Usuwanie blokady P2P
|
|
Program TCP-Z jest oferowany w postaci spakowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Rozpakuj plik TCPZ_20090108 (jest na naszym krążku). Następnie przejdź do foldera, do którego rozpakowałeś plik, i dwukrotnie kliknij TCPZ.
Użytkownicy 64-bitowych wersji systemu Windows powinni skorzystać z wersji 64-bitowej programu – znajduje się także w paczce instalacyjnej – wystarczy kliknąć ikonę TCPZ64.
W dalszej części zakładamy, że korzystasz z 32-bitowej wersji programu (jednak pomiędzy obiema wersjami nie ma różnic).
Zobaczysz okno główne programu: TCP-Z (x86).
Składa się ono z trzech zakładek. Domyślnie aktywna jest zakładka TCP. W sekcji Tcpip.sys znajdziesz informacje o wersji sterownika tcpip.sys zainstalowanego w systemie, a także o aktualnie ustawionych ograniczeniach. Przy domyślnej konfiguracji systemu Windows (zarówno XP, jak i Vista) w polach File Limited oraz Memory Limited powinna być widoczna ta sama wartość: 10. Pierwsze z tych pól określa ograniczenie narzucane przez systemowy sterownik tcpip.sys, drugie informuje o limicie zarejestrowanym w pamięci komputera.
Widoczne pod zakładką TCP pola rysowanych w czasie rzeczywistym wykresów obrazują liczbę otwartych aktualnie połączeń (górny wykres) oraz przepustowość i transfer połączenia sieciowego (dolny wykres). Ponieważ komputery mogą się łączyć z internetem w różny sposób (np. za pośrednictwem sieci bezprzewodowej lub poprzez łącze Ethernet), w oknie jest widoczna także rozwijana lista, z której możesz wybrać odpowiednią kartę sieciową – w naszym przykładzie jest to Karta AMD PCNET Family PCI Ethernet, za której pomocą łączysz się z internetem.
Przejdź do zakładki Patch. Program TCP-Z oferuje dwa tryby pracy: pozwala na modyfikowanie granicznej liczby wywołań w pamięci komputera lub umożliwia modyfikację pliku sterownika. Ponieważ do modyfikacji pliku sterownika proponujemy inny program, tutaj skupimy się na funkcjach umożliwiających usunięcie sieciowych ograniczeń w pamięci komputera.
W zakładce Patch, w sekcji Patch Memory jest umieszczony suwak,
za pomocą którego zmieniasz wartość widoczną w polu New Value. Maksymalna, jaką można ustawić, to 2000. To aż nadto, jak na potrzeby nawet najbardziej wymagającego użytkownika sieci P2P. W zupełności wystarczy ustawienie wartości 100. Po ustawieniu odpowiedniej wartości kliknij przycisk Apply znajdujący się w tej sekcji.
Powinieneś zobaczyć okno komunikatu potwierdzającego udaną modyfikację. Po zamknięciu tego okna kliknięciem powrócisz do okna TCP-Z (x86), w którym już w obu polach tekstowych widocznych w sekcji Patch Memory powinna być ta sama,
ustawiona przez ciebie wartość dopuszczalnych wywołań sieciowych na sekundę.
Modyfikacja zostanie zachowana w pamięci tak długo, jak długo komputer jest włączony i system działa. Jeżeli zrestartujesz komputer, to aby ponownie zlikwidować ograniczenie, musisz jeszcze raz uruchomić program TCP-Z i wprowadzić opisane wcześniej zmiany. Może się to wydać niewygodne, ale jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Pamiętaj, że ograniczenie liczby jednoczesnych wywołań wprowadzono w Windows ze względów bezpieczeństwa. Ponadto zaprezentowaną metodę możesz stosować wtedy, kiedy zamierzasz intensywnie korzystać z P2P. Jeżeli nie, to nie musisz niczego modyfikować, gdyż domyślne wartości ustawione w systemowym sterowniku w niczym nie ograniczają normalnego surfowania po stronach WWW.