SoftwareW pogoni za Ósemką

    W pogoni za Ósemką

    Jeżeli chcesz sprawdzić, jak działa i czy podoba ci się Windows 8, nie musisz od razu kupować systemu, ściągać setek megabajtów danych i instalować wersji testowych. Na początek wystarczą darmowe nakładki na starsze wersje Windows, które odpowiednio modyfikują ich wygląd i działanie.

    W pogoni za Ósemką

    Podczas gdy część użytkowników nienawidzi nowej wersji Windows, a mimo to musi jej używać, inna grupa z różnych względów nie może zainstalować Ósemki, choćby chciała. Czasami powodem jest brak wystarczających środków, w innym przypadku polityka aktualizacji oprogramowania w danej firmie albo obawy przed pochopną zmianą stabilnego środowiska pracy na nowe i niesprawdzone. Zanim jednak dokonasz rewolucji w systemie operacyjnym, możesz sprawdzić, jak pracuje się z Windows 8 bez konieczności jego instalacji, bez obawy o ciągłość pracy i bez żadnych kosztów. Dostępne w internecie darmowe oprogramowanie pozwoli zmienić wygląd i działanie starszych wariantów Windows – XP, Vista i Windows 7 – by do złudzenia przypominały Ósemkę.

    Przeróbka za pomocą nakładki WinMetro

    WinMetro (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy) to nakładka na interfejs mająca za zadanie wprowadzenie do starszych wersji systemów nowego sposobu obsługi charakterystycznego dla Windows 8. Po zainstalowaniu programu dostępny będzie ekran startowy, kafelki i kilka aplikacji w stylu Modern UI (wcześniej Metro).

    Krok 1

    Instalując program, zwróć uwagę, by nie dodawać do systemu zbędnych narzędzi, które są oferowane wraz z aplikacją. Po zakończeniu instalacji pojawi się na ekranie okno samouczka. Opisane są w nim główne bloki funkcji. Aby przejść do kolejnego ekranu, kliknij DALEJ u dołu okna. Tym razem objaśnienia dotyczą używania paska bocznego. Kliknij OK, by zakończyć wyświetlanie instrukcji.

    Krok 2

    Wprawdzie WinMetro to nie Windows 8, ale panel programu, poza drobnymi szczegółami, do złudzenia przypomina Ósemkę. Od lewej widoczne są kafelki stanowiące skróty do programów oferujących nowy interfejs, prawy blok to ikony najczęściej używanych aplikacji. Po kliknięciu elementu z nazwą konta użytkownika, widocznego w prawym górnym rogu ekranu, zobaczysz menu pozwalające zarządzać włączaniem i wyłączaniem komputera. Za pomocą zawartych tu poleceń wylogujesz aktywnego użytkownika, uśpisz bądź zamkniesz system, zrestartujesz go. Jeżeli klikniesz komendę Konta użytkowników, otworzysz tradycyjne okno narzędzia do zarządzania kontem użytkownika.

    Krok 3

    Funkcje związane z włączaniem komputera dostępne są także pod przyciskiem zasilania (1) umieszczonym w prawym górnym rogu ekranu. W tym miejscu znajduje się także kontrolka zamykająca aplikację (2) oraz skrót do okna konfiguracyjnego (3). Gdy go wybierzesz, wyświetli się menu pozwalające sprawdzić aktualizacje narzędzia, uzyskać dostęp do pomocy oraz opcji ustawień. Wystarczy kliknąć Settings. Parametrów do zmiany nie jest wiele. Możesz między innymi wyłączyć uruchamianie nakładki z systemem, usuwając zaznaczenie z opcji Uruchom wraz ze startem Windows, czy zablokować sposób wyświetlania nowego interfejsu za pomocą opcji: Automatycznie otwórz pulpit Windows.

    Obraz

    Krok 4

    W WinMetro dostępny jest także prawy pasek boczny. Jeżeli chcesz go wyświetlić, przesuń kursor do prawego dolnego rogu ekranu. Możesz teraz uruchomić wyszukiwarkę czy włączyć okno z podstawowymi parametrami konfiguracyjnymi systemu. Trzeba jednak przyznać, że są one jedynie symboliczne. Wyszukiwarka działa za to tak, jak w Windows 8, a przycisk Start wyświetla ekran startowy, gdy włączony jest widok tradycyjnego pulpitu.

    Obraz

    Krok 5

    Przesuwając kursor do lewego dolnego narożnika, uzyskasz możliwość przełączenia widoku do ekranu z tradycyjnym pulpitem. Ten sam efekt osiągniesz, klikając kafelek Pulpit tradycyjny. Aby wyświetlić kompletną listę zainstalowanych w systemie narzędzi, użyj kafelka Wszystkie programy.

