Karty pamięci używane w komórkach
|
|
Wykres pokazuje, ile modeli komórek korzysta z poszczególnych kart pamięci. Obecnie na rynku są 1663 modele komórek, ale tylko 575 ma wbudowane gniazdo kart pamięci.
|
Pamięci flash to niewielkie układy scalone, które po odłączeniu od źródła zasilania nie tracą zapisanych w nich danych. Są stosowane zarówno w pendrive’ach (USB flash), jak i w kartach pamięci, używanych w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz w telefonach komórkowych.
Na rynku jest kilkanaście standardów kart pamięci, różniących się głównie kształtem i wielkością (patrz tabelka) i niezgodnych ze sobą (wyjątkiem jest MMC, którą można umieścić w gnieździe SD). Nie ma też zgodności między kartami SD i microSD, a ich pojemniejszymi rozszerzeniami SDHC i microSDHC. Te ostatnie włożone do gniazd SD lub microSD nie będą widoczne.
Karty danego standardu, w zależności od producenta i wersji, mają różne prędkości zapisu i odczytu danych oraz różne pojemności. Cechy te decydują o cenie karty. Na przykład model 1 GB oferujący odczyt 5 MB/s i zapis 1,5 MB/s można już kupić za ok. 30 zł, a model 8 GB z odczytem i zapisem o minimalnej prędkości 6 MB/s – za ponad 350 zł. Karty o tak dużej pojemności nie przydadzą się posiadaczom telefonów komórkowych, jak dotąd w większości przystosowanych do obsługi kart co najwyżej 2 GB.
Najszybciej rozwijanymi standardami kart pamięci, nie licząc SD, które popularność zawdzięczają aparatom cyfrowym, są te najmniejsze, czyli microSD i M2.
Najmniejsze standardy
W telefonach komórkowych najbardziej popularne są karty microSD (inaczej nazywane TransFlash). Pod względem wymiarów należą do najmniejszych na rynku, ale ich pojemność może wynosić nawet 8 GB. Karty tego standardu stosują prawie wszyscy producenci komórek, ale najwięcej modeli z gniazdami microSD oferuje Nokia, która jest też jednym z producentów takich kart.
Konkurencyjny standard Memory Stick Micro M2 należy do firmy Sony i jest wykorzystywany jedynie w telefonach Sony Ericsson. Jest to już piąty format kart z rodziny Memory Stick. Poprzednie – w wersji podstawowej oraz Pro, Duo i Duo Pro – są stosowane głównie w aparatach cyfrowych i kamerach Sony. Karta M2 jest tylko o 1,5 mm szersza od microSD, a jej pojemność może mieć również 8 GB.
Zastosowania
Karty pamięci pozwalają zwiększyć pamięć telefonu komórkowego i przydają się do przechowywania plików MP3 czy zdjęć zrobionych wbudowanym w komórkę aparatem. Mogą również znacznie ułatwić wymianę danych między różnymi urządzeniami przenośnymi. Poszczególne karty nie są ze sobą zgodne, ale za pomocą dostępnych adapterów karty microSD można użyć w telefonach z gniazdem miniSD i SD. Dzięki temu, jeśli na przykład mamy cyfrówkę, która obsługuje kartę SD, możemy w niej umieścić kartę microSD w adapterze SD. Wówczas zrobione zdjęcie, zapisane na karcie, można szybko przenieść do telefonu z gniazdem microSD (wystarczy przełożyć kartę) i zamieścić je np. w internecie.
Podobnie można przenieść utwory muzyczne z komputera do telefonu. Potrzebny jest do tego czytnik kart. Podłączasz go do komputera i wkładasz do niego kartę pamięci, a potem kopiujesz pliki np. metodą przeciągnij i upuść. Ten sposób nie wymaga ani instalowania programu do komunikacji komputera z komórką, ani zakupu kabla łączącego te dwa urządzenia.