Wakacje na zdjęciach
Wakacyjne zdjęcia, które zapewne wykonujesz w dużych ilościach, warto porządkować i przygotować do prezentowania w efektowny sposób. Nie musisz w tym celu kupować oprogramowania. Masz do wyboru sporo darmowych aplikacji.
Edycja bez programu
Chcesz poprawić i wyretuszować zdjęcie przed wysłaniem znajomemu, a nie masz lub nie możesz zainstalować w danej chwili żadnego programu do edycji grafiki? Skorzystaj ze świetnego serwisu Pixlr (www.pixlr.com). W serwisie znajdziesz działającą przez przeglądarkę WWW aplikację webową o nazwie Pixlr Editor. Program oferuje spore możliwości – szeroki wybór pędzli malarskich, duży zestaw filtrów, efektywne narzędzia do retuszu, a wszystko to gratis, online i także po polsku! Nie musisz niczego instalować. Jedyny wymóg to oczywiście połączenie z internetem. Program zapewnia także możliwość pracy na warstwach. Przy szybkim łączu nie odczujesz nawet, że pracujesz z aplikacją online.
Wypróbuj program Pictomio. W artykule pokażemy podstawowe funkcje tej aplikacji, a także opiszemy, jak za jej pomocą utworzyć z fotografii efektowny pokaz slajdów.
Zanim jednak uruchomisz Pictomio, pamiętaj, że potrzebuje on do działania komputera wyposażonego w kartę graficzną z pamięcią co najmniej 128 MB oraz obsługą ShaderModel 2.0 (lepszą niż Radeon 9500 i Geforce 5200). Pictomio nie polecamy więc użytkownikom posiadającym bardzo słabe komputery. Jeśli do nich należysz, zapoznaj się z aplikacjami opisanymi w ramce „Wypróbuj także te aplikacje”. Może spośród nich wybierzesz odpowiednią dla siebie.
Zarządzanie zdjęciami za pomocą Pictomio
Program Pictomio można uruchomić w każdej popularnej wersji systemu Windows (od XP po 7). Instalacja jest bardzo prosta i polega na potwierdzaniu kolejnych etapów kreatora.
Krok 1
Po uruchomieniu programu, co nastąpi automatycznie po zakończeniu instalacji, najpierw zobaczysz okno, w którym jesteś proszony o zsynchronizowanie czasu na komputerze z czasem ustawionym na twoim aparacie cyfrowym, z którego będziesz przesyłał zdjęcia na komputer. Synchronizacja ta jest potrzebna modułowi PictoGEO do automatycznego wyznaczania tras twoich wycieczek na podstawie danych geolokalizacyjnych zawartych w plikach zdjęć.
Krok 2
Po zamknięciu okna przypomnienia zobaczysz główne okno programu. Po lewej stronie domyślnie wyświetlona jest zakładka File System umożliwiająca nawigację po folderach i dyskach, na których przechowujesz zdjęcia. Gdy wybierzesz folder zawierający podfoldery ze zdjęciami, zostaną one wyświetlone w centralnej części okna. Po wybraniu folderu ze zdjęciami zobaczysz w centralnej części okna miniatury fotografii.
Krok 3
Innym, efektownym trybem przeglądania zdjęć w programie Pictomio jest tryb Carrousel. Aby go uaktywnić, kliknij w górnej części okna zakładkę Carrousel. W tym trybie zdjęcia przewijasz klawiszami kursora (w lewo i w prawo) lub kółkiem myszki.
Krok 4
Po dwukrotnym kliknięciu dowolnej miniatury (bez względu na to, w jakim trybie oglądasz fotografie) wyświetli się większy podgląd danej fotografii i pojawią się w oknie głównym proste opcje edycyjne: obrót zdjęcia, usunięcie, dodanie podpisu i tagów, ocena i powiększenie.
Krok 1
Chcąc wygenerować pokaz slajdów, kliknij zakładkę Slideshow przy górnej krawędzi okna programu pictomio. Okno programu zostanie podzielone na trzy główne części: część podglądu prezentacji (pokazu slajdów), część nawigacyjną (z której wybierasz zdjęcia do pokazu) oraz – w dolnym fragmencie okna – linię czasu, na której umieszczasz we właściwej kolejności zarówno zdjęcia, jak i efekty przejścia między nimi. Zdjęcia wybierasz, przeciągając po prostu miniatury fotografii do paska linii czasu w dolnej części okna.
Krok 2
Po wybraniu kilku fotografii możesz sprawdzić efekt, klikając przycisk Play w obszarze podglądu. Jeżeli efekty przejścia ci nie odpowiadają (domyślnie program wybiera efekt o nazwie CrossFade), kliknij małą strzałkę w dół widoczną na symbolu przejścia (widocznym na linii czasu między każdą fotografią wybraną do pokazu) i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz inny efekt.
Krok 3
Możesz także wpływać na czas wyświetlania każdej fotografii oraz czas trwania efektu przejścia między wybraną parą zdjęć. Aby sterować czasem wyświetlania zdjęcia, kliknij dwukrotnie miniaturę fotografii na linii czasu. Pojawi się okienko dialogowe: Edit slide, w którym w polu Duration możesz wpisać dowolny czas prezentacji danej fotografii (domyślnie jest to pięć sekund).
Krok 4
Natomiast czas trwania wybranego efektu przejścia między zdjęciami regulujesz, klikając raz symbol przejścia (ale nie strzałkę rozwijającą menu). Pojawi się okno dialogowe: Edit transition, w którym – również w polu Duration – ustawiasz czas trwania danego efektu. Podpowiedź: w tym samym oknie znajdują się także opcje właściwe dla wybranego aktualnie z listy Transition efektu przejścia.
Krok 5
Wiesz już wystarczająco dużo, by opracować interesujący pokaz slajdów. Zapisz gotowy pokaz, wybierając z menu File opcję Save. Program zapisze pokaz we własnym formacie (plik z rozszerzeniem *.pictoshow).