    Obraz

    Przeróbka za pomocą programu Windows 8 UX Pack

    O ile WinMetro jest małą aplikacją, o tyle UX Pack to już ponad 50 MB danych. Instalator aplikacji różni się nieco od spotykanych zwykle narzędzi. Pozostaw w nim domyślnie wybrane opcje, ale usuń zaznaczenie z pola set windows x live…. Dzięki temu unikniesz zmiany strony startowej przeglądarki.

    Krok 1

    Ta nakładka na interfejs, a właściwie zestaw tematów, nie jest wierną kopią Windows 8, ale najważniejsze funkcje i sposób obsługi są takie same. Podstawowy zestaw kafelków także nie jest rozbudowany. Standardowo użytkownik ma do dyspozycji przeglądarkę (1) i odtwarzacz multimedialny (2). Dostępny jest aktywny kafelek z pogodą (3) uruchamiający jedno z dwóch narzędzi z interfejsem Modern UI (drugim jest przeglądarka) oraz skróty do Panelu sterowania (4) i Eksploratora plików (5). Kliknięcie kafelka zawierającego datę i godzinę (6), umieszczonego w grupie Apps, spowoduje włączenie ekranu blokowania.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknięcie myszą przy prawej krawędzi pozwoli wyświetlić pasek boczny. Wybranie przycisku Settings umożliwi zmianę konfiguracji programu. Przycisk Start przełącza do widoku pulpitu, a Search uruchamia wyszukiwanie w internecie. Pasek boczny dostępny jest także w widoku pulpitu.

    Obraz

    Krok 3

    Aby się szybko przełączyć do okna wybranej aplikacji, wystarczy kliknąć przy lewej krawędzi ekranu, a potem wybrać poszukiwany program z drugiego paska bocznego. Należy jednak zaznaczyć, że zestaw prezentowanych tu programów jest czasami zaskakujący. UX Pack uwzględnia otwarte w systemie okna programów według sobie tylko znanego algorytmu, pomijając niektóre całkowicie.

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli chcesz zmienić konfigurację programu, przesuń kursor do prawej krawędzi ekranu, kliknij i wybierz z paska bocznego przycisk Settings. Na karcie updates możesz sprawdzić, czy pojawiły się aktualizacje Windows UX Packa. Należy tylko kliknąć przycisk check for updates.

    Krok 5

    Po przejściu do karty general skonfigurujesz na przykład sposób zachowania programu w trakcie uruchamiania systemu operacyjnego. Jeżeli ma on startować razem z Windows, zaznacz pole Start Newgen when Windows leads. Aby działały skróty klawiaturowe pozwalające używać niektórych funkcji, użyj opcji Enable hotkeys. Czas w minutach, po którym włącza się ekran blokowania, definiuje się w polu Lock screen time. Domyślna wartość -1 oznacza, że jest on wyłączony. Usuń zaznaczenie z pola Provide Usage Data, jeśli nie chcesz, by autor programu dostawał informacje o tym, w jaki sposób używasz jego narzędzia.

    Obraz

    Krok 6

    Aby dodać nową grupę programów lub zmienić nazwę istniejącej, kliknij pasek z nazwą, np. Apps. Następnie skasuj stary wpis i wprowadź nowy. Jeżeli chcesz usunąć grupę, użyj przycisku -. Skasowanie grupy powoduje również skasowanie przypisanych do niej kafelków. Kliknij +, by dodać kolejną grupę. Nie zapomnij nadać jej nazwy, w przeciwnym razie pasek nie będzie widoczny. Ekran startowy przesuwa się, przeciągając go myszą. Podobnie jest z kafelkami programów. Chwyć dowolny kafelek i umieść w wybranym miejscu. Ułożenie ułatwia wyświetlona siatka.

    Krok 7

    Funkcje związane z zamykaniem i restartowaniem komputera są ukryte w menu kontekstowym, które wyświetla się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ikony konta użytkownika. Klikając w tym menu komendę Lock, możesz także zablokować dostęp do pulpitu. Polecenie Change User Tile pozwala zmienić kafelek przypisany do konta. Modyfikacji dokonuje się, wybierając dowolny plik graficzny z dysku

    Krok 8

    Aby skasować kafelek z ekranu startowego, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Unpin. Możesz w tym miejscu zmienić również kolor przycisku. Wystarczy wskazać polecenie Change Tile Color.

    Krok 9

    Dodawanie i konfiguracja nowych kafelków zostały nieco ukryte. Funkcje służące do tych operacji są dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy przy prawej krawędzi ekranu. Wybierz Pin widgets/tiles, by uzupełnić ekran startowy o widżety, a następnie wskaż jeden z nich na pasku u góry ekranu. Kolejne kliknięcie ikony widżetu spowoduje jej usunięcie. Poleceniem Pin application/file uzupełnisz ekran o skrót do programu zainstalowanego w systemie, a za pomocą Pin folder dodasz skrót do katalogu na dysku. Klikając Exit Newgen, zamkniesz program.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie