Foto/Audio/WideoWideo bez reklam

    Wideo bez reklam

    Jak usunąć z nagranego filmu niepotrzebne fragmenty, np. denerwujące reklamy? Pokazujemy to krok po kroku w poradniku poniżej.

    Wideo bez reklam

    Na płycie dołączonej do aktualnego wydania PC Formatu zamieściliśmy znakomity program do obróbki wideo – VirtualDub. To darmowe narzędzie jest z pewnością znane wszystkim pasjonatom edycji i konwersji plików wideo.

    W warsztacie poniżej pokażemy, jak za pomocą tego programu usunąć niepotrzebne fragmenty z zapisanego na dysku pliku wideo, a następnie – po ich usunięciu – zapisać uwolniony od reklam plik wideo bez ponownego przeprowadzania kompresji.

    Jak usunąć reklamy z pliku wideo

    VirtualDuba nie musisz instalować. Jest udostępniany w formie spakowanego archiwum w formacie ZIP. Zawartość archiwum po prostu rozpakuj do dowolnego folderu na dysku.

    Krok 1

    Program uruchamiasz, klikając dwukrotnie ikonę VirtualDub (w wersji 32-bitowej) lub VeeDub64 (w wersji 64-bitowej). Jeżeli zobaczysz okno Otwieranie pliku - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, odznacz w nim pole wyboru Zawsze pytaj przed otwarciem tego pliku i kliknij Uruchom.

    Obraz

    Krok 2

    Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetli się na ekranie okno GNU General Public License. Kliknij OK. Kolejnym oknem, które również pojawi się tylko podczas pierwszego uruchomienia programu, jest Before we start. Kliknij przycisk Start VirtualDub.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Na ekranie wyświetli się główne okno programu VirtualDub. Zakładamy, że plik wideo, z którego chcesz usunąć reklamy i inne zbędne fragmenty, masz już zapisany na dysku twardym. Rozwiń menu File, wybierz z niego Open video file, następnie w oknie dialogowym Open video file wskaż plik wideo, który chcesz poddać obróbce, i kliknij Otwórz. VirtualDub rozpoznaje wiele popularnych formatów plików wideo (m.in. AVI, DivX, MPEG), ale nie potrafi edytować plików WMV. Jeżeli chcesz zmodyfikować film zapisany w formacie WMV, musisz albo najpierw skonwertować plik wideo, albo użyć innego programu do edycji wideo, np. Windows Live Movie Maker (informacje o najnowszej wersji Windows Live Movie Makera znajdziesz na naszej witrynie internetowej pod adresem http://pcformat.pl/u/103). Tymczasem w naszym warsztacie posługiwaliśmy się plikiem w formacie AVI – najlepiej obsługiwanym przez VirtualDuba.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy plik zostanie wczytany do programu, zobaczysz w obszarze roboczym dwa identyczne prostokąty. To ramki obrazu wejściowego i wyjściowego. W dolnej części okna jest widoczny suwak, za którego pomocą możesz łatwo przejść do dowolnej klatki wczytanego filmu. Suwakiem tym posłuż się, by odnaleźć pierwszą klatkę reklamy, którą chcesz wyciąć. Dla dokładniejszego ustawienia posłuż się klawiszami kursora, które umożliwiają przewijanie suwaka o pojedyncze klatki obrazu. Gdy ustawisz suwak na pierwszej klatce reklamy, rozwiń menu Edit i wybierz pozycję Set selection start (możesz się również posłużyć klawiszem [Home]).

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Teraz przesuń suwak dalej, by ustawić go w miejscu wyświetlania ostatniej klatki reklamy. Ponownie skorzystaj z klawiszy kursora w celu precyzyjnego ustawienia suwaka. Gdy to zrobisz, rozwiń menu Edit i wybierz opcję Set selection End (możesz też użyć klawisza [End]).

    Obraz

    Krok 6

    Zaznaczony fragment zostanie wyróżniony na pasku suwaka niebieskim kolorem. Usunięcie zaznaczonego fragmentu z pliku wideo sprowadza się do wciśnięcia klawisza [Delete]. W analogiczny sposób zaznaczasz i usuwasz inne fragmenty edytowanego pliku.

    Obraz

    Krok 7

    Po usunięciu z pliku reklam i zbędnych fragmentów należy zapisać zmiany. Zacznij jednak od rozwinięcia menu Video i zaznaczenia w nim pozycji Direct stream copy. Upewnij się też, że pozycja o takiej samej nazwie jest zaznaczona również w menu Audio. VirtualDub standardowo przetwarza wideo w trybie pełnego przetwarzania, co oznacza, że gdybyś nie zmienił zaznaczenia w menu Video, program niepotrzebnie ponownie rekodowałby cały film, co mogłoby spowodować utratę jakości. Dzięki wybraniu opcji bezpośredniego kopiowania strumienia (czyli właśnie „direct stream copy”) unikniesz niepotrzebnego rekodowania, a cały proces zapisu będzie się odbywał znacznie szybciej.

    Obraz

    Krok 8

    Rozwiń menu File i zaznacz Save as AVI. W oknie, które się otworzy: Save AVI 2.0 File, wybierz folder, w którym chcesz zapisać oczyszczony plik, wpisz nazwę poprawionego filmu w polu Nazwa pliku i kliknij Zapisz. Program dzięki trybowi bezpośredniego kopiowania strumienia wideo szybko zapisze plik wideo.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie