A A A

Windows 8 - kontrolowania uprawnień użytkowników i przywracanie po awarii

PC Format 06/2015
Każdy system operacyjny ma mechanizmy służące do kontrolowania uprawnień użytkowników oraz przywracania sprawności po awarii. Przyjrzyjmy się takim funkcjom w Windows 8. Robert Szyszka

Filtr kontroli rodzicielskiej w Windows 8

Nie ma chyba rodziny, w której dzieci nie korzystają z komputera. Trudno czasami odmówić maluchowi włączenia choć na chwilę ulubionej gry czy odtworzenia bajki z internetu. Starsze pociechy logują się do serwisów społecznościowych, poczty elektronicznej i wyszukiwarek, korzystają z peceta do nauki. Niemożliwe jednak jest, by za każdym razem, gdy dziecko używa komputera, zaglądać mu przez ramię i nieustannie sprawdzać, czy nie pobiera nieodpowiednich treści, nie usuwa z dysku ważnych danych, nie zmienia konfiguracji albo nie korzysta z płatnych usług, które mogłyby – czasami nawet poważnie – obciążyć domowy budżet. Aby zminimalizować ryzyko utraty lokalnych danych i uchronić niedoświadczone, małe osoby przed internetowymi zagrożeniami, wystarczy prawidłowo skonfigurować system i włączyć odpowiednie funkcje.


Przygotowanie Windowsa można rozpocząć od stworzenia dla dziecka konta użytkownika i przypisania mu odpowiednich uprawnień. Funkcje nowego interfejsu Windows 8 upraszczają tę operację, automatycznie generując właściwe ustawienia. Przesuń kursor myszy do prawego dolnego rogu ekranu i, po wyświetleniu paska bocznego, kliknij polecenie Ustawienia, a następnie Zmień ustawienia komputera. Z lewego paska wybierz kategorię Konta.


Wybierz opcję Inne konta, a następnie kliknij przycisk Dodaj konto. Użyj łącza Dodaj konto dziecka. Od ciebie zależy, jaką metodę logowania do komputera wybierzesz. W przypadku starszego dziecka możesz użyć adresu e-mail, z którego korzysta na przykład podczas używania Skype’a czy Xboksa. Dzięki temu będziesz miał większą kontrolę nad jego poczynaniami, a jednocześnie nie zablokujesz całkowicie możliwości pobierania aplikacji ze sklepu Windows. Adres umieść w polu Adres e-mail dziecka. Młodsi użytkownicy na pewno nie mają takich potrzeb. W ich przypadku można utworzyć konto lokalne – kliknij w tym celu łącze Dodaj konto dziecka bez adresu e-mail.


Przeszedłeś do kolejnego kroku kreatora. W przypadku ustawień lokalnych uzupełnij dane dotyczące nowego użytkownika. Są to kolejno nazwa konta, poniżej hasło dostępu, jeszcze raz to samo hasło oraz, w polu u dołu, wskazówka dotycząca zdefiniowanego zabezpieczenia. Przejdź Dalej i zakończ tworzenie konta za pomocą przycisku Zakończ.


Po skonfigurowaniu konta z profilem dziecka filtr bezpieczeństwa rodzinnego włączany jest automatycznie. Jeżeli konto istniało już wcześniej i miało typ standardowego użytkownika, filtr należy uruchomić ręcznie. Wystarczy zmodyfikować typ dostępu. Aby to zrobić, wykorzystasz nowy interfejs Windowsa 8 oraz klasyczny ekran panelu sterowania. Wróć do grupy Konta i podgrupy  Inne konta. Kliknij użytkownika, którego uprawnienia chcesz zmienić, np. Dziecko, i kliknij przycisk Edytuj. Rozwiń listę Typ konta i wskaż na niej Dziecko. Kliknij OK. Jeżeli chcesz wyłączyć filtr rodzinny dla jakiegoś konta, wystarczy w tym miejscu określić dostęp jako Użytkownik standardowy i kliknąć OK.



Wróć do głównego ekranu ustawień i otwórz klasyczny Panel sterowania, klikając u dołu okna łącze Panel sterowania. Uruchom dostępną tu aplikację Bezpieczeństwo rodzinne. Aby zmienić ustawienia filtra dla danej osoby, wybierz jej konto na liście, np. Dziecko. Upewnij się, że zaznaczone są opcje widoczne na poniższym obrazku. Parametry filtra definiuje się poniżej.


Sekcja Filtrowanie sieci Web pozwala ograniczyć dostęp do niektórych witryn. Po jej kliknięciu wystarczy zaznaczyć: Dziecko może korzystać tylko z dozwolonych przeze mnie witryny sieci Web i przy pomocy łącza Ustaw poziom filtrowania sieci Web określić poziom zabezpieczeń, zezwalając np. na wyświetlanie jedynie witryn o treściach przeznaczonych dla dzieci: Przeznaczone dla dzieci. Zaznaczając Zablokuj pobieranie plików, uniemożliwisz pobieranie na komputer jakichkolwiek plików. Klikając opcję Blokowanie witryn sieci Web lub zezwalanie na nie, stworzysz tak zwane białą i czarną listę stron internetowych.


Wybierając w głównym oknie ustawień opcję: Limity czasu określisz, w jakich godzinach dziecko może korzystać z komputera. Funkcja: Ograniczenia gier i aplikacji ze Sklepu Windows daje możliwość zablokowania dostępu do różnych programów. Uprawnienia do pobierania programów i gier ze sklepu Windows czy grania w lokalnie zainstalowane gry definiowane będą na podstawie klasyfikacji PEGI.


Aby włączyć kontrolę nad klasycznymi programami, w głównym oknie ustawień filtra kliknij: Ograniczenia aplikacji klasycznych. Zaznacz Dziecko może używać wszystkich aplikacji   i poczekaj na przeskanowanie systemu. Zaznaczając pole obok wybranej aplikacji, poinformujesz usługę, że jest to program dostępny dla dziecka. Jeżeli nie zaznaczysz nic, na konfigurowanym koncie będzie można uruchamiać jedynie narzędzia Windows. Jeżeli programu nie ma na liście, dodasz go, klikając przycisk Przeglądaj.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto