Wi-Fi bez routera
Rozwiń menu Start w Windows 7. Następnie w polu wyszukiwania widocznym na samym dole rozwiniętego menu rozpocznij wpisywanie zwrotu Wiersz polecenia. Już po paru literach powinieneś zobaczyć w menu Start pozycję Wiersz polecenia. Kliknij ją prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Uruchom jako administrator. Wybór ten będziesz musiał jeszcze potwierdzić w oknie kontroli konta użytkownika.
Po krótkiej chwili zobaczysz okno wiersza polecenia. W pasku tytułowym powinieneś zobaczyć wpis Administrator: Wiersz polecenia, co świadczy o prawidłowym wywołaniu wiersza polecenia z przywilejami administratorskimi. Wpisz następujące polecenie:
netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Testowa key=pcformat1
i zatwierdź je klawiszem [Enter].
Krótkie wyjaśnienie składni powyższego polecenia. Komenda netsh jest powłoką systemu obsługującą składniki sieciowe i umożliwiającą ich konfigurację. Zwrot wlan oznacza, że interesują nas sieci bezprzewodowe. Zwrot set hostednetworks jest poleceniem ustawiającym nową wirtualną sieć, w tym przypadku bezprzewodową (o czym świadczy wspomniany już wcześniej zwrot wlan). Dalej w poleceniu znajdują się parametry tworzonej sieci wirtualnej, czyli kolejno:
mode – określa tryb pracy sieci; ustala, czy dana sieć na mieć dostęp do sieci nadrzędnej, czyli rzeczywistej w danym komputerze (wartość parametru powinna wtedy wynosić allow), czy też dostęp ten ma zostać zablokowany (wartość disallow);
ssid – określa identyfikator sieci bezprzewodowej (SSID – Service Set Identifier), wartością tego parametru jest po prostu nazwa tworzonej sieci bezprzewodowej (w naszym przykładowym poleceniu nazwa sieci to Testowa);
key – określa klucz dostępu do danej sieci bezprzewodowej (innymi słowy: hasło, które należy wpisać, by do danej sieci się podłączyć); w naszym przykładzie hasło to pcformat1.
Zarówno nazwa sieci (parametr ssid), jak i hasło (parametr key) mogą być zupełnie inne. Trzeba tylko pamiętać, by nazwa sieci nie była dłuższa niż 32 znaki, a hasło miało co najmniej 8 znaków.
Po zatwierdzeniu wprowadzonego w kroku 2 polecenia poczekaj chwilę, aż wirtualna sieć zostanie ustawiona. W oknie wiersza polecenia powinny się pojawić trzy komunikaty. Oznaczają one, że wirtualna sieć jest już „zbudowana” i aktywna. Możesz zamknąć okno wiersza polecenia (podpowiedź: możesz to zrobić za pomocą polecenia exit).
Pierwszy etap tworzenia wirtualnej sieci bezprzewodowej masz już za sobą. Teraz czas na kolejny.