Windows 10 w praktyce
Chcesz przesłać znajomym wiadomość tekstową albo plik, nagranie głosowe lub obraz z zainstalowanej kamery? A może Internet Explorer nie spełnia twoich oczekiwań? Windows 10 rozwiązuje te problemy: IE zastąpisz przeglądarką Edge, a do komunikacji użyjesz Skypea.
Windows 10 wyposażony został w szeroki zestaw funkcji ułatwiających korzystanie z zasobów sieci. Rozbudowano niektóre narzędzia, stare zastąpiono nowymi, pojawiły się świeże rozwiązania – w końcu dostęp do internetu jest dziś powszechny. Centrum komunikacyjne Windows 10 stanowi komunikator Skype. Za jego pomocą prześlesz nie tylko wiadomości tekstowe, głosowe czy obraz – to także narzędzie do obsługi tradycyjnych rozmów telefonicznych. Korzystanie z aplikacji jest proste, a my pokazujemy, jak postawić pierwsze kroki w programie. Poważne zmiany nastąpiły także w przeglądarce. Edge jest zupełnie inny niż Internet Explorer, choć niektóre rozwiązania były bardziej przemyślane w starym narzędziu. Na szczęście wiele funkcji aplikacji można skonfigurować tak, by działały tak, jak poprzednio.
Konfiguracja nowej przeglądarki internetowej Edge
Przeglądarka Edge bazuje na zupełnie nowym silniku, pracuje szybciej i lepiej obsługuje nowe standardy. Niestety nie współpracuje ze starymi technologiami i między innymi dlatego w systemie pozostał stary Internet Explorer – w razie kłopotów z prawidłowym wyświetleniem jakiejś witryny można ją otworzyć w starej przeglądarce.
Krok 1
Strona startowa przeglądarki to z reguły witryna, od której użytkownicy najczęściej zaczynają przeglądanie zasobów internetu. Domyślnie jednak w Edge’u dostęp do strony startowej został ograniczony. Przycisk, który służył do jej otwierania, został usunięty z menu. Jeżeli chcesz, aby stronę startową można było błyskawicznie wyświetlić w dowolnej chwili, musisz zmienić konfigurację aplikacji – najpierw trzeba jednak przywrócić wspomniany przycisk. W tym celu rozwiń menu przeglądarki, wybierz Ustawienia, przewiń pasek boczny i kliknij Wyświetl ustawienia zaawansowane. Przesuń suwak do pozycji Włączone. W polu poniżej wpisz adres strony startowej i kliknij Zapisz.
Krok 2
Edge umożliwia przypięcie przeglądanej witryny do menu albo ekranu startowego. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku często odwiedzanych stron. Aby zapisać skrót do wybranej witryny w postaci kafelka, uruchom Edge’a i otwórz witrynę. Następnie rozwiń menu przeglądarki i wybierz z niego polecenie Przypnij do ekranu startowego. Kafelek ze skrótem do strony pojawi się w menu startowym.
Krok 3
Domyślnym mechanizmem wyszukującym w Windows 10 i, oczywiście, Edge’u, jest Bing. Choć spisuje się bardzo dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, by wrócić do starego, sprawdzonego Google’a lub dowolnej innej wyszukiwarki). Uruchom Edge’a i kliknij znak + na pasku kart, by otworzyć nową stronę. Wpisz adres google.pl (albo innej usługi) i wyświetl stronę wyszukiwarki. Rozwiń menu programu, wybierz Ustawienia, a następnie naciśnij przycisk Wyświetl ustawienia zaawansowane. Przejdź do sekcji Wyszukaj na pasku adresu przy użyciu rozwiń widoczną tu listę i kliknij na niej Dodaj nowego. Zaznacz usługę na liście Wybierz dostawcę i kliknij Dodaj. Jeżeli konfigurowana wyszukiwarka ma stać się domyślną, użyj przycisku Dodaj jako domyślnego.
Krok 4
Jeżeli jakaś strona internetowa nie wyświetla się prawidłowo, spróbuj otworzyć ją w Internet Explorerze. Kliknij w tym celu przycisk menu na pasku Edge’a i wybierz polecenie Otwórz w programie Internet Explorer.
Instalacja systemowego komunikatora Skype
Domyślnie Skype nie instaluje się razem z systemem operacyjnym. Gdy Windows 10 znajdzie się już na dysku, okazuje się, że skrót do Skype’a to jedynie łącze umożliwiające pobranie i zainstalowanie komunikatora. Nie powinno to być jednak problemem.
Krok 1
Rozwiń menu startowe i kliknij Pobierz Skype'a. Użyj łącza Pobierz Skype'a. Gdy operacja się zakończy, rozpocznij instalację, naciskając Uruchom. Język polski na liście Wybierz swój język powinien być ustawiony domyślnie, więc od razu kliknij Zgadzam się - instaluj.
Krok 2
Skype używany jest w Polsce z reguły jedynie jako komunikator internetowy, a nie program do rozmów telefonicznych, nie ma więc sensu zaśmiecać dysku dodatkowymi modułami. Odznacz pole Zainstaluj "Kliknij, aby zainstalować ze Sykpe'em" i kliknij Kontynuuj.
Krok 3
Zainstalowany Skype może korzystać z istniejącego konta użytkownika, konta Microsoft używanego do logowania w systemie bądź z zupełnie nowych danych. W pierwszym przypadku kliknij Nazwa użytkownika Skype, w drugim – Konto Microsoft. Aby stworzyć nowe konto, użyj łącza Utwórz konto widocznego u dołu okna. W naszym przykładzie wybraliśmy Konto Microsoft. W nowym oknie podaj dane do logowania i przejdź dalej, naciskając Zaloguj.
Krok 4
Kliknij przycisk Kontynuuj. Zamknij okno, wybierając Skype dla pulpitu Windows. Skype pojawi się na ekranie. Nadal jednak otwarte jest drugie okno konfiguracyjne. Kliknij je, a potem przycisk Tak. Włącz głośniki lub podłącz słuchawki i naciśnij Kontynuuj, by sprawdzić, czy słychać dźwięki testowe. Powiedz kilka słów do mikrofonu, by ustawić jego czułość. Po prawej stronie widać okno kamery. Jeżeli widzisz odbierany przez nią obraz, przejdź dalej. Gdyby okazało się, że jedno z urządzeń nie działa prawidłowo, spróbuj najpierw wybrać inne z danej listy.
Krok 5
Aby dodać do profilu zdjęcie, przejdź do kolejnego kroku. Awatar nie jest jednak potrzebny do prawidłowej pracy programu, więc z powodzeniem możesz kliknąć przycisk Dodaj później. Zakończ konfigurację aplikacji, klikając przycisk Rozpocznij korzystanie ze Skype'a.
Pierwsza rozmowa audio-wideo przez Skype’a
Skype działa jak zwykły komunikator. Różnica polega na tym, że poza wiadomościami tekstowymi za jego pomocą można przekazywać głos i obraz oraz dzwonić na tradycyjne telefony. Aby połączyć się z kimkolwiek, trzeba znać jego adres. Osoba taka powinna także zaakceptować prośbę o dodanie do listy kontaktów.
Krok 1
Po uruchomieniu komunikatora zobaczysz z lewej strony pasek, na którym znajduje się lista dodanych kontaktów. Jeżeli korzystasz z programu pierwszy raz, lista będzie oczywiście bardzo krótka. Znajdziesz na niej tylko jeden adres Echo. Łącząc się z nim, możesz sprawdzić, czy dźwięk w programie jest prawidłowo skonfigurowany. Kliknij adres na liście. W prawej części okna, u góry, widoczne są dwa przyciski – jeden ze słuchawką, drugi z kamerą. Wybierając jeden z nich uruchomisz połączenie głosowe bądź wideo. Uwaga – w przypadku adresu testowego dostępne jest jedynie połączenie głosowe, kliknij więc słuchawkę.
Krok 2
U dołu okna umieszczone są przyciski sterujące. Można zawiesić przesyłanie obrazu lub wyłączyć mikrofon. Kliknij przycisk ze znakiem plusa, aby móc włączyć klawiaturę numeryczną, stworzyć połączenie konferencyjne albo przesłać plik. Za pomocą czerwonej słuchawki zakończysz połączenie. Czas jego trwania wyświetlony jest w lewym, górnym rogu okna.
Krok 3
Umieszczony z lewej strony u dołu znak symbolizujący listę pozwala włączyć pasek z kontaktami, a za pomocą przycisku w przeciwległym rogu włączysz wyświetlanie komunikatora na pełnym ekranie. Po prawej umieszczone są jeszcze dwa przyciski. Ten z dymkiem włącza panel wiadomości tekstowych. Aby przesłać komunikat, wystarczy wpisać go w polu poniżej.
Krok 4
Kliknij przycisk przypominający wskaźnik siły sygnału w telefonach komórkowych. Otworzy się okno konfiguracji jakości rozmowy. Na karcie Kamera możesz wybrać kamerę, z której korzysta program, oraz zapoznać się z oceną jakości połączenia wideo. Jeśli klikniesz Mikrofon i usuniesz zaznaczenie z pola Automatycznie dostosuj ustawienia..., będziesz mógł ustawić czułość mikrofonu. W podobny sposób konfiguruje się głośnik. Na karcie Połączenie sprawdzisz, czy twoje łącze internetowe jest wystarczająco wydajne, aby korzystać z połączeń wideo.
Krok 5
Podczas połączenia okno Skype może być zminimalizowane. Obraz nie jest potrzebny, jeśli prowadzi się zwykłą rozmowę. Można wtedy korzystać bez problemu z innych programów. W takiej sytuacji niewidoczne byłyby jednak przyciski sterujące konwersacją. Na szczęście w chwili, gdy minimalizujesz okno komunikatora, na ekranie pojawia się miniaturowe okienko zawierające jedynie przyciski służące do obsługi połączenia:
Krok 6
Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę, to status. Komunikator jest najczęściej włączony na stałe. Może to jednak doprowadzić do sytuacji, kiedy przychodzące połączenia bądź wiadomości uniemożliwiają normalną pracę. Ustawienie statusu informującego rozmówców, że użytkownik jest zajęty, ograniczy próby nawiązania kontaktu. Aby ustawić wyświetlany stan, umieść kursor nad przyciskiem Skype’a na pasku zadań i kliknij odpowiedni przycisk widoczny pod wyświetloną miniaturą okna.