Windows 10 - Menu startowe
Powrót menu startowego w zmodyfikowanej formie wymaga od użytkowników nabycia nowych umiejętności. Trzeba potrafić skonfigurować menu i zmienić jego zawartość.
Nowe i stare menu startowe
Za pomocą menu można uruchamiać klasyczne aplikacje i uzyskać dostęp do informacji udostępnianych przez nowoczesne programy.
Krok 1
Kliknij przycisk startowy. Lewa, klasyczna część menu zawiera łącza do najczęściej używanych programów, listę aplikacji i skróty do funkcji systemu. Wybierz Zasilanie , a potem w rozwiniętym menu kliknij Zamknij lub Uruchom ponownie , by wyłączyć lub zrestartować komputer. Jeżeli klikniesz Ustawienia , otworzysz okno nowego Panelu sterowania. Użyj strzałki obok polecenia Eksplorator plików, a uzyskasz dostęp do listy szybkiego dostępu Eksploratora. W ten sposób łatwo dostaniesz się do folderów z muzyką i obrazami oraz do najczęściej otwieranych obiektów.
Krok 2
Kliknij Wszystkie aplikacje. W ten sposób rozwiniesz kompletną listę programów zainstalowanych w systemie. Lista posortowana jest alfabetycznie. Nowe obiekty oznaczone są komentarzem Nowe . Kliknięcie dowolnego nagłówka spowoduje wyświetlenie tablicy znaków z podświetlonymi literami. Wybierz literę, a zostaniesz przeniesiony do przypisanej do niej grupy. Aby usunąć z systemu jakiś program, wystarczy odszukać aplikację na liście w menu startowym, kliknąć jej nazwę prawym przyciskiem myszy i wybrać Odinstaluj.
Krok 3
Po prawej stronie menu startowego widać kafelki znane z Windows 8. Mają dynamicznie aktualizowaną zawartość, można zmieniać ich rozmiar, przemieszczać je między grupami. Kliknij kafelek prawym przyciskiem myszy, a potem w menu kontekstowym wskaż Zmień rozmiar, by wybrać inną wielkość obiektu. Jeżeli chcesz usunąć go z menu, użyj polecenia Odepnij od ekranu startowego. Wybrany skrót możesz także przypiąć do paska zadań – służy do tego polecenie Przypnij do paska zadań. Aby przenieść kafelek do innej grupy, wystarczy go przeciągnąć.
Krok 4
Wielkość menu można zmienić podobnie jak rozmiar innych okien – wystarczy przeciągnąć jego krawędź myszą. W menu startowym stworzysz także nowe grupy. Powiększ menu, przeciągnij wybrany kafelek na pusty obszar, kliknij belkę nowej grupy oznaczoną jako Nazwij grupę i nadaj grupie odpowiedni tytuł.
Nowe katalogi w menu startowym
Oprócz standardowych skrótów w nowym menu można umieścić także linki do innych obiektów. Kliknij ikonę Centrum akcji w zasobniku i wybierz z panelu polecenie Wszystkie ustawienia. Wskaż grupę Personalizacja, potem sekcję Start, a na koniec użyj łącza Wybierz foldery wyświetlane w menu Start. Do wyboru masz m.in. katalogi Dokumenty , Muzyka i Obrazy. Możesz też włączyć wyświetlanie skrótu do otoczenia sieciowego (Sieć) lub folderów osobistych – przesuń suwak do pozycji Włączone .
Na pełny ekran
Nowe menu startowe możesz wyświetlać w alternatywnym trybie pełnoekranowym, przypominającym wypełniony kolorowymi kafelkami ekran startowy znany z Windows 8.1. Aby to zrobić, kliknij ikonę Centrum akcji w zasobniku, wybierz Wszystkie ustawienia, wskaż grupę Personalizacja, a potem sekcję Start. Przesuń suwak Użyj menu Start w trybie pełnoekranowym do pozycji Włączone.
Przypinanie programów
Do menu startowego bardzo łatwo można przypiąć kolejne obiekty. Mogą to być programy Windows 10, aplikacje klasyczne, ale także pojedyncze katalogi. Rozwiń listę wszystkich aplikacji w menu startowym, kliknij wybraną nazwę prawym przyciskiem myszy i użyj polecenia Przypnij do ekranu startowego. Takiej samej komendy możesz użyć po kliknięciu ikony folderu, który ma się znaleźć w menu Start.