Widok z góry
Zakładamy, że program Google Earth masz już uruchomiony. Aby uaktywnić tryb symulatora, rozwiń menu Narzędzia i wybierz z niego pozycję Otwórz symulator lotu....
Wyświetli się okno, w którym, za pośrednictwem opcji widocznych w sekcji , zaczynasz od wyboru wirtualnego samolotu. Do twojej dyspozycji programiści Google pozostawili dwa modele o skrajnie różnych parametrach: bojowy samolot F-16 Fighting Falcon F16
oraz turystyczny Cirrus Design SR22 – SR 22.
Różnice sprowadzają się głównie do odmiennego reagowania podczas lotu oraz oczywiście różnic w osiąganych pułapach i prędkościach przelotowych. Jednak wbudowany w Google Earth symulator jest dość uproszczony. Użytkownik nie ma wpływu na systemy pokładowe czy uzbrojenie, nie musi się martwić zapasem paliwa, zmiennymi warunkami pogodowymi itp.
W sekcji Wybierz pozycję początkową określasz miejsce startu. Opcja Bieżący widok (Ctrl+A),
spowoduje, że rozpoczniesz lot w centralnym miejscu aktualnie aktywnego widoku. W przypadku bardzo odległego widoku (np. na całą planetę) lot rozpocznie się oczywiście nie na orbicie okołoziemskiej, lecz na pułapie maksymalnym, osiągalnym dla wybranego przez ciebie modelu samolotu.
Bardzo interesująca jest opcja druga – Lotnisko. Obok niej jest wyświetlona rozwijana lista wczytanych do pamięci symulatora lokalizacji lotnisk w programie Google Earth.
Niestety, na liście tej nie ma polskich lotnisk. Najbliższe Polsce lotniska to Frankfurt, Wiedeń oraz Mińsk.
Ostatnia widoczna w oknie Symulator lotu sekcja, Obsługa joysticka, będzie aktywna wyłącznie w sytuacji, gdy do komputera, na którym jest uruchomiony program Google Earth, będzie podłączony dżojstik.
Aby rozpocząć lot zgodnie z ustawionymi w oknie Symulator lotu parametrami, kliknij przycisk Rozpocznij lot.
Podczas lotu możesz sterować klawiaturą lub częściowo myszką. Jeżeli wybierasz klawiaturę, wychylenia steru kierunku i steru wysokości ustawiasz za pomocą klawiszy kursora. Aby przejść na sterowanie myszką, wystarczy kliknąć myszką w centralnym punkcie ekranu, kursor zmieni kształt ze strzałki na znak plusa i od tej pory wychyleniom kursora w poszczególnych kierunkach będą odpowiadały wychylenia odpowiednich sterów.
Dostęp do pełnej pomocy dotyczącej symulatora uzyskasz po wciśnięciu skrótu klawiszowego [Ctrl]+[H]. Po wywołaniu tego skrótu nastąpi automatyczne uruchomienie domyślnej przeglądarki stron WWW w twoim systemie i wczytanie do niej strony internetowej z dokumentacją symulatora. Pamiętaj jednak, że w czasie, gdy przeglądasz stronę pomocy, twój samolot wciąż leci, więc uważaj, by po przełączeniu się na okno Google Earth nie zobaczyć takiego oto okna dialogowego: Statek powietrzny rozbił się
Dla ułatwienia przygotowaliśmy małą ściągawkę. Informuje ona o znaczeniu poszczególnych wskaźników widocznych na ekranie, a także najważniejszych klawiszach sterujących (patrz ramka: „Klawisze sterujące symulatora w Google Earth”).
Jesteś chętny wykonać nalot na naszą redakcję? Dzięki funkcji symulacji w Google Earth to bardzo proste. Aby ułatwić ci zadanie, podajemy nasze współrzędne: 52 st. 14’28 szerokości geograficznej północnej oraz 21 st. 04’57 długości geograficznej wschodniej.