SoftwareW stylu pop-art

    W stylu pop-art

    Prosta, choć jaskrawa kolorystyka i komiksowy charakter to główne cechy stylu rozsławionego w połowie XX wieku. Inspirując się tym nurtem, przekształcimy zwykły portret w artystyczną pracę stylizowaną na pop-art.

    W stylu pop-art

    Wielu artystów do dziś czerpie inspiracje z nurtu rozsławionego między innymi przez Andy’ego Warhola. Mowa o pop-arcie, kierunku w sztuce, który narodził się w latach 50. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Styl ten charakteryzuje się prostotą i jaskrawymi kolorami, a przede wszystkim wirtuozerią artysty.

    W tej części naszego kursu GIMP-a pokazujemy, jak przekształcić zwykłą fotografię portretową w ciekawą pracę artystyczną utrzymaną w stylu pop-art. Do wykonania projektu posłużą nam wbudowane w program GIMP narzędzia oraz dodatkowa wtyczka G’MIC (podstawy korzystania z niej przybliżaliśmy już w poprzednich częściach naszego kursu). Jeżeli nie masz jeszcze zainstalowanej tej wtyczki, przeczytaj nasz poradnik dotyczący jej instalacji pod adresem
    http://pcformat.pl/u/1083.

    Efekt końcowy pracy nad wybraną do przekształcenia fotografią będzie zależny wyłącznie od twojej wizji, bo to ty decydujesz o kolorystyce projektu. Możesz postawić na jaskrawe barwy lub zdecydować się na bardziej zgaszone kolory. Obie formy są zgodne ze stylem pop-art.

    Nadawanie zwykłej fotografii elementów stylu pop-art

    Zanim rozpoczniesz, przygotuj fotografię portretową. Zwróć uwagę, aby w kadrze widoczna była twarz postaci i fragment ubrania. Jeżeli na twojej fotografii jest widoczna cała postać, najpierw odpowiednio wykadruj zdjęcie.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie modelka.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    W okienku warstw powiel warstwę źródłową, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę. Dzięki kopii warstwy źródłowej będziesz mógł szybko wrócić do pierwotnego zdjęcia, jeżeli efekt nie spełni twoich oczekiwań.

    Krok 3

    Teraz rozwiń menu Filtry i wybierz z niego wtyczkę G'MIC.

    Krok 4

    W okienku wtyczki G’MIC na liście Available filters odszukaj kategorię Repair i rozwiń ją. Znajdź efekt Smooth [birateral] i ustaw położenie suwaków w taki sposób, jak pokazany w naszym przykładzie. Aby zastosować efekt, kliknij najpierw Apply, a następnie OK.

    Krok 5

    Powrócisz do głównego okna programu. Po zastosowaniu filtra wygładzania twoje zdjęcie powinno zostać lekko rozmyte, np. tak jak w naszym przykładzie:

    Obraz

    Krok 1

    Z menu Kolory wybierz kolejno Składowe i Mikser kanałów. W otwartym okienku zaznacz opcję Monochromatyczny i zmodyfikuj położenie trzech suwaków do uzyskania odpowiedniego kontrastu z zachowaniem detali i konturów postaci. Nie bój się jednak przepaleń tła. W naszym przykładzie suwaki ustawiliśmy tak jak na poniższym obrazku. KliknijOK.

    Obraz

    Krok 2

    Z menu Filtry wywołaj ponownie wtyczkę G'MIC. Tym razem na liście Available filters odszukaj i rozwiń kategorię Details, a następnie znajdź efekt Sharpen [richardson-lucy].

    Obraz

    Krok 3

    Ustaw położenie suwaków w taki sposób, jak w naszym przykładzie i kliknij Apply, a następnie OK.

    Krok 4

    Znowu otwórz wtyczkę G’MIC i ponownie wykonaj rozmycie fotografii w taki sam sposób, jak w kroku 4 poprzedniego warsztatu. Kliknij Apply, a następnie kliknij OK. Uzyskany efekt powinien wyglądać tak n.

    Obraz

    Krok 5

    Następnie wybierz z menu Kolory opcję Krzywe i ustaw kształt krzywej jak w naszym przykładzie. Kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 1

    Z przybornika wybierz narzędzie Lasso i obrysuj modelkę. Jeżeli zależy ci na perfekcyjnym wykonaniu obrysu, posłuż się w tym celu narzędziem Ścieżki. Po wykonaniu zaznaczenia wybierz z menu Zaznaczenie opcję Odwróć.

    Obraz

    Krok 2

    Kombinacją klawiszy Ctrl+Shift+N utwórz nową warstwę przezroczystą. Następnie wypełnij ją (uwzględniając zaznaczenie odwrócone), na przykład pomarańczowym kolorem. W ten sposób utworzysz jednolite kolorowe tło:

    Obraz

    Krok 3

    Wykonaj duplikat monochromatycznej warstwy. Następnie z menu Kolory wybierz Barwienie i w otwartym oknie przesuwaj suwaki do uzyskania koloru, którym chcesz pokolorować ciało modelki.

    Krok 4

    Dodaj białą maskę do warstwy i zakryj czarnym kolorem wszystko poza ciałem modelki, do uzyskania takiego efektu:

    Obraz

    Krok 5

    Jeszcze raz powiel monochromatyczną warstwę i ponownie wywołaj z menu Kolory okno Barwienie. Tym razem nadaj inny kolor – dla ubrania modelki. Następnie powtórz kroki 4 i 5 w celu zamalowania zbędnej kolorystyki.

    Krok 6

    Powtórz czynności kolorowania tyle razy, ile chcesz wykorzystać kolorów na swojej fotografii. Możesz w ten sposób pomalować każdą cześć ubioru na inną barwę, a także zmienić kolor włosów.

    Krok 7

    Powiel warstwę z kolorowym tłem, a następnie z menu Filtry wybierz kolejno Zniekształcenia i Wydruk gazetowy. Dzięki tej funkcji dodasz charakterystyczne dla stylu pop-art kropki w tle.

    Krok 8

    Metodą prób i błędów (w zależności od rozmiaru obrazu wejściowego) dostosuj położenie suwaków – do uzyskania średniej wielkości kropek – i kliknij OK. Zmień Tryb tej warstwy na Miękkie światło, a suwak Krycie ustaw na wartość 30. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:

    Obraz

    Krok 1

    Zapisz dotychczasową pracę w formacie XCF, a następnie zrób duplikat całego obrazu skrótem Ctrl+D.

    Krok 2

    Spłaszcz wszystkie widoczne warstwy. W tym celu w okienku warstw kliknij prawym przyciskiem na najwyższej z nich i wybierz Połącz widoczne warstwy. Potwierdź wybór przyciskiem Łączenie.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast i ustaw suwaki jak w naszym przykładzie. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Na koniec możesz jeszcze raz wykonać efekt zmiękczenia, wykorzystując wtyczkę G’MIC, jak w kroku 4 pierwszego warsztatu. Po tej czynności spróbuj jeszcze raz wzmocnić kontrast całej fotografii. W naszym przykładzie zdjęcie końcowe wygląda tak:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie