Warto wiedzieć
|
- Przy rozliczaniu płatności np. kartą kredytową sklep powinien korzystać z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego kart płatniczych (np. eCard, Polcard) lub serwisów pośredniczących w przekazywaniu płatności (np. PolPay czy PayPal).
- Sprawdź, czy transmisja danych jest szyfrowana za pomocą protokołu SSL (poznasz to po ikonie z kłódką, wyświetlającą się przy pasku adresu lub na pasku dolnym). Adres bezpiecznej strony powinien się zaczynać od protokołu https:\\.
- E-mail potwierdzający. Zapoznaj się z treścią listu, który otrzymasz po złożeniu zamówienia. Sprawdź poprawność danych. W razie ich niezgodności skontaktuj się ze sprzedawcą i skoryguj błędy. Osoba koordynująca zamówienie skontaktuje się z tobą w celu ustalenia terminu i godziny dostarczenia towaru.
- Po otrzymaniu przesyłki rozpakuj ją w obecności kuriera. W przypadku, gdy przesyłka nie zawiera towaru, który zamawiałeś, lub towar jest uszkodzony spisz protokół niezgodności lub szkody, który będzie podstawą do reklamowania towaru. Jeśli kurier odmówi sporządzenia takiego protokołu, zanotuj jego dane osobowe i numer, a następnie zgłoś sprawę do sklepu, w którym zakupiłeś towar, oraz do firmy kurierskiej.
- Prosto do warsztatu. Niektóre serwisy sprzedające opony oferują bardzo wygodną formę dostarczenia zamówionych opon bezpośrednio do wybranego warsztatu, zajmującego się montażem ogumienia, oraz możliwość umówienia się na zmianę opon.
|
W sklepach internetowych masz bardzo duży wybór produktów. Wchodząc do wirtualnego marketu, widzisz opisy, zdjęcia oraz szczegółowe parametry techniczne. Możesz bez pośpiechu analizować te informacje, porównywać produkty, zapoznawać się z opiniami innych osób i wybierać towar najlepszy z możliwych. Trzecią, być może najistotniejszą zaletą wirtualnego kupowania, jest cena – zazwyczaj niższa o kilkadziesiąt procent niż w tradycyjnym sklepie – oraz często bezpłatna dostawa towaru.
Kontynuując nasz przewodnik, przenieśliśmy się z porównywarki cen Ceneo.pl na stronę sklepu internetowego. W naszym przykładzie poszukujemy kompletu dobrych opon zimowych, więc wybraliśmy ofertę jednego z popularnych sklepów sprzedających produkty branży motoryzacyjnej www.opony.com.
Zaczynamy zakupy od strony startowej sklepu. Pokażemy krok po kroku, jak znaleźć odpowiedni towar, wrzucić go do wirtualnego koszyka, wypełnić formularz rejestracyjny, złożyć zamówienie i odebrać paczkę z zimowymi oponami.
Sprawdź, zanim złożysz zamówienie
- Sprawdź, gdzie kupujesz. Zapoznaj się z informacjami o sklepie, staraj się kupować tylko w dużych, sprawdzonych sklepach lub w takich, które wypróbowali i polecają twoi znajomi.
- Jeśli decydujesz się na zakupy w małym sklepie, sprawdź, czy na jego stronie dostępne są dane adresowe, numery REGON, NIP, KRS. Jeśli ich nie znajdziesz, zrezygnuj z zakupów.
- Przeczytaj regulamin, warunki składania zamówień i płatności. Zapoznaj się z informacjami o terminach realizacji, możliwościach zwrotu zakupionego towaru i reklamacjach. Brak regulaminu dyskwalifikuje sklep.
- Zadzwoń na podany na stronie numer infolinii i sprawdź, czy pod wskazanym adresem znajduje się sklep. Powinny być udostępnione adresy e-mailowe do kontaktu z klientami. Często możliwe jest kontaktowanie się ze sprzedawcą za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu.
- Zachowaj rozsądek. Przeczytaj dokładnie opis towaru, wszystkie dostępne informacje o produkcie, sprawdź dane techniczne, upewnij się, że znalazłeś dokładnie to, czego szukałeś. Kupuj tylko oryginały, unikaj najtańszych ofert i okazji.
- Jeśli kupujesz pierwszy raz w danym sklepie i nie masz zaufania do sprzedawcy, nie płać kartą kredytową lub przelewem na konto. Wybierz płatność przy odbiorze (za zaliczeniem). Jest to forma odrobinę droższa, ale unikniesz kupowania w ciemno.