Więcej gigabajtów
Podczas uruchamiania komputera możesz ponownie wejść do BIOS-u lub UEFI, a następnie sprawdzić, czy pamięci zostały poprawnie wykryte przez płytę główną. Możesz przejść do sekcji Exit i wyjść z programu.
Po uruchomieniu systemu wykorzystaj jeden z programów diagnostycznych, by sprawdzić parametry pracy pamięci. Może to być np. popularny CPU-Z (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), który znajdziesz na naszej płycie. Zainstaluj i uruchom program CPU-Z, przejdź w nim do zakładki Memory. Sprawdź, czy w polu DRAM Frequency jest widoczna poprawna częstotliwość pamięci. Pamiętaj, że jest to częstotliwość rzeczywista, a więc np. dla pamięci DDR3-1866 będzie ona wynosiła około 933 MHz.
Aby sprawdzić stabilność pracy pamięci, użyj np. programu Stress Prime Orthos 2004 (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Rozpakuj archiwum z programem do dowolnego folderu i uruchom program. Wybierz opcję Blend - stress CPU and RAM i naciśnij przycisk Start. Jeśli program działa poprawnie przez kilkadziesiąt sekund, również komputer będzie działał stabilnie z takimi ustawieniami pamięci.