A A A

Więcej niż komunikator

PC Format 1/2017
Funkcje, jakie znajdziesz obecnie w facebookowym Messengerze, mogą wręcz przytłoczyć. Jest ich bardzo dużo, przez co o wielu z nich mogłeś do tej pory nie wiedzieć. Warto przyjrzeć się bliżej temu komunikatorowi, by w większym stopniu wykorzystywać jego możliwości. Grzegorz Kubera

Przesyłaj piosenki ze Spotify

Facebook nawiązał współpracę ze Spotify i pozwala na dzielenie się piosenkami, albumami i playlistami bezpośrednio w Messengerze. Od razu jednak trzeba podkreślić, że w Messengerze nie da się odtwarzać tej muzyki. To, co udostępniasz, jest tak naprawdę specjalnym linkiem – po jego kliknięciu twój znajomy trafi od razu do Spotify, gdzie będzie mógł przesłuchać wskazany materiał. Funkcja jest przewidziana tylko dla użytkowników mobilnych, czyli działa w aplikacji mobilnej Messenger i mobilnej wersji Spotify. Aby skorzystać z funkcji, w mobilnym Spotify wybierz piosenkę, album lub playlistę, którą chcesz udostępnić, i kliknij Udostępnij. Następnie naciśnij Wyślij do... i wybierz komunikator Messenger. Zostaniesz przeniesiony do Messengera, gdzie wskażesz na liście znajomych osobę lub osoby, które mają otrzymać łącze ze Spotify. Następnie odbiorcy otrzymają odpowiednią wiadomość, która pozostanie w oknie konwersacji.

Krótkie filmy i ukryte gry

W aplikacji mobilnej Messenger w trakcie konwersacji możesz kliknąć ikonę aparatu fotograficznego i przytrzymać ją – przełączysz się do trybu aparatu, w którym możesz zarówno robić i dodawać zdjęcia, jak i nagrywać 15-sekundowe filmy, które trafią od razu do Messengera. To np. przydatny sposób na pokazanie jakiegoś produktu, który akurat oglądasz w sklepie, i poproszenie znajomego o opinię. Funkcja ta działa na Androidzie i iOS. Dodatkowo rozpocząć rozmowę audio lub wideo, klikając w trakcie konwersacji odpowiednio ikonę słuchawki lub kamery. Messenger ma też ukryte gry. To praktyka, którą Facebook podpatrzył u Google’a – wyszukiwarka często kryje proste gry z okazji różnych wydarzeń (np. na Halloween czekała tam prosta gra z kotem-czarodziejem). W aplikacji mobilnej Messenger wyślij do znajomego emotikonę piłki do koszykówki, a następnie ją kliknij ikonę z symbolem piłki. Otworzy się prosta gierka i będziecie mogli razem zagrać, rywalizując w tym, kto częściej trafi do kosza. Dostępna jest też piłka nożna, w której trzeba podbijać „biedronkę”. Aby zagrać, skorzystaj z emotikony przedstawiającej piłkę do nogi.

Szyfrowane i prywatne konwersacje

W październiku Facebook wprowadził do komunikatora nową funkcję: tajne konwersacje. Są one bez jakichkolwiek opłat dostępne dla wszystkich. Funkcja pozwala na prowadzenie szyfrowanych konwersacji, ale jednocześnie blokuje dostęp do innych narzędzi (np. nie możesz używać jej w rozmowie grupowej). Jak tłumaczyli przedstawiciele Facebooka w październiku, tajne konwersacje są tylko do rozmów z jedną osobą w tym samym czasie i są one widoczne tylko dla ciebie i tej osoby (nawet Facebook nie ma dostępu). Ekipa Zuckerberga sugeruje, że szyfrowane konwersacje są dobre szczególnie wtedy, gdy chcesz omówić jakieś prywatne sprawy, np. chorobę w rodzinie, albo podać poufne dane, np. do konta bankowego. Funkcja opiera się na bibliotekach Signal Protocol, wykorzystywanych również w komunikatorach WhatsApp, Google Allo i Signal (ramka „Komunikatory do szyfrowanych rozmów”). Aby skorzystać z tajnych konwersacji na iOS-ie, wybierz zakładkę „Ja” z lewego górnego rogu Messengera i przejdź do Tajnych konwersacji, a następnie je włącz. Teraz rozpocznij z kimś rozmowę i kliknij jego imię, by aktywować tajną konwersację. W trakcie rozmowy możesz dodatkowo aktywować czas dostępności danej wiadomości – po wybranym czasie zostanie ona całkowicie usunięta (ulegnie autodestrukcji). W tym celu kliknij ikonę czasomierza i wybierz czas, przez jaki wiadomość będzie dostępna. Teraz możesz wpisać wiadomość, która zniknie po wskazanym czasie. W podobny sposób skonfigurujesz Tajne konwersacje na Androidzie.

Funkcje niedostępne

Messenger pozwala na przesyłanie pieniędzy swoim znajomym. Funkcja ta jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, ale prawdopodobnie z czasem pojawi się również w innych krajach, w tym w Polsce. Jak działa? Wystarczy podać w ustawieniach Facebooka lub Messengera dane swojej karty kredytowej, a następnie w oknie konwersacji znaleźć ikonę ze znakiem dolara n. Po jej kliknięciu podajesz kwotę, jaką chcesz przelać znajomemu (np. by zapłacić za bilety na koncert), i po chwili pieniądze trafiają na jego konto. Funkcja przesyłania pieniędzy pojawiła się na Facebooku m.in. po to, aby ułatwić ludziom wymianę informacji – podobno często dochodziło do sytuacji, w której internauci coś ustalali, a następnie wyłączali Messengera, aby zrobić przelew z banku. Teraz mogą przelewać pieniądze bez opuszczania komunikatora. Kolejną z funkcji niedostępnych w Polsce jest możliwość zamawiania Ubera bezpośrednio z poziomu komunikatora. W tym celu trzeba jedynie wyświetlić dodatkowe opcje w konwersacji i wybrać usługę transportu – konkretnie Ubera lub Lyft, ponieważ obie firmy nawiązały współpracę z Facebookiem. Aby korzystać z Ubera lub Lyft, trzeba wcześniej założyć konto w tych aplikacjach i mieć je zainstalowane w telefonie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto