Wehikuł czasu
Aby utworzyć płytę ratunkową, kliknij w oknie głównym programu przycisk Create Recovery Media.
Wyświetli się okno, w którym masz do wyboru trzy opcje:
USB stick – tworzy nośnik ratunkowy na przenośnej pamięci USB,
CD – wypala płytę ratunkową,
ISO file – tworzy obraz ratunkowej płyty w formacie ISO, który można następnie wypalić na CD lub zamontować jako napęd wirtualny.
Skorzystamy z drugiej opcji. Umieść w nagrywarce czystą płytę CD‑R i po zaznaczeniu opcji CD kliknij przycisk Start. Po kilku minutach płyta ratunkowa zostaje utworzona.
Teraz należy ją przetestować. Zamknij system i uruchom komputer ponownie, zmieniając jego sekwencję startową (patrz tekst obok). Komputer powinien uruchomić się z płyty i załadować menedżera plików programu AX64. Jeśli wszystko działa poprawnie, kliknij przycisk Exit, ponownie uruchom komputer, zmień sekwencję startową z powrotem na dysk C:\. Po ponownym restarcie system Windows zostanie załadowany. Schowaj płytę w bezpiecznym miejscu, przyda się w awaryjnych sytuacjach.
Pierwszą czynnością, jaką musisz wykonać, jest przestawienie sekwencji uruchamiania. Komputer musi się uruchomić z płyty CD, a nie, jak dotychczas, z dysku twardego. W tym celu zaraz po włączeniu zasilania, gdy wyświetla się czarny ekran, musisz wywołać tekstowe menu startowe.
W zależności od komputera oraz od zainstalowanego na płycie głównej BIOS-u menu startowe uruchamiasz, naciskając klawisz [Del] lub [F12] albo kombinację klawiszy [Ctrl]+[Esc] (w laptopach). Z menu za pomocą klawiszy ze strzałkami wybierasz opcję uruchamiania z CD (np. Boot from CD) i zatwierdzasz klawiszem [Enter].