Ceny
Zdecydowana większość użytkowników otrzyma system Windows 10 bez dodatkowych opłat. Darmową aktualizację dostaną niemal wszyscy użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8. Dotyczy to także piratów, którzy otrzymają aktualizację do…. nielegalnej kopii Windows 10. Microsoft nie dostarczy aktualizacji użytkownikom poprzednich systemów Windows tylko wtedy, gdy producent posiadanego przez nich komputera nie dostarczy odpowiednich sterowników, a co za tym idzie ich urządzenie nie będzie wspierane przez nowy system. To jednak nie powinien być często spotykany problem. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że zdecydowana większość sterowników stworzonych dla Windows 8 doskonale współpracuje z „dziesiątką”.
Tak jak do tej pory Windows 10 będzie dołączany do większości nowych pecetów kupowanych w sklepach. Kupno systemu będzie konieczne tylko w sytuacji, gdy użytkownik z premedytacją wybierze komputer pozbawiony oprogramowania lub sam złoży swoją maszynę. Koszt licencji jest zbliżony do dotychczasowych cen Windowsa.
Niby jeden, ale kilka
Microsoft zamierza też tworzyć Windows 10 z myślą o innych urządzeniach. Odpowiednie wersje systemu operacyjnego dostaną urządzenia wbudowane, mikrokomputer Raspberry Pi, konsola Xbox One oraz smartfony i tablety. Szczególnie ciekawie prezentuje się ostatni wymieniony rodzaj systemu. Jego nazwa to Windows 10 Mobile i trafi on na smartfony z systemem Windows Phone 8, a także nowe smartfony i tablety z ekranem o przekątnej mniejszej niż 8”. System będzie miał tryb pracy Continuum, dzięki któremu urządzenie mobilne podłączone do monitora stanie się pełnoprawnym komputerem obsługującym aplikacje uniwersalne.
Aplikacje uniwersalne
Windows 10 na urządzeniach różnego typu będzie wyglądał zupełnie inaczej, jednak jego poszczególne odmiany będą połączone za sprawą aplikacji uniwersalnych, które są jedną z najważniejszych cech Windows 10. Korzystając z odpowiednich narzędzi, programista może stworzyć jedną aplikację, którą łatwo dostosuje do wszystkich urządzeń z systemem Windows 10. Ten sam program po dopasowaniu interfejsu do ekranów o różnej wielkości będzie działał zarówno na komputerze, smartfonie i tablecie, jak i na konsoli do gier.
Podsumowanie
Windows 10 powstał w oparciu o Windows 8, ale został wyposażony w kilka rozwiązań znanych z systemu Windows 7, które znacznie poprawiają wygodę pracy. Microsoft inspirował się nie tylko swoimi poprzednimi systemami, ale i oprogramowaniem konkurencji. W ten sposób powstał system, który może dobrze działać na prawie każdym możliwym urządzeniu, a dzięki darmowej aktualizacji zdobędzie ogromną popularność. Cieszy, że Microsoft zdecydował się na przebudowanie przeglądarki internetowej i systemu aktualizacji. Najbardziej ekscytujący jest jednak fakt, że to dopiero początek rozwoju systemu Windows 10. Jego edycja pecetowa nadal będzie rozwijana, a wersje przeznaczone na inne rodzaje urządzeń ciągle czekają na premierę. Dopiero gdy wszystkie pojawią się na rynku, będzie można ocenić, jaka przyszłość czeka ekosystem Microsoftu i czy stanie się on popularniejszy od konkurencji autorstwa Apple’a i Google’a.
Ostatni system Microsoftu
Windows 10 będzie ostatnim systemem Microsoftu. Nie oznacza to jednak, że firma z Redmond rezygnuje z tworzenia systemów operacyjnych. Po prostu zakłada ona, że kolejna wersja Windows już się nie pojawi. Zamiast tego Windows 10 ma być cały czas aktualizowany, poprawiany i dostosowywany do potrzeb użytkowników. To właśnie użytkownicy będą stanowić główne źródło informacji o poprawkach, które mają się znaleźć w systemie Windows. Jest to możliwe dzięki programowi niejawnych testów Windows Insider. Jego uczestnicy mogą za darmo korzystać z systemu Windows 10, a w zamian za to stają się poligonem doświadczalnym i to na nich w pierwszej kolejności są testowane wszystkie aktualizacje i poprawki, do których mogą zgłaszać uwagi. Aktualny wygląd systemu Windows to w dużej mierze właśnie zasługa testerów.