SoftwareWięcej niż odtwarzacz

    Więcej niż odtwarzacz

    Popularny program multimedialny VLC Media Player ma oprócz odtwarzania filmów i muzyki znacznie więcej funkcji. Odkrywamy mniej znane możliwości tej aplikacji w zakresie strumieniowania wideo i wycinania jego fragmentów.

    Więcej niż odtwarzacz

    Przydatnym rozwiązaniem, w które wyposażono program VLC Media Player, jest możliwość transmitowania filmów wideo w lokalnej sieci (strumieniowanie). W ten sposób można obejrzeć film na komputerze bez konieczności kopiowania pliku z filmem z drugiego komputera. Funkcję tę można w kliku prostych krokach uruchomić w dowolnej sieci lokalnej. To nie koniec dodatkowych możliwości programu. Autorzy wyposażyli go w funkcję odtwarzania filmów z serwisów internetowych oraz wycinania z klipów wideo interesujących fragmentów. Ponadto opracowali przydatne skróty klawiszowe (w ramce powyżej) zapewniające wygodniejszą pracę z programem i rozszerzające standardowy zakres możliwych działań użytkownika.

    Lokalna transmisja materiału wideo

    VLC to skrót od Video LAN Client. Nazwa ta oznacza funkcję, która pozwala na transmitowanie materiału wideo z jednego komputera do wszystkich innych należących do tej samej sieci lokalnej. Pokazujemy, jak z tej możliwości skorzystać.

    Krok 1

    Na proces strumieniowania wideo składa się ustawienie komputera, który będzie pełnił rolę serwera, ale również ustawienie innych komputerów tak, by mogły bez przeszkód odbierać materiał wideo. Konfigurację rozpocznij od serwera. W tym celu z menu Plik wybierz opcję Strumieniuj. W otwartym oknie po prawej stronie znajduje się przycisk Dodaj. Kliknij go, a następnie w standardowym oknie wskaż plik wideo, który chcesz strumieniować, i potwierdź zamiar, klikając Otwórz. Plik zostanie dodany do listy.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli strumieniowany film ma osobny plik napisów, zaznacz opcję Używaj pliku z napisami, po czym kliknij przycisk Przeglądaj i analogicznie z dodawaniem filmu dodaj jego napisy. Teraz przejdź do dalszej konfiguracji, klikając Strumieniuj.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij napis Konfiguracja celu. Pojawi się menu konfiguracji. Z rozwijanej listy metod transmisji wybierz RTP/MPEG Transport Steam, a następnie kliknij Dodaj. Otworzy się nowa zakładka. Musisz w niej podać adres sieciowy IP komputera, który będzie odbierał materiał filmowy. Jak sprawdzić IP komputera, pokazujemy w ramce powyżej.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli chcesz strumieniować materiał wideo do więcej niż jednego komputera, wybierz +, a następnie kliknij Dodaj. Powtórz operację sprawdzania IP na kolejnym komputerze i uzupełnij nim pole adresu. Powtórz te operacje dla każdego komputera, który ma odbierać film. Na koniec odznacz opcję Włącz transkodowanie i przejdź do kolejnej zakładki, klikając u dołu okna Konfiguracja opcji.

    Obraz

    Krok 5

    W ostatnim już menu zaznacz opcje widoczne na obrazku. Przy tym drugim wpisz nazwę dla swojego strumieniowania, np. Film, i zakończ konfigurację serwera, klikając Strumieniuj. Jeśli korzystasz z zapory systemowej, wyświetli się okno z alertem zabezpieczeń. Wybierz Zezwalaj na dostęp.

    Obraz

    Krok 6

    Czas teraz na przejście do drugiej fazy, czyli ustawienia komputerów, które mają odbierać materiał wideo. Uruchom na nich VLC Media Playera, a następnie z dolnego menu wybierz ikonę z listą. Po lewej stronie okna pojawi się lista odtwarzania. Rozwiń podkategorię Sieć lokalna, a następnie kliknij Strumienie sieciowe. W głównym oknie ukaże się wybrana wcześniej nazwa dla strumieniowania. Kliknij ją, a następnie w panelu odtwarzania kliknij przycisk Play. Film zostanie uruchomiony. Podobnie jak w przypadku rozpoczęcia strumieniowania, jeśli korzystasz z zapory systemowej, wyświetli się okno z alertem zabezpieczeń. Analogicznie kliknij Zezwalaj na dostęp.

    Obraz

    Wycinanie fragmentów z klipów wideo

    W erze szybkiego dzielenia się informacjami, zdjęciami, materiałami wideo ważne jest, by odsiać istotne informacje od reszty materiału. Nie ma sensu pokazywać całego filmu, jeśli interesuje cię tylko konkretna scena. VLC Media Player jest wyposażony w prosty zestaw narzędzi, które powalają na szybkie wycinanie fragmentów wideo z filmów. Oto, jak je wykorzystać.

    Krok 1

    W celu wycięcia fragmentu filmu wybierz z menu Widok tryb Zaawansowane kontrole. W dolnej części odtwarzacza ukażą się dodatkowe przyciski, które m.in. pozwolą na wycinanie fragmentów wideo.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz załaduj film. W tym celu wybierz z menu Plik opcję Otwórz plik. W standardowym oknie wskaż wybrany klip wideo i kliknij przycisk Otwórz. Za pomocą głównego suwaka ustaw moment, od którego ma się rozpocząć nagrywanie, a następnie kliknij przycisk Nagrywaj. Nagrywanie rozpocznie się po kliknięciu przycisku Play, a zakończy po ponownym naciśnięciu przycisku nagrywania.

    Krok 3

    Podczas wycinania fragmentów łatwo uciąć nagranie za wcześnie lub zakończyć już na następnej scenie, warto zatem skorzystać z poruszania się po klatkach. Gdy zbliża się moment, w którym chcesz zakończyć nagrywanie, kliknij przycisk z klatką filmową i czerwoną strzałką. Każde wybranie tej ikony przesunie film o jedną klatkę do przodu. Gdy będziesz zadowolony z efektu, zatrzymaj nagrywanie. Fragment, który wyciąłeś, znajdziesz w katalogu Moje wideo odpowiednim dla danego użytkownika systemu.

    Krok 4

    Zawansowane opcje pozwalają również na zapętlenie wybranego fragmentu filmu. Przesuń suwak na początek wybranego fragmentu i naciśnij ikonkę z literami A-B. Następnie przesuń suwak do sceny, na której ma się zakończyć powtarzanie, i ponownie wybierz A-B. W celu rozpoczęcia zapętlonego odtwarzania zaznaczonej sceny kliknij Play.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie