A A A

Windows Vista dzieli dysk

PC Format 8/2009
Chcesz podzielić dysk na partycje, a masz już zainstalowany system Windows Vista? Nie musisz niczego usuwać, wystarczą funkcje systemowe.

Zakładanie nowej partycji w odzyskanym miejscu na dysku

Jeżeli zamierzasz w odzyskanym z partycji systemowej miejscu na dysku zainstalować inny system operacyjny jako drugi, obok zainstalowanego już systemu Windows Vista, nie zakładaj partycji według wskazówek z tego warsztatu. Postępuj zgodnie ze wskazaniami instalatora danego systemu i na etapie przydziału miejsca na dysku wskaż wolne miejsce. Na dołączonej do tego wydania płycie DVD znajdziesz przykładowy archiwalny artykuł opisujący proces instalacji systemu Ubuntu Linux. Pokazujemy, jak wygląda tworzenie nowych partycji w Windows Vista.


Jeżeli nie masz w tej chwili otwartej konsoli  Zarządzanie komputerem i aktywnego w niej modułu   Zarządzanie dyskami, uruchom ją, posługując się informacjami z poprzedniego warsztatu. Następnie kliknij prawym klawiszem myszy obszar dysku oznaczony jako Nieprzydzielone i z menu kontekstowego, które się wyświetli, wybierz pozycję  Nowy wolumin prosty.


Uruchomi się Kreator nowych woluminów prostych. Na pierwszym etapie jego działania kliknij przycisk Dalej.


Teraz kreator umożliwi ci przypisanie nowej partycji lub woluminowi rozmiaru. Domyślnie, w polu Rozmiar woluminu prostego w MB jest wprowadzana maksymalna możliwa wartość. Jeżeli chcesz utworzyć tylko jedną partycję lub wolumin o maksymalnej dostępnej pojemności, nic nie zmieniaj, tylko kliknij  Dalej. Natomiast, gdy będziesz chciał utworzyć jeszcze jeden wolumin, pamiętaj o wprowadzeniu takiej wartości, by pozostała jeszcze odpowiadająca ci ilość miejsca na następny wolumin.


Kolejny etap to przypisanie literki, pod jaką tworzona partycja (lub wolumin) będzie dostępna w systemie. Domyślnie kreator wybiera następną wolną literę z dostępnej puli, ale rozwijając listę  Przypisz następująca literę dysku, możesz wybrać inną literę. Alternatywnie, zaznaczając opcję Zainstaluj w następującym pustym folderze systemu plików NTFS, możesz nowy wolumin przypisać do jakiegokolwiek pustego folderu już znajdującego się na istniejącej partycji (taki folder musisz wskazać po kliknięciu przycisku  Przeglądaj). Ta druga metoda jest przydatna, gdy np. nie chcesz, by kupiony kolejny dysk był widoczny pod postacią litery w Eksploratorze, lecz był – poprzez wskazany folder – niejako rozszerzeniem pojemności istniejącego dysku. Po wybraniu odpowiadającej ci opcji kliknij Dalej.


Kolejny etap to wybór systemu plików i formatowanie woluminu. Domyślnie jest zaznaczona opcja: Formatuj wolumin z następującymi ustawieniami. Nie zmieniaj jej. Zalecamy pozostawienie na liście System plików domyślnie aktywnej pozycji NTFS – jest to domyślny system plików dla systemu Windows Vista. Nie zmieniaj także wartości Domyślny na liście Rozmiar jednostki alokacji. W polu tekstowym Etykieta woluminu możesz wpisać dowolną nazwę, która będzie wyświetlana obok litery woluminu w Eksploratorze Windows. Zalecamy zaznaczenie pola wyboru Wykonaj szybkie formatowanie. Dzięki temu formatowanie nowego woluminu przebiegnie znacznie szybciej. Ponadto, jeżeli chcesz, by na tworzonym woluminie zmieściło się nieco więcej danych, niż wynika z jego faktycznej pojemności, możesz zaznaczyć pole Włącz kompresję plików i folderów. Pamiętaj jednak, że wtedy na takim woluminie nie będziesz mógł szyfrować plików za pomocą wbudowanego w Windows systemu EFS. Kliknij Dalej.


W ostatnim etapie kreator wyświetli podsumowanie dotychczasowych ustawień. Jeżeli chcesz coś zmienić, cofnij się do właściwego etapu, klikając przycisk Wstecz. Jeżeli wszystko jest w porządku, kliknij Zakończ. Rozpocznie się formatowanie nowego woluminu, a po chwili będzie on już dostępny w systemie operacyjnym.


Jeżeli będziesz chciał utworzyć jeszcze jedną partycję lub wolumin (oczywiście pod warunkiem, że już utworzony wolumin nie zajmuje całej wolnej przestrzeni), po prostu powtórz opisaną procedurę.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto