SoftwareWindows 10 - Odkrywanie na nowo

    Windows 10 - Odkrywanie na nowo

    Świeże wersje programów i narzędzi systemowych kryją zmienione opcje, przeniesione funkcje, a czasami nieoczekiwane nowości. Wykorzystaj je do maksimum!

    Windows 10 - Odkrywanie na nowo

    Zmiany wprowadzane w systemie i w programach mają na celu usprawnienie pracy, poprawę wygody użytkowania i przyspieszenie wykonywania rutynowych zadań. Zanim jednak użytkownik dojdzie do wprawy, będzie musiał odkryć wszystkie nowości i nauczyć się, jak je wykorzystać. Oto kilka porad – zobacz, jak zminimalizować ilość danych pobieranych w trakcie aktualizacji systemu, wykorzystywać nowe funkcje przeglądarki Edge, zmienić konfigurację programu pocztowego i używać Kalendarza.

    Wzajemna aktualizacja

    Microsoft informuje w opisie nowego mechanizmu aktualizacji, że żadne dane nie będą pobierane za pomocą połączeń taryfowych, naraża to bowiem użytkownika na ponoszenie dodatkowych kosztów. Trzeba jednak pamiętać, że zasada ta dotyczy dostępu do internetu skonfigurowanego bezpośrednio z poziomu komputera. Jeżeli system korzysta z sieci lokalnej, a z globalną połączony jest za pomocą modemu wpiętego w router, to dla Windows 10 nie będzie to połączenie taryfowe. Łatwo sobie wyobrazić, ile może kosztować zaktualizowanie kilku komputerów w domowej sieci i jak szybko wyczerpie się transfer. Aby zmniejszyć ten problem, możesz skorzystać z tak zwanej wzajemnej aktualizacji.

    Krok 1

    Kliknij ikonę Centrum akcji, wybierz Wszystkie ustawienia i Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie wybierz Windows update oraz Opcje zaawansowane. Kliknij <b<Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

    Krok 2

    Przesuń suwak Aktualizacje z wielu miejsc do pozycji Włączone, a następnie na wszystkich z wyjątkiem jednego komputerach w swojej sieci zaznacz pole Komputery w mojej sieci lokalnej. Na wybranym pececie ustaw Komputery w mojej sieci lokalnej i internecie. Odtąd ten jeden system będzie pobierać poprawki z sieci i udostępniać je pozostałym urządzeniom.

    Obraz

    Domyślne foldery poczty

    Domyślna lista folderów wyświetlanych automatycznie w lewym panelu programu pocztowego jest bardzo krótka – zawiera folder skrzynki odbiorczej, elementy wysłane i robocze. Jeżeli jednak sortujesz wiadomości i używasz innych katalogów, raczej nie chcesz tracić czasu na przełączanie się pomiędzy nimi za pomocą kompletnej listy folderów.

    Uruchom program pocztowy i kliknij łącze Więcej. Odszukaj na liście interesujący katalog, kliknij go prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Dodaj do ulubionych. Folder od razu pojawi się na głównej liście.

    Obraz

    Szybkie terminy w Kalendarzu

    Nowe zdarzenia w Kalendarzu można tworzyć na kilka sposobów. Wystarczy na przykład kliknąć wybrany dzień czy godzinę w widoku dnia. W zależności od ustawionego sposobu wyświetlania program zaproponuje dodanie wydarzenia całodziennego bądź w określonych godzinach. Można to jednak zmienić.

    Kliknij myszą dowolny dzień w kalendarzu. W niewielkim oknie, w polu Nazwa zdarzenia, wpisz tytuł, poniżej określ godziny, w których wydarzenie będzie miało miejsce. Jeżeli zaznaczysz Cały dzień, wybierzesz okazję całodzienną, na przykład urodziny. Poniżej możesz określić lokalizację wydarzenia, a na liście pod spodem wybierzesz kalendarz, w którym zostanie zapisane. Klikając Więcej szczegółów, przełączysz się do pełnego widoku nowego zdarzenia. Możesz też od razu zapisać termin w kalendarzu, klikając Gotowe.

    Obraz

    Notatki internetowe

    Notatki służą do umieszczania na otwartej stronie własnego tekstu, zaznaczania fragmentów opisu, dodawania rysunków. Komentarze można zapisać, a opatrzoną nimi stronę udostępnić znajomym albo przesłać do OneNote.

    Krok 1

    Aby wyświetlić narzędzia do tworzenia notatek, otwórz stronę i kliknij Utwórz notatkę internetową. Wyświetli się zasobnik – przycisk drugi z lewej włącza pióro do do rysowania i zamazywania. Z menu, które rozwinie się pod przyciskiem, wybierzesz odpowiadający ci rozmiar i kolor pisaka.

    Obraz

    Krok 2

    Kolejne narzędzie w zasobniku to marker, którym podkreśla się tekst. Także tu możesz dobrać rozmiar i kolor. Zapiski i zaznaczenia usuniesz za pomocą GumkiM.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij ikonę kolejnego narzędzia – Dodaj wpisaną notatkę – a potem miejsce na stronie, w którym ma pojawić się ramka z notatką. Aby ją usunąć, użyj ikony Kosz widocznej w prawym dolnym rogu ramki. Jeżeli chcesz przenieść wpis w inne miejsce, chwyć kursorem znacznik z numerem. Kliknięcie znacznika powoduje ukrycie komentarza. Ostatnie narzędzie, Wytnij, służy do zapisywania fragmentów strony.

    Obraz

    Krok 4

    Zmodyfikowaną stronę zachowasz, klikając ikonę z dyskietką i Zapisz. Możesz też udostępnić swoje notatki innym użytkownikom – służy do tego ikona udostępniania. Po jej kliknięciu z prawej strony ekranu wyświetlony zostanie pasek, który pozwoli wybrać sposób udostępnienia strony. Na koniec kliknij Zakończ.

    Czytelniej w Edge’u

    Dostępny w przeglądarce Edge tzw. widok do czytania ułatwia zapoznanie się z treścią artykułu na stronie WWW. Choć funkcja istniała już wcześniej, teraz jest dopracowana. W opcjach przeglądarki użytkownik może skonfiguroać kolor tła czy wielkość wyświetlanej czcionki. Zaletą takiego widoku jest zablokowanie wszystkich treści dodatkowych, które mogłyby rozpraszać czytającego. Edge wycina reklamy, banery i inne zbędne elementy. Aby przełączyć się do tego widoku, użyj ikony Widok do czytania lub skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+R.

    Obraz

    Lektury w przeglądarce

    Jeżeli znalazłeś w internecie jakąś ciekawą informację, ale nie masz czasu się z nią zapoznać, dodaj ją do listy tzw. lektur do przeczytania. Umieszczone tutaj treści są przechowywane w pamięci komputera i można je przeczytać w dowolnym czasie. W ten sposób nie zaśmieca się listy Ulubionych.

    Uruchom Edge. Kliknij ikonę z gwiazdką, a potem Do przeczytania. Umieść stronę na liście, naciskając Dodaj. Aby otworzyć listę zapisanych lektur, kliknij ikonę Centrum, a następnie ikonę Do przeczytania.

    Obraz

    Udostępnianie stron WWW

    Witryna otwarta w Edge’u może zostać przesłana innym użytkownikom sieci. Wystarczy użyć ikony Udostępnij i wybrać miejsce docelowe. Udostępnianie realizowane jest przez system, więc lista odbiorców zależy od posiadanych programów. Wystarczy doinstalować np. aplikację Facebooka, by ją rozszerzyć. Domyślnie przesyłany jest link, ale można też wysłać obraz witryny – kliknij nazwę udostępnianej strony i wybierz Zrzut ekranu .

    Mapy w 3D

    Dobre mapy i programy do nawigacji pozwalają zobaczyć obrysy budynków – ułatwia to orientację w terenie. Oczywiście dotyczy to głównie dużych miast, ale udogodnienie jest ogromne. W Mapach Windows 10 można dodatkowo znaleźć trójwymiarowe bryły najważniejszych obiektów w danej okolicy.

    Krok 1

    Uruchom Mapy i, klikając przycisk warstw Wybierz widok mapy na pasku z prawej strony, włącz widok ulic, Streetside. Wybierz fragment większego miasta i przybliż mapę. Zwróć uwagę, że wszystkie budowle w okolicy mają widoczne kontury, a na najciekawsze i najważniejsze obiekty nałożono także teksturę. Choć również są przezroczyste, wyróżniają się ciemniejszym kolorem. Kliknij przycisk Przechyl i przybliż widok. Rozpoznasz charakterystyczne obiekty.

    Obraz

    Krok 2

    Mapy zostały także wyposażone w trójwymiarowe wizualizacje niektórych miast na świecie. Kliknij widoczny po lewej przycisk Miasta w 3D, a potem łącze Wszystkie. Wybierz kraj, a później miasto.

    Obraz

    Krok 3

    Trójwymiarowy widok możesz przybliżać i oddalać, a w razie potrzeby zmienisz kąt patrzenia. Dzięki modelom 3D dużo łatwiej zorientować się w terenie. Czasami trzeba zaczekać dłuższą chwilę, aż wszystkie dane zostaną pobrane z internetu, ale jakość wizualizacji jest dzięki temu znacznie lepsza.

    Wybrane dla Ciebie