A A A

WWWygodnie i szybko

PC Format 10/2007
Do przeglądania stron WWW nie musi służyć systemowy Internet Explorer. W sieci istnieje wiele programów, które z powodzeniem potrafi ą zastąpić produkt Microsoftu. Dowiedz się zatem, czy warto zmieniać swoje przyzwyczajenia.

Podsumowanie testu

Przeglądarka powinna umożliwiać użytkownikowi pracę na kilku zakładkach (z otwartymi witrynami) w jednym oknie programu. Taką opcję zapewniają wszystkie testowane produkty (także Internet Explorer w wersji 7). Wygodna jest możliwość otwierania dodatkowych stron na kartach w tle, bez konieczności opuszczania aktualnie odwiedzanej strony, lub wywołanie (ostatniej) omyłkowo zamkniętej zakładki. Takiego ułatwienia nawigacji nie stwarza popularny IE i windowsowy Safari.

W pracy z zakładkami niezbędna jest możliwość automatycznego i ręcznego zapisywania sesji. Jeżeli już korzystasz z kart, to zazwyczaj masz otwartych kilka witryn, które mozolnie wyszukiwałeś w sieci. Omyłkowe zamknięcie programu lub zawieszenie się aplikacji czy systemu nie może powodować utraty cennych informacji. Kolejne uruchomienie przeglądarki powinno automatycznie odtworzyć poprzednią sesję, a także pozwolić na wczytanie innych już zapisanych. Takie poczucie bezpieczeństwa zapewnia Opera i częściowo Firefox. Co prawda, inne testowane aplikacje ostrzegają przed zamknięciem sesji, jednak do jej zapisania i odtworzenia potrzeba dodatkowych działań. Te programy nie sprawdzą się w wypadku chwilowej awarii programu czy systemu.

Wtyczki, skórki i efekty specjalne

Funkcje przeglądarek można rozszerzyć za pomocą wtyczek, a dzięki skórkom zmienić szatę graficzną aplikacji. Prym w tej dziedzinie wiedzie Firefox. Ogrom udostępnionych dodatków pozwala rozwijać przeglądarkę w dowolnym kierunku. Dodatki ma także Opera, w której wersji 9. wprowadzono widgety. Są to niewielkie aplikacje, które korzystają z silnika Opery. Dodatki instaluje się z poziomu programu, wykorzystując witryny i serwery producenta. Wśród widgetów są zarówno mniej ambitne projekty, takie jak zegarek czy prosta gra, ale także bardziej przydatne rozszerzenia, np. klient P2P sieci BitTorrent.

W IE istnieją tylko nakładki, które modyfikują zarówno szatę graficzną, jak i funkcje przeglądarki. Są to oddzielne aplikacje (korzystające z silnika IE), które trzeba pobrać z internetu i zainstalować w systemie. Do najpopularniejszych należą Maxthon i Avant Browser. Największe możliwości konfiguracji pasków narzędziowych daje Opera – przemieszczanie całych elementów programu, wstawianie nowych przycisków, usuwanie istniejących oraz decydowanie o sidebarach.

Wygoda i obsługa

Nawet najbardziej funkcjonalna przeglądarka traci z powodu nieprzemyślanego rozmieszczenia przycisków i ukrytych funkcji. Zwłaszcza te ostatnie powinny być dobrze wyeksponowane. Wszystkie testowane przeglądarki mają podobne interfejsy i sposób obsługi. Wyróżnia się Opera, którą można sterować za pomocą gestów myszy i głosu. Ta ostatnia funkcja jest tylko w wersji angielskiej i wymaga poprawnej i wyraźnej wymowy poleceń. Gesty dostępne są także w IE oraz Firefoksie, ale dopiero po zainstalowaniu jednego z rozszerzeń.

Korzystanie z przeglądarki często sprowadza się do wyszukiwania informacji. Dlatego producenci postanowili zintegrować najpopularniejsze wyszukiwarki z programem. Największe możliwości daje Opera i Firefox. Z poziomu programu można wyszukiwać informacje zarówno w wyszukiwarkach, jak i encyklopediach oraz słownikach. W Operze można przypisać stronie jedną z liter alfabetu, by przeszukując zbiory witryny, wpisać w polu adresu przed zapytaniem przypisaną jej literę. Minusem IE jest brak wbudowanego modułu zarządzającego pobieraniem plików. Nieskomplikowane menedżery pobierania mają pozostałe testowane przeglądarki. Dzięki nim można na osobnej zakładce obserwować ściąganie, zatrzymać lub wznowić pobieranie.

Bezpieczeństwo

Luki w bezpieczeństwie zdarzają się we wszystkich testowanych aplikacjach. Liczy się jednak szybka reakcja producenta programu (wydanie poprawionej wersji). Zagrożenia wykryte w Operze czy Firefoksie są usuwane bardzo szybko, najczęściej następnego dnia po ich zauważeniu. Nie można tego powiedzieć o przeglądarce Microsoftu. Zgłoszone w niej luki często czekają nawet kilka miesięcy, a niektóre w ogóle nie zostają naprawione.

Dobry wybór

Zdecyduj, czy wystarczy ci przeglądarka systemowa, czy też pokusisz się o funkcjonalną Operę z ciekawymi rozwiązaniami lub prostego Firefoksa, którego możliwości możesz sam zwiększać. Pozostaje jeszcze nowy (do systemu Windows) program firmy Apple – aplikacja Safari, która oprócz ciekawego i oryginalnego wyglądu nie oferuje niczego szczególnego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
awgusta
opera
2 września 2007, 12:10
firefox :)
i tak wiadomo ze firefox2.0 jest najlepszy,ale poczytam sobie pcformat.
zgłoś do moderacji »
avatar
Jim
opera
31 sierpnia 2007, 17:46
Świetnie!
czekam na nowy numer z niecierpliwością :D
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto