypowe funkcje
Oprócz podstawowego zadania realizowanego przez wszystkie testowane programy każda z aplikacji ma dla użytkownika kilka przydatnych niespodzianek. Zdecydowanie najbogatszą konfigurację ma wspomniany VLC Media Player oraz KMPlayer. Ten drugi oferował np. ciekawe efekty wideo realizowane w czasie rzeczywistym podczas oglądania filmu. Bardzo nam się podobał jeden z efektów wideo dostępnych w KMPlayerze – automatyczne dostrajanie poziomów barw (ang. levels) w odtwarzanym filmie. Wystarczy włączyć ten działający w czasie rzeczywistym filtr, a wiele filmów pełnych dynamicznych scen nabierze dodatkowej głębi. To po prostu trzeba zobaczyć! Oczywiście warto też wypróbować ciekawe efekty wbudowane w VLC Media Player.
Z użytecznych ciekawostek warto także wymienić możliwość automatycznego pobierania okładek płyt i filmów czy funkcję przeglądania zgromadzonych na dysku tytułów w efektownym widoku.
Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy nie tylko chcą oglądać, ale także samodzielnie nadawać własne filmy, powinni się zainteresować zwycięskim programem. VLC Media Player nie dość, że jest programem najlepiej przystosowanym do obsługi mediów transmitowanych przez sieć, to jeszcze odtwarzacz ten może pełnić rolę serwera streamingowego (nadającego strumień wideo w „internetowy eter”).
Stabilność
Krążące gdzieniegdzie w internecie opinie, jakoby VLC miał być zasobożerny czy niestabilny, można włożyć obecnie między bajki. Zużycie zasobów podczas odtwarzania testowych filmów – także HD – było jednym z niższych (trzeci rezultat w ocenie pośredniej dla stabilności i obciążenia systemu) w całym teście, a podczas „maglowania” VLC Media Playera program nawet się nie zająknął. Na uwagę zasługuje także dbałość twórców VLC o prywatność użytkownika. Program nie dość, że nie próbuje instalować żadnych zbędnych dodatków, to jeszcze wyświetla informację, że bez zgody użytkownika nie pobierze nawet okładki do odtwarzanego filmu lub albumu muzycznego.