Więcej niż telewizor
PC Format 4/2009
Ceny projektorów stały się już na tyle przystępne, że warto je nabyć do kina domowego. Za około 2000 zł można kupić ciekawe urządzenie, zapewniające znacznie większą przekątną obrazu i lepsze wrażenia podczas oglądania filmów niż telewizor LCD czy plazmowy w podobnej cenie.
5. miejsce - Infocus X17
Ten projektor to jeden z trzech (w teście) modeli pracujących w rozdzielczości 1024x768 pikseli. Dzięki temu wyświetlany obraz jest mniej ziarnisty i można na nim zmieścić więcej informacji, np. wygodniej przeglądać strony internetowe, choć nie jest to oczywiście głównym zadaniem urządzenia. Projektor zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu, na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom zmierzonej jasności. Dzięki temu urządzenie nieźle wypada w jaśniejszych pomieszczeniach, w których obraz powinien być właśnie jaśniejszy. Gorzej jest z kontrastem – model Infocus plasuje się pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc. Bardzo wygodnie korzysta się z menu ekranowego, które jest zaprojektowane tak samo jak w wielu modelach firmy Benq. Szkoda tylko, że nie można tego samego powiedzieć o wygodzie korzystania z pilota zdalnego sterowania – ta jest już tylko średnia. Wady tego modelu to przeciętna reprodukcja barw i chłodne kolory w domyślnym trybie.
PLUSY:
- Dobra jakość obrazu
- Wysoka jasność
- Duża rozdzielczość
MINUSY:
- Niski kontrast
- Duża głośność pracy
- Brak DVI lub HDMI
6. miejsce - Acer P1166
Ocena tego modelu projektora jest dość trudna. Z jednej strony jakość obrazu i wyniki testów wypadają przeciętnie, z drugiej urządzenie ma najbogatsze wyposażenie ze wszystkich przetestowanych modeli. Testy jakości obrazu wykazały, że jasność projekcji i kontrast stoją na dobrym poziomie (szczególnie jasność), ale wyświetlane kolory są raczej chłodne i nieprzyjemne dla oka. Na szczęście zarówno temperaturę kolorów, jak i proporcje składowych RGB można indywidualnie dostroić. Menu projektora jest dobrze zaprojektowane i zawiera sporo opcji. Konfigurację ułatwia wygodny pilot sterowania (choć duża liczba przycisków może początkowo przeszkadzać). Najciekawszą zaletą projektora Acer w porównaniu do innych modeli jest wyposażenie go w cyfrowe wejście obrazu HDMI. Ponadto w wyposażeniu nie zabrakło torby do przenoszenia urządzenia. Dużą wadą projektora jest krótki czas gwarancji na lampę – wynosi tylko 3 miesiące, czyli połowę standardowego czasu.
PLUSY:
- Złącze HDMI
- Torba w zestawie
- Wysoka jasność
MINUSY:
- Długi czas wyłączania
- Chłodne kolory w standardowym trybie
7. miejsce - NEC NP100
Na pierwszy rzut oka projektor jest podobną, tylko uboższą, wersją modelu NP200 z trzeciego miejsca. Inaczej niż droższa wersja pracuje tylko w rozdzielczości 800x600 pikseli. Poza tym mimo zbliżonej konstrukcji zapewnia gorsze parametry obrazu. Projektor lepiej wypada w testach wierności kolorów obrazu, który ma jednak wyraźnie słabszą jasność, gorszy kontrast i o wiele chłodniejsze kolory w standardowym trybie sRGB. Poza tymi minusami urządzenie jest praktycznie identyczne z opisywanym wcześniej modelem NP200. Ma dość ascetyczne menu (nie udostępnia wielu opcji obecnych w innych modelach, jak np. regulacji składowych RGB czy nasycenia barw) i bardzo długo przechodzi w stan uśpienia – trwa to aż dwie minuty. Model można pochwalić za dużą kompaktowość konstrukcji i specjalne miejsce na pilot zdalnego sterowania na górze obudowy, dzięki czemu trudno go zgubić. Na samym projektorze nie uświadczymy jednak żadnych przycisków.
PLUSY:
- Dobra jasność i barwy
- Specjalny schowek na pilot
MINUSY:
- Brak DVI lub HDMI
- Ubogie menu
- Zimne kolory
8. miejsce - Benq MP512ST
Model Benq to drugi obok modelu Acer projektor w teście, który – oprócz standardowego zestawu gniazd analogowych – ma też wejście HDMI. Ponadto obiektyw o ogniskowej 10 mm umożliwia wyświetlanie bardzo dużego obrazu z małej odległości. Plusem jest menu ekranowe urządzenia. Jednak obraz w trybie sRGB cechuje się bardzo niską jasnością (mimo że według danych technicznych jest to 2200 ANSI lumenów) i równie słabym kontrastem (poniżej 100:1). Sytuację nieco poprawia przełączenie obrazu w inny tryb, w którym staje się jaśniejszy. Standardowe kolory należą do najchłodniejszych w teście, obraz jest zdecydowanie za zimny, dlatego najlepiej dokonać własnych korekt natychmiast po uruchomieniu projektora. Na niekorzyść tego modelu przemawia ponadto najwyższy pobór mocy i najdłuższy czas uruchamiania. Mimo dobrej oceny ogólnej za równomierność oświetlenia ekranu projekcyjnego model MP512ST uzyskał w teście najsłabsze rezultaty.
PLUSY:
- Złącze HDMI
- Krótka ogniskowa
- Głośniki stereo
MINUSY:
- Przeciętny obraz
- Długi czas włączania
- Niska jasność i kontrast