SoftwareW barwach narodowych

    W barwach narodowych

    W tej części kursu pokazujemy, jak połączyć dwa zdjęcia, aby uzyskać efekt malunku na twarzy. W nawiązaniu do zbliżających się w Polsce wydarzeń oraz aktualnej tematyki dołączonej do pisma płyty DVD twarz osoby widocznej w kadrze stanie się biało-czerwona.

    W barwach narodowych

    Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować dwóch zdjęć – czarno-białej fotografii portretowej, na której widoczna w kadrze postać będzie na ciemnym lub czarnym tle, oraz drugiego zdjęcia z flagą narodową. Połączenie tych dwóch kadrów możesz wykorzystać z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości lub jako wierny kibic piłkarski na okoliczność kolejnego meczu eliminacyjnego polskiej reprezentacji przed Mistrzostwami Świata 2018. W analogiczny sposób na twarzy możesz „namalować” co tylko zechcesz – dowolny krajobraz lub symbol, którym chcesz podkreślić ważne wydarzenia. W podobny sposób możesz tworzyć wirtualne tatuaże. Cały proces ogranicza się do pracy na warstwach i miksowania ich za pomocą różnych trybów krycia. Jeśli szukasz dodatkowych rozwiązań do GIMP-a, zajrzyj do ramki z ciekawymi wtyczkami.

    Krok 1

    Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż zdjęcie, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po wczytaniu fotografii wykonaj duplikat warstwy źródłowej, klikając ją prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu Duplikuj warstwę.

    Obraz

    Krok 2

    Czarno-biały portret może mieć domyślnie ustawione odcienie szarości i nie obsługiwać palety RGB. Aby to zmienić, z menu Obraz wybierz Tryb, a następnie przekonwertuj obraz, wybierając <RGB>. Teraz z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i wskaż drugą fotografię, np. flaga.jpg, i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Zmień Tryb warstwy na Tylko jaśniejsze i ustaw krycie o wartości z przedziału 65–85 w zależności od tego, czy zdjęcie źródłowe jest ciemne, i tak, aby nie utracić szczegółów twarzy. Posługując się narzędziem Ścieżki, obrysuj twarz postaci. Dla wygody pracy powiększ obszar roboczy do 150–200 proc.

    Obraz

    Krok 4

    Po obrysowaniu postaci w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki, a następnie w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem warstwę z flagą i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy. W otwartym okienku, w sekcji <Początkowa maska warstwy>, wybierz opcję Zaznaczenie i kliknij Dodaj.

    Obraz

    Krok 5

    Usuń zaznaczenie kombinacją Shift+Ctrl+A i zmień teraz Tryb warstwy na Miękkie światło>. Pracując na masce warstwy, z przybornika wybierz Pędzel i ustaw kolor czarny jako pierwszoplanowy. Teraz zamaluj te obszary, które powinny zostać ukryte, np. obszar szyi i włosów.

    Obraz

    Krok 6

    Utwórz duplikat warstwy z flagą i zmień jej Tryb na Pokrywanie, a krycie zmniejsz do wartości 15. Następnie posługując się czarnym pędzlem, zamaluj zbyt jasne obszary. W naszym przykładzie na tej warstwie pokryliśmy górną część flagi, tak aby zdjęcie nie było przepalone i nie wyglądało nienaturalnie.

    Obraz

    Krok 7

    Ponownie otwórz jako warstwę plik z flagą i posługując się narzędziem Skalowanie, dopasuj jej szerokość tak, aby pokryła obszar roboczy. Jeżeli chcesz zachować proporcje, przytrzymaj Ctrl podczas skalowania. Po rozciągnięciu zdjęcia zmniejsz krycie do wartości 50, a tryb zmień na Miękkie światło.

    Obraz

    Krok 8

    Posługując się narzędziem Ścieżki, obrysuj kontur całej postaci. Następnie utwórz zaznaczenie ze ścieżki i odwróć je, wybierając z menu Zaznaczenie polecenie Odwróć. Kliknij prawym przyciskiem myszy warstwę i wybierz z menu Dodaj maskę warstwy. W okienku wskaż Zaznaczenie i kliknij Dodaj.

    Obraz

    Krok 9

    Z przybornika wybierz Pędzel w kolorze czarnym, ustaw poziom krycia z przedziału 50–70 i zamaluj obszary wokół konturów postaci. Następnie utwórz duplikat najwyższej warstwy i zmień jedynie jej poziom krycia do wartości 40. Na dodatkowej warstwie możesz domalować czarny obrys wokół postaci.

    Obraz

    Krok 9

    Na koniec wróć do pierwszej warstwy z flagą, która pokrywa twarz postaci. Powiększ obszar roboczy do 100–150 proc. i malując czarnym pędzlem (z kryciem 30–40) zamaluj takie detale jak wąsy, kontury nosa i oczu. Zapisz pracę w formacie XCF na wypadek późniejszej edycji i wyeksportuj plik jako obraz JPG.

    Obraz

    Ciekawe wtyczki

    GIMP Animation Package
    Po zainstalowaniu wtyczki GAP (GIMP Animation Package) będziesz mógł tworzyć zaawansowane animacje GIF w oparciu o szereg dodatkowych narzędzi. Dodatek pozwala pracować na poszczególnych klatkach animacji z funkcją wyznaczania ścieżki dla obiektu. GAP oferuje m.in. pracę na blueboksie i greenscreenie oraz morfing. Zanim zaczniesz korzystać z tej wtyczki, sięgnij po profesjonalne poradniki, opisujące jej możliwości. Podczas instalacji rozszerzenia należy wskazać lokalizację, w której znajduje się program GIMP.
    Do pobrania: http://pcformat.pl/u/2529

    Resynthesizer
    Wtyczka służy do inteligentnego usuwania niechcianych obiektów z kadru. Mechanizm wykorzystuje renderowanie tekstury, tworzonej na podstawie pikseli sąsiadujących z elementem przeznaczonym do usunięcia. Szczegółowe możliwości tej wtyczki opisywaliśmy w poprzednich odcinkach kursu – archiwalny materiał znajdziesz na naszej stronie internetowej pod adresem: www.pcformat.pl/Usuwanie-elementow,a,3377
    Do pobrania: http://pcformat.pl/u/2531

    Wybrane dla Ciebie