Windows Vista dzieli dysk
Do przeprowadzania działań na partycjach w systemie Windows Vista jest przeznaczona konsola administracyjna o nazwie Zarządzanie dyskami. Aby ją wywołać, rozwiń menu Start. Kliknij prawym klawiszem myszy pozycję Komputer i z menu kontekstowego wybierz Zarządzaj.
Ponieważ w celu korzystania z konsoli są wymagane uprawnienia administracyjne, najprawdopodobniej zobaczysz okno Kontrola konta użytkownika. Kliknij w nim przycisk Kontynuuj.
Pojawi się okno konsoli Zarządzanie komputerem.
Na drzewie konsoli widocznym po lewej stronie okna rozwiń kategorię Magazyn,
a następnie
wybierz pozycję Zarządzanie dyskami.
W centralnej części okna Zarządzanie komputerem wyświetlą się – w formie listy (na górze) dyski
oraz schematu podziału (w dolnej części)
– informacje o dyskach i znajdujących się na nich partycjach. Wspomnieliśmy już, że partycja systemowa najczęściej zajmuje całą powierzchnię dysku twardego. Jeśli tak jest, powinieneś zobaczyć w dolnej części panel dysku pierwszego Dysk 0, na którym będzie widoczny obszar dysku zajęty w całości przez partycję oznaczoną (zwykle) literą C:.
Kliknij prawym klawiszem myszki pasek partycji C: i z menu kontekstowego, które się pojawi, wybierz pozycję Zmniejsz wolumin.
Może się na chwilę wyświetlić okno dialogowe Badanie miejsca zmniejszania. Poczekaj – system sprawdza, o ile można zmniejszyć wolumin (czyli partycję; w naszym przykładzie oznaczoną literką C:) bez ryzyka utraty danych. Po chwili pojawi się okno dialogowe Zmniejsz C: (w przypadku manipulacji partycją oznaczoną inną literą okno będzie zawierało inną literę – pamiętaj, że w tytule okna wyświetlona jest zawsze litera aktualnie modyfikowanej partycji lub woluminu).
Wielkość, jaką możesz „odzyskać” z zajętej partycji systemowej, jest podana (w megabajtach) w polu tekstowym Rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia (w MB).
Taka sama wartość jest też automatycznie
wprowadzana w pole tekstowe Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB).
Jeżeli zależy ci na odzyskaniu jak największej ilości wolnego miejsca na nowe partycje, pozostaw domyślny wpis. Natomiast w przypadku, gdy chcesz pozostawić jeszcze trochę wolnego miejsca na dane, wpisz w pole Wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia (w MB) mniejszą wartość od domyślnej. Ważna informacja: możesz zauważyć, że ilość miejsca do odzyskania na dysku sugerowana w widocznym oknie dialogowym może być znacznie mniejsza od ilości wolnego miejsca wskazywanej dla danego dysku przez Eksplorator Windows. To objaw normalny, gdyż procedura zmniejszania dysku musi uwzględniać widoczne na dysku pliki i dane ukryte, takie jak np. plik wymiany, plik hibernacji, dane przywracania systemu i inne informacje, które choć nie są uwzględniane przez Eksplorator Windows, to na dysku się znajdują. Wracamy do ustawień. Po wpisaniu wartości, o jaką partycja C: ma być zmniejszona, lub pozostawieniu domyślnej wartości kliknij przycisk Zmniejsz.
Operacja zmniejszenia partycji może trochę potrwać (nawet kilkanaście minut) – w zależności od ilości danych znajdujących się aktualnie na dysku i stopnia ich fragmentacji. Zachowaj cierpliwość. Gdy proces zmiany wielkości partycji się zakończy, w centralnej części okna Zarządzanie komputerem, na pasku obrazującym podział dysku powinieneś zobaczyć obszar zaznaczony czarnym paskiem i opisany jako Nieprzydzielone.
To właśnie odzyskana wolna przestrzeń, którą możesz wykorzystać do założenia nowych partycji. Czas zatem na kolejny etap – zakładanie nowej partycji.