Ludzie, znajomi, kontakty
Jedną z najciekawszych nowinek systemu Phone 7 jest integracja listy kontaktów, połączeń oraz serwisów społecznościowych w jednej aplikacji. Telefon pozwala na synchronizację z kilkoma usługami, m.in. Facebookiem, Windows Live i kontem Google. W oknie programu widzisz najnowsze wpisy znajomych. Możesz także łączyć kontakty, np. profil danej osoby na Facebooku z numerem telefonu. Za pomocą opisywanej funkcji możesz także zamieszczać wpisy w sieci.
Do wprowadzania tekstu służy wygodna klawiatura qwerty. Niestety, dostarczony do redakcji model Trophy nie miał polskiego interfejsu. Dlatego nie mogliśmy ocenić skuteczności działania słownika języka polskiego. Podobny problem napotkaliśmy w przypadku poleceń głosowych, które telefon rozpoznaje. Urządzenie nie potrafiło zinterpretować polskich słów.
Niezbędnik
Zainstalowana w smartfonie przeglądarka Internet Explorer z jednej strony jest bardzo wygodna w używaniu dzięki czytelnym ikonom, przejrzystemu ekranowi otwartych kart oraz płynnej zmianie przybliżenia widoku witryn. Jednak z drugiej strony ma problemy z wyświetlaniem elementów graficznych, np. reklam. W postaci pustego okna potrafią zasłonić dużą część powierzchni ekranu, a użytkownik nie może go zamknąć, bo służący do tego przycisk nie jest wyświetlany.
Problemy stwarza także mapa. Jest znacznie ładniejsza od mapy Google’a, działa bardzo płynnie i zapewnia widok graficzny oraz widok zdjęć lotniczych. Niestety, po wybraniu przycisku wyszukiwania zamiast pola, w które można wpisać adres, uruchamia się strona WWW wyszukiwarki Bing.
Zastrzeżeń nie budzi za to pakiet biurowy Office. W jego skład wchodzi Word, Excel, Power Point i Onenote. Po pierwszym uruchomieniu każdego z modułów użytkownik otrzymuje pomoc w zapoznaniu się z obsługą i funkcjami pakietu.
Funkcje smartfonów z Windows Phone na pewno poszerzy usługa sklepu z aplikacjami Marketplace. Można z niej pobrać np. program do odtwarzania filmów z YouTube, bo taka aplikacja nie znalazła się fabrycznie w systemie. W sklepie znajdziesz aplikacje płatne i darmowe.
Rozrywka
Windows Phone został zintegrowany z platformą Xbox Live, znaną posiadaczom konsoli Xbox 360. Obecnie jej główną zaletą jest możliwość pobierania gier także w wersji demo. Z konsolą smartfon współdzieli awatar gracza oraz tzw. gamescore, czyli ogólny wynik uzyskany w grach.
Aby wgrać do telefonu jakiekolwiek pliki, np. muzykę lub filmy, musisz posłużyć się instalowaną na komputerze aplikacją Zune. W programie tym musisz wskazać katalogi na dysku komputera, których zawartość zostanie dodana do bibliotek Zune. Następnie możesz wskazać, które pliki mają się znaleźć w pamięci telefonu. Smartfon nie może działać w trybie dysku wymiennego.
Wbudowany aparat ma autofokus, programy tematyczne i zoom, ale brakuje funkcji samowyzwalacza. Możesz za to nakładać na wykonane fotografie filtry (np. sepię, ) w programie Photo Enhancer. Fotki można szybko zamieścić na Facebooku.
Co dalej z Windows Phone
Windows Phone 7 na pewno nie odsadził konkurencji. Choć ma nowoczesny, ale oszczędny wygląd interfejsu i kilka ciekawych funkcji, to brak m.in. wielozadaniowości stawia go – pod względem technologicznym – za konkurencyjnymi systemami. Z drugiej strony użytkownicy iPhone’ów do niedawna też mogli mieć uruchomiony w smartfonie tylko jeden proces.
Phone 7 na pewno wymaga dalszej pracy od inżynierów Microsoftu. Koncern narzucił producentom smartfonów parametry, jakie mają mieć urządzenia z „oknami”. Jednolita charakterystyka telefonów z Phone 7 ułatwi aktualizację systemu. Możliwe, że już wkrótce wymienione wady systemu zostaną usunięte. W przeciwnym razie trudno mu będzie zagarnąć kawałek rynku dla siebie.
HTC 7 Trophy
PLUSY:
- Nowoczesny interfejs
- Aplikacja People
- Wzorowa płynność działania
MINUSY:
- Niedoróbki w systemie
- Synchronizacja plików tylko przez aplikację Zune
- Brak wielozadaniowości