Windows - napraw to sam
Główną przyczyną jest oprogramowanie, które pożera część mocy obliczeniowej procesora albo alokuje za dużo pamięci. Zdarzają się również tzw. wycieki pamięci, gdy program nie zwalnia zajętej pamięci RAM. Tymczasowym rozwiązaniem jest zlokalizowanie takiego programu w Menedżerze zadań (za pomocą skrótu klawiszowego [Ctrl]+[Alt]+[Esc]), a następnie jego wyłączenie i ponowne uruchomienie. Trzeba jednak rozważyć instalację nowszej, poprawionej wersji.
Spowolnienie pracy może być spowodowane także działaniem wirusa w tle, jak również programu antywirusowego, który ma zaplanowane cykliczne skanowanie dysku. Przyczynę można zidentyfikować w sposób podany w poprzednim kroku.
Wszyscy wiedzą również, że Windows staje się ociężały z własnego powodu, po instalacji kolejnych dziesiątków czy setek poprawek. Jedynym sposobem przyspieszenia go jest reinstalacja systemu. Ze względu na bezpieczeństwo trzeba instalować wszystkie poprawki Windows Update, ale jeśli zależy ci na szybkości, lepiej wyłączyć automatyczne aktualizacje i instalować tylko główne pakiety poprawek (Service Pack).